Da li imate preko 18 godina?

Velike pobede fudbalske reprezentacije Srbije

0
0

Srbija je plasman na Svetsko prvenstvo 2022. ostvarila spektakularnom pobedom u poslednjem meču kvalifikacija. Usledio je i odličan nastup u Ligi nacija, plasman u najjači grupu takmičenja i bolja pozicija pred žreb za EURO. Impresivni spot Majko, Srbija zove, brojne himne reprezentacije i velika očekivanja nacije su ponovo tu. Sve ostalo je na selektoru i igračima.

U svojevremenoj reprizi prethodnog Svetskog prvenstva u Rusiji, na kojem se nismo proslavili, Srbiju čekaju susreti sa najboljom svetskom reprezentacijom svih vremena Brazilom, utakmica sa Švajcarcima gde navijači, s pravom, očekuju revanš sa poraz u Kalinjingradu 2018, i sa Kamerunom, a sa Afrikancima nam baš i nije išlo na Mundijalima.

Ovo je tekst u kojem ćemo apostrofirati najveće pobede reprezentacije Srbije do sada. Ovde uzimamo samo takmičarske mečeve i osvrćemo se na utakmice Srbije kao samostalne zemlje. „Orlovi“ su podsetimo prvi zvanični meč odigrali 2. septembra 2006. godine kada su na startu kvalifikacija na stadionu Crvene zvezde pobedili Azerbejdžan sa 1:0.

U anale ulazi i da je prva zvanična utakmica igrana pred praznim tribinama, jer je reprezentacija kažnjena zbog incidenata na utakmici sa Bosnom i Hercegovinom, kojim su okončane kvalifikacije za Mundijal u Nemačkoj.

Srbija – Belgija 1:0

Posle početne pobede nad Azerbejdžanom i remijem sa Poljskom u Varšavi na početku kvalifikacija za EURO 2008, usledio je prvi istorijski prvi meč pred domaćim navijačima 7. oktobra 2006. godine na stadionu Crvena zvezde protiv Belgije, za koju su igrali Kompani, Vermalen, Van Bujten, Mpenza, Dembele…

Odlično je igrala Srbija na ovoj utakmici, a pobedu vrednu tri boda i u tom trenutku prvog mesta u kvalifikacionoj grupi doneo je Nikola Žigić rutinskim golom iz srca šesnaesterca u 54. minutu.

Srbiju je u ovim kvalifikacijama sa klupe predvodio Havijer Klemente i činilo se da, iako je grupa u kojoj su Portugal, Belgija i Poljska dosta jaka, orlovi mogu na EURO. Srbija je sa Poljacima i Portugalcima odigrala po dva puta nerešeno, Belgija se revanširala sa poraz u Beogradu, ali su kiksevi pravljeni tamo gde nisu smeli da se dogode. Srbija je izgubila na gostovanju u Kazahstanu, a igrala je nerešeno sa Finskom u Beogradu i Jermenijom u Jerevanu, i takmičenje u grupi završila kao treća. I tako je propuštena šansa da Srbija izbori plasman na EURO.

Srbija – Rumunija 5:0

Avgusta 2008. godine veliki Radomir Antić imenovan je za selektora Srbije. Cilj je bio jasan – plasman na Svetsko prvenstvo u Južnoj Africi, a glavni konkurent bila je Francuska. Izgubila je Srbija od Francuske u gostima u drugom kolu kvalifikacija. Međutim Francuzi su kiksuli već na startu kada su poraženi od Austrije u gostima, igrali su dva puta nerešeno sa Rumunima, dok je Srbija odigrala dve odlične utakmice na strani gde je pobedila Austriju i Rumuniju.

Imala je Srbija meč loptu protiv Francuske na stadionu Crvene zvezde, pred više od 50.000 gledalaca 9. septembra 2009. Nikola Žigić je sam izašao ispred Ugo Lorisa u 10. minutu, golman Francuske ga je oborio, sudija Rosetio pokazao na belu tačku i francuskom golmanu dao crven karton.

Siguran je bio Nenad Milijaš za veliko slavlje. Ipak Francuska je izjednačila u 31. minutu golom Tijerija Anrija, a „orlovi“ do kraja nisu uspeli da iskoriste igrača više i priliku da skinu prvi veliki skalp.

Nova prilika za direktan plasman došla je 10. oktobra, kada je na najvećem srpskom stadionu gostovala Rumunija koja je bukvalno pregažena sa 5:0. Najpre Žigić, pa Marko Pantelić i Zdravko Kuzmanović i onda pred sam kraj Milan Jovanović sa dva gola uništili su komšije pred oko 40.000 ljudi. Viza za Južnu Afriku je pečatirana.

Zanimljivo je da je nezainteresovana reprezentacija, u poslednjem kolu, izgubila od Litvanije sa 2:1 u Marijampolu.

Srbija – Nemačka 1:0

Već na prvom zvaničnom učešću na Mundijalu kao Srbija ostvarena je istorijska pobeda i to je jedina dobra stvar koju sa ovog takmičenja pamtimo.

Najpre je u prvom kolu Gana pobedila Srbiju, te su „orlovi“ u drugom morali da se čupaju protiv velike Nemačke. Nervozni Miroslav Klose u 37. minutu posle starta nad Dejanom Stankovićem dobija drugi žuti, samim tim i crveni karton i „panceri“ ostaju na terenu bez najboljeg napadača. Samo minut kasnije kreće akcija Srbije iz odbrambene linije, Nemanja Vidić pronalazi Zdravka Kuzmanovića, ovaj šalje sjanu dubinsku loptu na desnu stranu ka Milošu Krasiću koji gotovo sa same linije centrira u šesnaest na drugu stativu gde je Nikola Žigić spušta u srce peterca ka Milanu Lanetu Jovanoviću koji je zakucava u mrežu.

Ovo je onaj trenutak u srpskom fudbalu koji se prepričava sa istim uzbuđenjem kao i čuvena akcija sa Svetskog prvenstva u Italiji 1990. godine kada je Piksi dao gol Špancima.

Ostaje upamćen i trenutak slavlja kada Jovanović trčeći da proslavi gol sa navijačima upada u kanal koji deli tribine od terena.

Još jedan junak ove utakmice bio je i golman Vladimir Stojković koji je u 77. minutu odranio penal Lukasu Podolskom. Stojković je na kraju poneo epitet igrača utakmice.

Ipak nade da će Srbija konačno da se nađe u drugom krugu takmičenja ugasila je Australija koja je u poslednjem kolu u grupi slavila sa 2:1.

Portugal – Srbija 1:2

Za kvalifikacioni ciklus za Katar je bilo važno da Srbija dobro odigra prve dve utakmice u grupi kod kuće, jer bog pandemije (podsećamo pričamo o martu 2021. godine) nije bilo gledalaca na stadionu. Pobeđena je najpre Irska sa 3:2, a posle tri dana rezultat je glasio 2:2 na kraju utakmice sa Portugalom, iako su tada aktuelni evropski prvaci vodili sa 2:0. Srbija nije prosipala bodove protiv autsajdera (Azerbejdžan i Luksemburg), mogla je i da pobedi Irsku u gostima (vodila je do 87. minutu), ali se nekako od starta znalo da će se sve rešavati na Stadionu svetlosti u Lisabonu 14. novembra 2021.

I rešeno je. Uoči utakmice je i selektor Piksi bio vrlo optimističan, odbacujući bilo kakve naznake o eventualnom plasmanu u Katar. Bio je uveren da će Srbija tamo igrati.

Ali te večeri u Lisabonu nije sve počelo kako treba. Već u drugom minutu sudija Osato je propustio da sudi očigledan faul koji je Silva načinio nad Nemanjom Gudeljom ispred šesnaesterca Srbije, a Sančez je matirao Predraga Rajkovića. Međutim u 33. minutu kapiten „orlova“ Dušan Tadić je sa ivice šesnaesterca postigao prelep gol i doneo izjednačenje.

A onda… na samom isteku regularnog dela, posle kornera Dušan Tadić je centrirao sa ivice šesnaesterca, Aleksandar Mitrović je nadskočio čuvare i sa peterca glavom zakucao loptu u gol i bilo je jasno da je Srbija izborila direktan plasman na Mundijal.

Norveška – Srbija 1:2 i 0:2

Prethodna decenija bila je prilično sumorna za srpski reprezentativni fudbal. Predvođena Slavoljubom Muslinom na klupi, reprezentacija je izborila plasman na Mundijal u Rusiji, ali se mora priznati da je imala sreće u žrebu (grupa u kojoj su bili Irska, Vels, Austrija, Gruzija i Moldavija). Međutim to ne umanjuje uspeh selekcije koja se zauzela prvo mesto, igrajući vrlo čvrste i neizvesne duele sa Ircima, Velšanima i Austrijancima.

Onda se neko „pametan“ u savezu setio da Muslina smeni, a mesto selektora postavi Mladena Krstajića. On je posle Mundijala smenjen i za selektora je postavljen Ljubiša Tumbaković.

Posle Svetskog prvenstva 2018. krenulo je i novo takmičenje pod okriljem UEFA – Liga nacija. Ono je zamenilo prijateljske utakmice, a reprezentacije su podeljene u četiri divizije. Ideja je i da po jedna od reprezentacija iz svake divizije kroz plej of izbori plasman na EURO, ukoliko ne uspe u klasičnim kvalifikacijama.

Po već ustaljenoj praksi Srbija plasman kroz kvalifikacije nije izborila, ali je prvim mestom u svojoj grupi C divizije Lige nacija izborila pravo na plej-of i popravni.

Problem je bio što je u polufinalu gostovala Norveškoj, predvođenom Erlingom Halandom, jednim od najboljih napadača današnjice, koja je bila favorit jer se igrao se samo jedan meč i to bez prisustva publike zbog pandemije. Tog 8. oktobra 2020. na stadionu u Oslu gledali smo najbolju partiju Srbije u prethodnih desetak godina.

Tim koji je izveo Ljubiša Tumbaković je apsolutno dominirao tokom celog toga meča, ali se na gol čekalo do 82. minuta kada je maestralni Sergej Milinković Savić samo dva minuta nakon što je ušao u igru zatresao mrežu. Ali onda hladan tuš i gol Norvežana u ’88. minutu za produžetak. I tada je Sergej Milinković Savić i u 113. minutu rešio sve dileme. Šta je posle bilo…teško je i dalje prepričati kako Srbija kod kuće nije uspela da plasira Škotsku, koja je bila apsolutni autsajder, i konačno se plasira na EURO.

Na listi je i nedavna pobeda nad istim rivalom, na istom stadionu, u poslednjem meču u grupe B divizije Lige nacija (i grupi su bile još i Švedska i Slovenija). Na startu takmičenja, golom Halanda, Norveška je odnela pobedu na Marakani. Igrala je Srbija jako dobro ovo takmičenje, u pretposlednjem kolu pobedila Švedsku na Marakani, i bilo je jasno da će duel sa Norvežanima 27. septembra u Oslu odlučiti ko će u elitnu diviziju.

Bila je to fantastična utakmica Srbije i pobeda od 2:0. Prvo gol je pao u U 42. minutu posle najbolje akcije na meču. Strahinja Pavlović je dodao do Dušana Tadića, koji je maestralno uposlio Filipa Kostića koji je utrčavao sa leve strane, a ovaj dodao Dušanu Vlahoviću koji je sa peterca sproveo loptu u mrežu.

U 54. minutu Dušan Tadić je ukrao loptu na centru igrališta, prosledio u prostor ka Ivanu Iliću koji je sa ivice šesnaesterca prosledio ka Aleksandru Mitroviću koji je postigao 50. gol u nacionalnom dresu.

Tako će Srbija igrati u eltinoj diviziji, žreb će biti određen kasnije. Nedugo zatim usledilo i žrebanje za EURO 2024 i najpovoljniji mogući žreb. Protivnici su Mađarska, Crna Gora, Bugarska i Litvanija i samo čudo može da se dogodi da Srbija ne bude među dve selekcije koje će učestvovati na kontinentalnom šampionatu u Nemačkoj.

Naravno, bilo je u proteklih 16 godina visokih pobeda. U kvalifikacijama za EURO 2008 deklasiran je Azerbejdžan u Bakuu sa 6:1. Veoma su značajne i pobede ostvarene na putu ka Mundujalu 2010. kada je u Beču Austrija pobeđena sa 3:1, a potom i Rumunija u Konstanci sa 3:2.

U još jednim neuspelim kvalifikacijama, ovoga puta sa EURO 2014 u Novom Sadu je Vels deklasiran sa 6:1, a u Jagodini Makedonija sa 5:1. U kvalifikacijama sa Rusiju 2018. veoma je bila značajna pobeda nad Irskom u Dablinu od 1:0. Pobede na Mundijalima se uvek broje, posebno kada se „probija led“ tako da nije beznačajna ni pobeda nad Kostarikom u Samari od 1:0.

Cene se i pobede u Ligi nacija. Srbija je deklasirala Rusiju sa 5:0 na kraju pretrošle u Beogradu sa 5:0, a tokom ovogodišnjeg izidanja se izdavaju i pobede od 4:1, najpre nad Slovenijom, a potom i Švedskom.

Bilo je i vrlo bolnih poraza, prosipanja bodova protiv autsajdera, prekida utakmica, dronova, oduzimanja bodova, ali o tome drugom prilikom.

Nadamo se da sledeći veliki skalpovi slede na Mundijalu, a potom i u elitnoj grupi Lige nacija. A onda i na Evropskom 2024. Bitno je samo da atmosfera bude kakva je u nacionalnom timu koji se klupe predvodi Piksi, a na terenu Tadić. I neizbežni Neca Radonjić.