TOP 10: događaji koji su obeležili fudbalsku 2019.
Igra koju volimo dobija sasvim novi pravac, a za to je zaslužna i godina na izmaku.
Još nekoliko dana je ostalo do dolaska nove 2020. godine. Godine Evropskog prvenstva i Olimpijskih igara i mnogo čega još, za razliku od 2019… Nije baš sve tako crno, u fudbalu smo videli mnoge sjajne i manje sjajne stvari koje će obeležiti ne samo godinu za nama, već verujem i period koji nam tek predstoji. Pred vama je sasvim subjektivna (a kako drugačija?) lista od deset najjačih utisaka u svetu najvažnije sporedne stvari na svetu u prethodne 52 nedelje.
Krenimo redom, dame imaju prednost.
Ženski Mundijal i zlatna milijarda
Svetsko fudbalsko prvenstvo za žene održano u Francuskoj proteklog leta pomerilo je mnoge granice jer je otvorilo mnoga pitanja ravnopravnosti polova. Apsolutna prva zvezda šampionata bila je kapiten selekcije Sjedinjenih Američkih Država Megan Repino koja je, pored titule prvaka sveta, osvojila i nagradu za najbolju fudbaleru prvenstva, a na kraju godine i sveta koju dodeljuje FIFA. Turnir u Francuskoj pokazao je da je ženski fudbal u konstantnom povoju, ali da i dalje organizaciono i finansijski zaostaje za muškim Mundijalom. Ipak, istina je da je finalna utakmica između SAD i Holandije privukla ogromnu pažnju čitavog sveta, pa su istraživanja otkrila da je više od milijardu ljudi ispratilo pobedu Amerikanki na stadionu Olimpika iz Liona.
View this post on Instagram🇺🇸 HISTORY! ⭐️⭐️⭐️🌟 #USA #FIFAWWC #Champion #WorldChampion #France #LaGrandeFinale
A post shared by FIFA World Cup (@fifaworldcup) on
Penzioneri, hvala vam za sve
Ovo mi je sasvim sigurno najteži utisak za napisati. Leto 2019. godine ostaće upamćeno i po tome što je svetski fudbal ostao bez istinskih legendi na terenu. Veliki broj fudbalera uz koje je moja generacija odrasla je odlučilo da okači „kopačke o klin“, pa se s razlogom javlja nostalgični sindrom i ubeđivanje sebe da je jedan Snajder bolji od Mbapea. Samo što nije… Čitav tim koji bi žario i palio čak i u ovom trenutku može se sastaviti od sada već bivših fudbalera. Na golu Petr Čeh, odbranu bi činili Evra, Barzalji, Ešli Kol, a tek sredina! Pazite sad ova imena – Jaja Ture, Ćavi, Snajder, Arjen Roben, a u napadu Van Persi, David Vilja i Fernando Tores.
Beograd – gde evropski fudbal nije slučajnost
Još jednom smo gledali sjajan evropski fudbal u Srbiji (čitaj Beogradu). U gradu na Dunavu i Savi stigla su fantastični timovi poput Bajerna, Mančester junajteda, Totenhema, Olimpijakosa, AZ Alkmara, a tu se negde „iskrala“ i zalutala Astana. Iako je Crvena zvezda odigrala dosta slabije nego prethodne sezone u Ligi šampiona, bila je nadomak evropskog proleća od čega ju je delilo svega desetak minuta, jedan napadač i jedan slučajni levi bek. Sličnu sudbinu doživeo je i Partizan u onih haških deset minuta protiv AZ Alkmara sa igračem više, s tom razlikom što „crno-beli“ nisu doživeli debakl protiv jednog velikana kakav je Mančester junajted, koliko god on bio posrnuo. Velika je šteta što ni narednog proleća nećemo gledati sjajne evropske timove, ali ni leto nije tako daleko.
Norveški Ibra
Norveško čudo od deteta je eksplodiralo u drugoj polovini 2019. godini. Ne pravim se pametan (dobro, malo), o njemu smo već govorili, ali prosto ne možete da ignorišete činjenicu da živite u istorijskom trenutku u kojem jedno dete od 19 godina postigne osam golova na šest utakmica Lige šampiona. U austrijskoj Bundesligi ih je upisao 16, u Kupu još četiri, a uz sve to imao je i veoma dobar učinak i kao asistent – čak sedam dodavanja za gol u 22 nastupa u svim takmičenjima. Licitacija je još uvek u toku, prema poslednjim informacijama, stasiti Norvežanin je bliži Mančester junajtedu i Juventusu nego ostalim klubovima, a razlog tome se zove Mino Rajola. Da nema kontroverznog menadžera u čitavoj priči, koliko danas bih potpisao da ćemo Halanda uskoro gledati u Bundesligi kao napadača Lajpciga.
Ustoličenje Maradone
Pitate se, šta je to Dijego Armando Maradona učinio u 2019. godini da bi pronašao mesto do našeg srca i liste? Dovoljno bi bilo i ono za igračkog života, ali Argentinac definitivno nije stao tu. Uspeo je da osvoji titulu prvaka Belorusije (da, Belorusije, dobro sam napisao), doduše kao počasni predsednik Dinama iz Minska, ali titula je titula. Ipak, to nije njegovo najveće dostignuće, ono se dogodilo na mestu trenera Himnasija La Plate kada je njegov tim gostovao Njuelsu. Za „Old Bojse“ je kao igrač nastupao tek u jednoj sezoni (1993-1994), a sada je doživeo to da ga protivnički tim na gostujućem terenu bukvalno ustoliči kao kralja. Niko nikada nije niti će doživeti takvu čast od protivnika u svetu fudbala.
Godina „crvene“ Evrope
Navijači Liverpula, radujte se, ovo je zaista vaša godina. „Redsi“ su na putu da prekinu niz od bolnih 30 godina od osvajanja poslednje titule prvaka Engleske, a zato je 2019. godina bila ključna. Ekipa Jirgena Klopa je u godini za nama izgubila samo pet utakmica u regularnih 90 minuta. Sinoćna predstava u Lesteru gde su „lisice“ razmontirane govori u prilog tezi da nas čeka smena na čelu Premijer lige kada se narednog maja svedu svi računi. Prvo je osvojena Liga šampiona, zatim i Svetsko klupsko prvenstvo i to ne samo da raduje navijače Liverpule, već im uliva nadu da bi Jirgen Klop mogao da započne „eru Liverpula“ ne samo na Ostrvu, već i u čitavom fudbalskom svetu.
View this post on InstagramA post shared by Liverpool Football Club (@liverpoolfc) on
Let iznad orlovskog gnezda
Druga najbolnija tema. Reprezentacija Srbije je doživela toliko uspona i padova u 2019. godini da ne bih znao šta je zapravo ostavilo najjači utisak. Verovatno poniženje u Lvovu gde je Ukrajina obrukala „orlove“ što je na kraju i potpisalo otkaz Mladenu Krstajiću. Na klupu je stigao Ljubiša Tumbaković koji je prvo u selekciju vratio ljute i uvređene u tim, da bi u maniru svojih prethodnika u „ilegalu“ primorao fudbalera Reala iz Madrida Luku Jovića. Teško je objasniti, ali Mitar je zasluženo u startnih 11 jer, pored Dušana Tadća, jedini ume da funkcioniše i kada ne postoji jasan sistem igre u ekipi za koju nastupa. Veliki izazov je pred našom selekcijom koju u martu naredne godine očekuje baraž za plasman na EURO.
Miha
Siniša Mihajlović – leukemija 3:0. Upravo je toliko faza lečenja uspešno prebrodio proslavljeni fudbaler i temperamentni stručnjak koji predvodi Bolonju. Jedini srpski trener u pet najjačih evropskih liga uveliko vodi bitku za konačno izlečenje protiv opake bolesti i to radi na jedini očekivani način. Praćenje treninga i utakmica iz bolničkog kreveta, davanje instrukcija na poluvremenu, skautiranje narednog protivnika su stvari kojima ne bi mogao baš svaki čovek da se bavi kada mu život praktično visi o koncu. Sada se vratio na teren i fudbaleri Bolonje pobeđuju sa njim i zbog njega. Nedavno viđena scena kada je umalo ušao u fizički obračun sa svojim fudbalerom Garijem Medelom govori sve što treba da znate o Mihi. Gari, gde ćeš biciklom na Rusiju…
Legende na klupama Večitih
Krajem godine, navijači Crvene zvezde su doživeli veliki rolerkoster emocija. Nakon što je Vladan Milojević odlučio da napusti klub, zvezdaši su dočekali legendu kluba Dejana Stankovića na prvom samostalnom zadatku kao trenera. Euforija svakako postoji, a Deki bi mogao da se ugleda i na svog velikog prijatelja Sava Miloševića koji je krajem marta preuzeo Partizan u veoma nezgodnom trenutku i doveo ga do trofeja u Kupu Srbije. I ne samo to, „crno-beli“ afirmišu talente iz omladinske škole i igraju sjajan fudbal kojem jedino nedostaje konzistentnost kako bi potvrdila svoj kvalitet nečim konkretnim kao što je titula prvaka Srbije. Sa nestrpljenjem iščekujem novi Večiti derbi sa dva velika gospodina na klupama beogradskih rivala.
View this post on InstagramA post shared by Tech&Sport Serbia (@techsportserbiatv) on
Dušan Tadić – Umetnik. Tako glasi objava Ajaksa na izmaku godine koja je donela mnogo radosti holandskom velikanu. Jedan od najzaslužnijih za to jeste kapiten ekipe koja je igrala najlepši fudbal na svetu. Tadić je kod Erika ten Haga dobio slobodu da radi praktično šta god poželi na terenu što mu je ofanzivni vezista vratio. I to velikim brojevima. Duća je na 62 utakmice u 2019. godini postigao neverovatna 32 gola nastupajući kako za „kopljanike“, tako i za selekciju Srbije. U trci za Zlatnu loptu, Tadić je završio na 20. mestu koje je podelio sa, pazite sad, Pjer-Emerikom Obamejangom!? Ni meni nije baš najjasnije, zato priuštite sebi 12 minuta čiste fudbalske magije. Nema na čemu.
Šta je na vas ostavilo najjači utisak u fudbalskoj 2019. godini?
Tagovi:
Slični članci:
- Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Džaja kao Meksikanac, Hasanagićeva dvojka i Šurjakov fanki/disko. Da li se sećate saradnje Ivana Gavrilovića i Dejana Stankovića? Znate li da je dugonoga Sneki pevala u slavu nacionalnog tima?
- Šta gledati na Netflixu dok ne počne fudbalska sezona
Šta gledati na Netflixu dok ne počne fudbalska sezona
- 10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
Večiti u akciji „kupujmo domaće“? Možda će izgledati baš ovako...
- Deset najtraženijih fudbalera leta 2020.
Deset najtraženijih fudbalera leta 2020.
Pandemija koronavirusa promenila je planove mnogim timovima, međutim najmoćniji na svetu u svakom trenutku žele najbolje za sebe. Tako će biti i ovog leta.
- Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Lanetov kanal, dva puta kroz noge Brazilcima, Italijan koji je naučio srpski, novčić koji vodi u finale… Bilo je uzbudljivo.
Lajkuj: