Život i delo Ratka Butorovića
Kako je prvi čovek Vojvodine završio u pritvoru zbog „četiri kile pečenja“, zbog čega je srušen bedem Petrovaradina, ko je čovek kojem „nije treb’o plakat“?
Poslednjih nedelja FK Vojvodina je ponovo u žiži interesovanja srpske fudbalske javnosti. Prvo zbog ambicije nove uprave da klub vrati među tri najbolje ekipe u Srbiji, a potom i zbog skandala koji je napravio trener „lala“ Nenad Lalatović koji je u Nišu pretio da će otkriti sve nameštene utakmicame koje je Radnički odigrao. Naravno, od toga nije bilo ništa, ali nema sumnje da je kontroverzni strateg podigao kvalitet igara na Karađorđu. Što me je podsetilo na jednog čoveka na istom mestu koji je bio još kontroverzniji.
Ratko Butorović, poznatiji i kao Bata Kan-Kan, je u anketi satiričnog portala WhoAteAllThePies proglašen među 10 „najluđih“ predsednika i vlasnika fudbalskih klubova na svetu. Crnogorac rođen u Nikšiću je za svojih 56 godina toliko puta podigao javnost svojim delima ne samo onih koji se tiču fudbala, već i van toga da polako postaju i urbane legende Novog Sada. Kao na primer ona da je, navodno, po njegovom naređenu srušen deo bedema Petrovaradina kako bi gosti njegovog hotela „Leopold Prvi“ imali lepši pogled…
Prema sopstvenom priznanju, prvi posao mu je bio na građevini kao student mašinstva, ali je mnogo toga o njegovoj prošlosti ostalo pod velom tajni. Boravio je u Beču gde je bio telohranitelj i tamo se združio sa Đorđem Božovićem Giškom, da bi se potom vratio u Novi Sad osamdesetih godina gde je otvorio lanac prodavnica po imenu Kan-Kan. Tom prilikom je i promenio prezime iz Buturović u Butorović zbog mnogih sumnjivih radnji širom zapadne Evrope. Tako je ostalo upamćeno da nikada nije odlazio na pregovore oko transfera igrača Vojvodine u najjačim evropskim ligama, ali je u Grčkoj sebi stvorio i više nego dobru reputaciju gde je u jednom trenutku čak bio i vlasnik određenih deonica košarkaškog kluba PAOK u Solunu. U Novom Sadu je napravio pravu poslovnu imperiju vrednu više desetina miliona evra, te je tako kupio hotel Park, ali i još nekoliko nekretnina i objekata širom grada.
View this post on InstagramA post shared by Riot on the terraces (@riot_on_the_terraces) on
USPON „STARE DAME“
U srpski fudbal je ušao već 2000. godine uz pomoć Brana Mićunovića, biznismena i menadžera. Prema nekim tvrdnjama, Butorović je bio i brat od ujaka bivšeg i sadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića, a preživeo je i nekoliko atentata tokom života. Godine 2006. preuzima mesto čelnika Vojvodine u koju ulaže ogroman novac za tadašnje uslove u Srbiji, pa su se tako „lale“ brzo našle među tri najbolja kluba u zemlji, a u jednom trenutku su Superligu završili i ispred Crvene zvezde kao drugi. Već početkom 2008. godine biva uhapšen zbog krivičnog dela davanja mita u iznosu od četiri hiljada evra fudbalskom sudiji Mihajlu Jekniću za nameštanje pobede protiv Mladosti iz Lučana. Na kraju se ispostavilo da je policija mesecima prisluškivala telefon Bate Butorovića koji je naložio da se sudijama isplati „četiri kila pečenja“. Ubrzo je pušten na slobodu pošto je Okružni sud utvrdio da su telefoni bili prisluškivani na nezakonit način. Priča se da je čovek koji je sastavio predmet u kojem se spominjao i Butorović iznenada penzionisan.
Odmah se vratio na mesto čelnika novosadskog kluba koji je za njegovo vreme prihodovao oko 15 miliona evra na ime ozbiljnih transfera, Vojvodina je zaradila od Kačara, Despotovića, Tadića, Melega, Stevanovića, Medojevića, Đurića… Tituli je bio najbliži u sezoni 2008-09, ali Voša nije mogla preko Partizana. Upravo se dueli sa „crno-belima“ pamte i danas, posebno onaj iz finala Kupa Srbije 2011. godine kada je Bata Kan-Kan naredio svom stručnom štabu i igračima da napuste teren zbog odluka sudije Veselinovića.
KRAJ ERE NA KARAĐORĐU
Butorović je iznenada pronađen mrtav u svom hotelu Park u Novom Sadu 8. juna 2013. godine. Prvi su saznali pripadnici njegovog obezbeđenja koji su provalili apartman nešto pre 11 časova pošto nije odgovarao na njihove pozive. Veče pre toga se sastao sa upravom Vojvodine i Markom Nikolićem koji je tom prilikom imenovan za trenera prvog tima, a na predlog prijatelja da im se pridruži u proslavi dogovora on je rekao da je umoran i da ide na spavanje. Obdukcija je pokazala da je smrt uzrokovana prirodnim okolnostima zbog problema sa srcem pošto je Butorović, prema nekim navodima, ranije imao dve operacija na srcu i ugrađeno mu je nekoliko stentova. Klub je nakon njegove smrti uspeo da osvoji Kup Srbije, ali kako su godine odmicale finansijski i organizacioni problemi Novosađana bili su sve veći.
Vojvodina nije bila njegova jedina sportska ljubav, pored deonica u PAOK-u bio je čelnik FK Sutjeska iz Nikšića, Bokserskog kluba Vojvodina i Košarkaškog kluba Novi Sad. Kako je umeo da kaže „voleo je cigane i žene“, a postoje glasine da je imao aferu i sa Jelenom Karleušom. Bio je omiljen među igračima Vojvodine iza kojih je bio u svakoj prilici, a često je upućivao oštre kritike Fudbalskom savezu Srbije zbog lošeg tretmana koje to telo imalo prema Vojvodini. Imao je čvrste veze sa crnogorskim podzemljem, govorilo se i da učestvuje u lancu prostitucije pošto su devojke bile smeštene u njegovim hotelima. Svojim nekonvencionalnim stilom oblačenja i neposrednim ponašanjem je mnoge ostavljao bez teksta, pa je tako i Đus napravio pesmu o jednom od najkontroverznijih ljudi u srpskom fudbala.
Kako kaže Ivan Ivanović Đus – „njemu nije treb’o plakat“.
Lajkuj:
Komentari:
Ostavite komentar:Cancel reply
Slični članci:
- Adrijen Doerti: tragična sudbina “doktora” koji je svirao gitaru i čitao o filozofiji
Adrijen Doerti: tragična sudbina “doktora” koji je svirao gitaru i čitao o filozofiji
Neverovatna životna priča idealnog Fergijevog fudbalera, jedne od najslikovitijih ličnosti u istoriji Mančester junajteda.
- „El klasiko“: Koren mržnje
„El klasiko“: Koren mržnje
Real Madrid i Barselona. Dva univerzuma. Dve zastave. Netrpeljivost koja traje 76 godina.
- FC kao… Fashion Club?
FC kao… Fashion Club?
O sve snažnijoj vezi između fudbalske industrije i drugih unosnih biznisa, od mode do televizije. Ovakva saradnja nije nimalo slučajna, pa ni tako iznenadna – Fusion Is The New Classic.
- Fudbalski trener kao konceptualni umetnik
Fudbalski trener kao konceptualni umetnik
Šta je zajedničko jednom od najboljih trenera današnjice i službeniku u upravi jednog rumunskog grada?
- Kraj srpske košarkaške bajke
Kraj srpske košarkaške bajke
Aleksandar Saša Đorđević je nesumnjivo velika igračka legenda, ali kao selektor, u Kini, ispit nije položio.
Moglo je ovo dosta bolja, samo iz isecaka sa balkan info-a se moze vise saznati…
ovo je vise za tesu tesanovica ili svet+ nego za ovaj portal. Ne dajte samoironiji da vas unisti kao sve ostalo sto je valjalo…