Cerak Vinogradi: Vrhunski arhitektonski poduhvat na rubu šume
O umeću projektovanja i životu stanara u naselju punom zelenila, prvom beogradskom stambenom kompleksu - a jednom od samo tri u Evropi - koji je proglašen za kulturno dobro.
O umeću projektovanja i životu stanara u naselju punom zelenila, prvom beogradskom stambenom kompleksu - a jednom od samo tri u Evropi - koji je proglašen za kulturno dobro.
O životu impozantnog objekta na obali Save, dvorane čija je istorija složena koliko i prošlost društva u kom je izgrađena.
Projekat koji je otvorio novu sezonu pod imenom „And Yet It Moves – On Liminal Drawing Issues“ privodi se kraju na novoj adresi galerije Kolektiv. U ime strogih pravila okupljanja, a protiv odlaganja događaja, pozivamo vas na zatvaranje ove studentske izložbe.
Fabrika Novkabela u Novom Sadu nosila je daleko veći značaj od same proizvodne delatnosti: spona između industrije i grada protkala je mnoge segmente svakodnevnog života, urbane transformacije i kolektivističkog duha.
O prvom susretu sa američkim kapitalističkim obećanjem.
„Sve se dogadja u ljudima, a beton je samo zabilježeno“ - Dinko Kovačić.
Kao svojevrsni spomenik jednom vremenu i urbanističkom procvatu, i danas opstaje među vodećim zaštitnim znakovima Novog Sada. Razmatrali smo njegovu (arhitektonsku) vrednost, funkciju i simbolički značaj za grad.
Od 9. do 30. maja u Beogradu, Novom Sadu i Pančevu odžaće se 14. Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture – BINA 2019.
Nova elita želi da živi u romanu Mir Jam.
Crteži koji pričaju o nekadašnjoj velikoj beogradskoj spavaonici.
Malo smo nadogradili.
O prostorima prestonice na kojima su nekada postojale džamije, o strukturi spomenika kulture i njihovom spaljivanju, kao i o velikom pitanju: čija je to kultura (naša i civilizovana - evropska, ili ona divlja - orijentalna).
Pored grafičkih dizajnera, DJ-eva i ostalih kreativnih duša, Berlin je još od pada zida postao magnet i za arhitekte.
Od forme koja prati funkciju do forme koja prati zaradu.
Trinaesta Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture održaće se od 10. do 31. maja.
Čuveno vračarsko pozorište kroz vreme, režime, rekonstrukcije i performanse.
O komunikaciji između knjiga i čitalaca, od požara 1941. godine preko svečanog otvaranja 1973. godine, do rekonstrukcije korisničkog dela zgrade 2007. godine. Deceniju kasnije, na tribini se mirno pitamo da li jedan medij ubija drugi - ili oni opstaju zajedno.
Šta je oblikovalo gradsku arhitekturu na kraju milenijuma, u kom se odnosu ona nalazi sa popularnom kulturom, i naposletku - ko je imao moć da gradi tehno palate?
O istorijatu, razvoju i suživotu na Hipodromu Beograd; konjima, simbolima, zemljištu na Topčideru. Naposletku, o konkursima i peticijama koji su izvesno konvencija opstanka.
Minimalistički japanski studio ove jeseni nudi savršeno dizajniranu kuću za 25.000 evra. Ima li nešto ovako smisla i u Srbiji?
Nedugo nakon poletanja prvog aviona, u proleće 1934. godine, u Zemunu je počela gradnja Komande Vazduhoplovstva Kraljevine SHS, projekta poverenog tada izuzetno cenjenom arhitekti Dragiši Brašovanu. Imajte u vidu - modernost je ubila mačku.
Na rubu javnih i privatnih gradskih sećanja provirujemo kroz zapuštene puzavice i ograde zaštićene pogledom kamere. Nad obalom Save ova dva prizora neretko se nalaze jedan do drugog.
Arhitekta Charlie Pommier na Zvezdari stvara rasklopivi nameštaj.
Razgovarali smo sa Anom Šulkić, Stefanom Vasićem i Igorom Sjevercem o njihovom projektu za ovogodišnje Venecijansko bijenale.