Top lista: najbolje obrade u 2018. godini
Vreme je za prvu od brojnih predstojećih lista gde sumiramo najbolje od najboljih. Prva na redu je lista obrada u kojima smo najviše uživali ove godine.
Uopšte nije poenta da li je obrada bolja od originala, nego na koji način su izvođači uspeli da daju pečat i deo svog integriteta u toj numeri. Kako zvuče Big Star, David Bowie, Talking Heads i drugi u 2018. godini? Hm… tu su različite stvari, mnogo žanrova, pomalo i iznenađujućih verzija, pa uživajte.
Naravno, slobodni ste da u komentarima pišete o vašim favoritima.
Cat Power / Stay (Rihanna feat. Mikky Ekko)
Chan Marshall neguje tradiciju obrađivanja pesama svojih kolega, te je pod imenom Cat Power snimila dva ovakva albuma. Ove godine je objavila jubilarno, deseto studijsko izdanje “Wanderer”, a lista numera uključuje i “Stay”, pesmu koja se našla na Rihanninom albumu “Unapologetic” iz 2012. godine, u kojoj joj društvo pravi i Mikky Ekko. Cat Power nam je ponudila čarobnu klavirsku verziju od koje vam se instantno koža naježi, dok vas magija njenog glasa totalno obuzima. Zaista joj savršeno pristaje ova pesma
Pete Yorn feat. Liz Phair / Here Comes Your Man (Pixies)
Američki alt-folk kantautor i muzičar Pete Yorn vratio se ove godine EP izdanjem “Apart” gde mu je partnerka dražesna Scarlett Johansson. Na ovom mini-albumu nalazi se i obrada jedne od najzaraznijih pesama bostonskog sastava, gde se ponovo nalazi u društvu divne dame, Liz Phair. Vrlo dobro odrađen posao, bez sumnje.
Yeah Yeah Yeahs / Thirteen (Big Star)
Još jedna obrada ovog klasika iz 1972. godine. Ova duboko intimna verzija prva je stvar koju imamo prilike da čujemo od njujorškog sastava još od njihovog poslednjeg izdanja “Mosquito” iz 2013. godine. Možda i najbolja verzija ove numere kada je glavni vokal ženski još od Shirley Manson i Garbage obrade .
Angélique Kidjo / Once in a Lifetime (Talking Heads)
Gremijem nagrađivana umetnica i aktivistkinja iz Benina, Angélique Kidjo, letos je objavila cover album “Remain In Light”, remek-dela grupe Talking Heads iz 1980. godine. Najveći hit sa te ploče, razigrana i vesela “Once in a Lifetime” sada je, inspirisana afričkim ritmovima, postala još plesnija i vrelija, te vam na keca nabacuje dobro raspoloženje i osmeh na lice.
Sorority Noise / Chelsea Hotel No. 2 (Leonard Cohen)
Pank-rok kvartet iz Konektikata prošle godine je objavio odličnu ploču “You’re Not As _____ As You Think”, a ove godine su nam predstavili akustično izdanje ovog albuma. E, na toj novoj diskografskoj avanturi možemo čuti i besmrtnu numeru besmrtnog Leonarda Cohena. Za razliku od karakterističnog muzičkog stila ovog benda, dobili smo izenađujuće krhku i driljivu obradu, zbog koje će, verujem, ekipa steći brojne fanove.
Weezer / Africa (Toto)
Sve je počelo kao puka online šala na twitteru, a završilo se jednom od najboljih poteza u karijeri kalifornijskog pank benda. Naime, nakon nekoliko meseci viralne kampanje od strane teenage obožavateljke Weezera da ih ubedi da obrade nekadašnji No. 1 hit, Rivers Cuomo i ekipa su uslišili molbe, a rezultat je “njihov” najveći hit u poslednjoj deceniji. Da stvar bude još nenormalnija, u pratećem spotu lidera ovog sastava tumači neponovljivi “Weird Al” Yankovic koji u jednom trenutku izvodi solo na svojoj harmonici.
Trentemøller / Transformer Man (Neil Young)
Godine 1982. Neil Young je objavio “Trans”, album inspirisan synthpop i elektronskim uticajima a la Kraftwerk. Dakle, dijametralno suprotno od svega što je ranije uradio. Čak ga je i njegova Geffen etiketa tužila što nije zvučao kao Neil Young. Međutim, sada ta ploča predstavlja jedno od kultnijih izdanja, a danski dance producent Anders Trentemøller odlučio je da osveži najveći hit sa tog albuma. “Transformer Man” iz ove godine zvuči laganije i plesnije, a glavni vokal je ženski.
Parquet Courts / Today Your Love, Tomorrow The World (Ramones)
Jedan od mojih omiljenih bendova današnjice, njujorški postpankeri Parquet Courts, ove godine su se predstavili novim, šestim studijskim izdanjem “Wide Awake!” nastavivši tradiciju objaviljavanja fantastičnih ploča. Njihova svirka je beskompromisna, punokrvna, žestoka, bez foliranja i gotovo da ne mogu da zamislim ko bi bolje obradio jednu od zaboravljenih pesama sa gotovo savršenog istoimenog albuma Ramonesa.
Unknown Mortal Orchestra / Oh! You Pretty Things (David Bowie)
UMO dolazi sa Novog Zelanda, predvodi ih maestralni Ruban Nielson, sviraju razigrani psihodelični rok, a ovog leta na Szigetu sam se uverio i da uživo zvuče odlično. U moru zakazanih koncerata i festivalskih nastupa, uspeli su da snime ovu, prilično vernu verziju Bouvijevog klasika.
Lily Allen / Mad World (Tears For Fears)
Pesma “Mad World” je fenomenalni hit iz synthpop ere osamdesetih, ali je veću slavu doživeo nakon ogoljene verzije koju su Gary Jules i Michael Andrews snimili za film Donny Darko početkom ovog veka. Obrada Lily Allen bliža je ovom dvojcu nego li originalnoj verziji, pa smo dobili jednu klavirsku folky himnu preko koje prelazi njen nežni glas. Nadamo se da je ovo povratak na stare staze slave kontroverzne pop zvezde.
Mercury Rev feat. Margo Price / Sermon (Bobbie Gentry)
Izgleda su članovi benda Mercury Rev veliki fanovi legendarne kantautorke Bobbie Gentry kad su odlučili da u celosti obrade njen album “The Delta Sweete” iz 1968. godine. Za taj projekat regrutovali su čitavu plejadu vrsnih vokalistkinja, a za ovu listu izdvajamo duet sa Margo Price, veoma talentovanom predstavnicom kantrija. Takođe, bacite uho na njenu verziju Dilanove “Most Likely You Go Your Way”
Soccer Mommy / I’m On Fire” (Bruce Springsteen)
“Želela sam da napravim verziju ove pesme koja je povezana sa tugom koju ona nosi”, reči su Sophie Allison aka Soccer Mommy. Kako zvuči “The Boss” u dream pop maniru možete poslušati u nastavku.
Kurt Vile / Learning to Fly (Tom Petty)
Virtuoz na gitari Kurt Vile obradio je jednu od najboljih i najpopularnijih pesama prerano preminulog Toma Pettyja. Pored toga što se umnogome oslanja na original, Vile je svojim vokalom dodatno začinio čitavu stvar te sve zvuči u njegovom folky fazonu. Nadolazeća kantautorska zvezda Phoebe Bridgers odsvirala je svoju verziju “It’ll All Work Out”, dok je sastav The Pains Of Being Pure At Heart obradio “Free Fallin'” istog autora. Čekirajte i ovo.
Ryley Walker / Diggin’ A Ditch (Dave Matthews Band)
Kantautor iz Ilinoja predstavio nam je jedan od svojih boljih projekata. Naime, Walker je rešio da snimi album obrada “The Lillywhite Sessions” Dave Matthews Banda, a konkretno na ovoj numeri nam prezentuje svoju neistraženu stranu. U pitanju je noise-pop verzija do maksimuma natopljena distorzijom uz koju se headbanguje i lete vazdušne gitare samo tako. Ne verujete? Dokaz je na linku ispod.
Florence + The Machine / Cornflake Girl (Tori Amos)
Usporedbe između ove dve umetnice postoje otkako smo prvi put čuli glas Florence Welch, a sada je britanska kantautorka rešila da produbi ta poređenja obradivši poznati hit iz 1994. godine sa ploče “Under the Pink”.
*naslovna fotografija: Edward Cisneros
Lajkuj:
Tagovi:
- Angélique Kidjo
- Big Star
- Bobbie Gentry
- Bruce Springsteen
- Cat Power
- Dave Matthews Band
- david bowie
- Florence + The machine
- kurt vile
- Leonard Cohen
- Lily Allen
- Liz Phair
- Mercury Rev
- Neil Young
- parquet courts
- Pete Yorn
- Pixies
- Ramones
- rihanna
- Ryley Walker
- Soccer Mommy
- Sorority Noise
- Talking Heads
- Tears For Fears
- Tom Petty
- top lista
- Tori Amos
- Toto
- Trentemøller
- Unknown Mortal Orchestra
- weezer
- Yeah Yeah Yeahs
Komentari:
Ostavite komentar:Cancel reply
Slični članci:
- TOP LISTA: 10 pesama za jedan dobar Halloween party
TOP LISTA: 10 pesama za jedan dobar Halloween party
- Top 10 iz 1993: šta je u Srbiji objavljeno u vreme rata, sankcija i inflacije (drugi deo)
Top 10 iz 1993: šta je u Srbiji objavljeno u vreme rata, sankcija i inflacije (drugi deo)
- Top 10 iz 1993: šta je u Srbiji objavljeno u vreme rata, sankcija i inflacije (prvi deo)
Top 10 iz 1993: šta je u Srbiji objavljeno u vreme rata, sankcija i inflacije (prvi deo)
Florence Cornflake Girl, definitivno moja omiljena.