Da li imate preko 18 godina?

Ko je zapravo “poljski Džejms Vardi”

Pojavio se niotkuda i oduševio svakog ljubitelja klasične „devetke“ u svetu fudbala.

Real Madrid, Barselona, Juventus, Bajern Minhen, Čelsi – ako ste navijač bilo kojeg od ovih fudbalskih velikana, niste mogli da propustite priliku da se upoznate sa fantastičnim Poljakom Kšištofom Pjontekom. Istina, možda ste za njega čuli i kao Krištofa Pjateka. On sigurno nema dilemu o tome kako se zove, ali isto ni ja ne sumnjam da će, ukoliko nastavi ovakvim ritmom, fudbaler Đenove ubrzo prigrabiti najblještaviju fudbalsku pozornicu zvanu Liga šampiona.

Kako su „Grifoni“ uopšte došli do situacije da potpišu 23-godišnjeg Poljaka pre samo šest meseci?

Prošla sezona nije bila naročito burna za Đenovljane koji su takmičenje u Seriji A završili na 12. mestu, ali ono što je zabrinulo prvog čoveka kluba Enrikea Preciozija jeste neefikasnost ekipe. Najbolji strelac te sezone u Đenovi bio je Đanluka Lapadula koji je na 30 utakmica postigao samo četiri gola od ukupno 33 čitavog tima. Po tom kriterijumu, samo dva tima bila su lošija od njih. Proteklog leta na Ibici, Preciozi se sastao sa jednim menadžerom iz Poljske koji je tačno znao šta je Italijanu potrebno – gol-mašina. Agent je 30 minuta vrteo video klipove svog klijenta u dresu Krakovije za koju je te sezone postigao 21 gol u svim takmičenjima. Predsednik Đenovljana se trgnuo onog trenutka kada je čuo reči „novi Levandovski“, što nas vraća na 2010. godinu.

Tada fudbaler Leha iz Poznanja, Robert Levandovski se našao na Marasiju kako bi odgledao utakmicu Đenove koja je praktično završila čitav posao oko njegovog dovođenja. Preciozi je dao zeleno svetlo za ovaj transfer iako ga nikada nije video uživo, do te večeri. Italijan nije bio oduševljen fizičkom pojavom poljskog napadača koja nije bila ni približna trenutnoj  – ne previše visok, mršav i pomalo nezgrapan u hodu i to je zasmetalo probirljivom vlasniku fabrike igračaka. On je istog momenta otkazao čitav posao, ali mi se čini da ni Levandovski nije loše prošao nakon toga…

„Grifoni“ nisu želeli da naprave istu grešku, odmah su pitali za cenu i dobili cifru od 4,5 miliona evra. Preciozi je u stilu svojih kolega koji itekako umeju da obore ili podignu pomislio da se cenka, međutim po sopstvenom priznaju otkrio je da je „poslušao svoj instinkt“. Šest meseci nakon toga, Pjontek je drugi strelac Serije A sa 13 pogodaka i gleda u leđa jedino Kristijanu Ronaldu koji je postigao tek jedan više. Pedantni Italijani su izračunali da svaki Poljakov gol vredi mnogo više od pogotka jednog od najboljih fudbalera sveta ikada jer su Pjontekovi golovi doneli mnogo više bodova ekipi nego Ronaldovi bez čijih bi, mnogi smatraju, Juve mogao lagodno da se šepuri na tronu.

Rođen u Drobnjiževu, gradiću na jugozapadu Poljske blizu granice sa Češkom, Kšištof je svoje prve fudbalske korak napravio u lokalnom klubu po imenu Devetka gde mu je trener bio otac, da bi ubrzo stigao u Lehiju iz istog grada. U tom klubu iz trećeg ranga debitovao je sa još nepunih 18 godina, ali prema priznanju trenera Lehije bilo je to zato što nije bilo dovoljno igrača za gostovanje. Pjontek je bio sasvim prosečan napadač, od njega se nije očekivalo praktično ništa, ali su ga skauti prvoligaša Zaglebja iz Lubina doveli na probu 2013. godine kada je i potpisao ugovo sa tim klubom. U prvoj sezoni zabeležio je svega šest nastupa, ali nije uspeo da postigne gol u godini kada je Zaglebje ispalo iz Ekstraklase. To je možda bila loša vest za ekipu iz Lubina, ali za Kšištofa nije moglo biti bolje pošto je u sezoni 2014-15 „upalio“ gol-mašinu postigavši osam pogodaka na 31 utakmici što je pomoglo njegovoj ekipi da se ekspresno vrati u društvo najboljih. Tada je po prvi put i zaslužio reprezentativni poziv neke od nacionalnih selekcija Poljske, bila je to olimpijska U20 reprezentacija. Povratak u društvo najboljih mu je teško pao, međutim to se može pripisati tome da on nikada do tada praktično nije ni igrao u Ekstraklasi, pa je sezone 2015-16 postigao svega šest golova na 33 nastupa u ligi. Bilo je to dovoljno za plasman Zaglebja u Ligu Evrope naredne godine gde su uspeli da izbace i Partizan u kvalifikacijama, mada Pjontek nije bio posebno inspirisan protiv srpskog predstavnika pošto nije zatresao mrežu „Crno-belih“. Nakon  prelaska u Krakoviju i 12 golova u toj takmičarskoj godini, usledila je rapsodija i sezona potpune afirmacije u kojoj daje 21 gol u prvoj ligi Poljske. E, onda je usledio čuveni sastanak na Ibici…

„Nisam imao pojma ko će mi biti saigrači u Đenovi, pa sam morao da uključim Plejstejšn i da pogledam na FIFA-i. Ni oni nisu znali mene, pa sam pomislio da ako oni ne znaju da sam postigao 21 gol i pogađao na skoro svakoj utakmici, možda ni defanzivci protivničkih timova neće znati. Biti nepoznanica mi je dalo veliku prednost“, otkrio je nedavno „novi Levandovski“. Kako je samo bio u pravu.

Na prvoj utakmici za „Grifone“ protiv Lećea postigao je četiri golova za sat vremena koliko je proveo u igri u trećoj rundi Kupa Italije. Mnogi su pomislili da je to samo sreća, uključujući i Empoli, Sasuolo, Bolonju, Lacio, Kjevo, Frosinone i Parmu kojima je u prvih sedam utakmica u Seriji A postigao devet pogodaka! Usledio je jedan duži golgeterski post od pet utakmica, da bi krajem novembra nastavio rutinu i stigao do 13. pogotka protiv Atalante.

Na prvi pogled, Pjontek ne izgleda kao neko koje dominantan u šesnaestercu ni visinom ni snagom, visok je 183 cm i ne „upada u oči“ jer često deluje manje od svojih direktnih čuvara. Solidan i ništa više s loptom u nogama, ne „diže prašinu“ kada zasprinta, pa se mnogi pitaju – šta on to ima u sebi? Odgovor je jednostavan: gol-igrač. Poljak je praktično tempirana bomba, on ne komplikuje niti previše razmišlja. Čim se nađe blizu šesnaesterca s loptom, pokušava i često uspeva da pronađe prostor za šut. Ni udarac glavom mu nije slabija strana, upravo je na taj način postigao svoj prvenac za reprezentaciju Poljske za koju je nastupio dva puta. Poseduje fantastičan osećaj za prostor i gotovo uvek se nađe na pravom mestu u pravo vreme. Poljak je klasična „devetka“, vrsta napadača koju sve ređe viđamo na terenima, ali sve češće pravi razliku.

„Iskreno, malo se plašim da pričam o njemu. Ne samo da ne bih napravio pritisak, on ume da se nosi s njim, već da neko ne bi čuo moje reči“, aludirao je tadašnji trener Đenove Davide Balardini na potencijalne kupce još u septembru.

Poljska je na putu da „izveze“ još jednog vrhunskog napadača. Votka napada vašu jetru, čuvene piroške creva, Robert Levandovski se već etablirao kao jedan od najboljih svetskih napadača, ali najskuplji je Kšištof Pjontek kojeg u otadžbini zovu još i „poljski Džejmi Vardi“ zbog sličnog puta u karijeri.

Preciozi kaže – okruglo 70 miliiona evra. Pa, ko voli…

 

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: