Fudbal VS Korona – kad, kako i šta dalje?
Previše pitanja, a premalo odgovora. Da li se nazire rešenje?
Svet je zadesio verovatno i najveći kolaps u modernoj istoriji čovečanstva. Niti jedan rat ili prirodna katastrofa nije u potpunosti zaustavila funkcionisanje praktično svakog kutka na planeti Zemlji kao Korona virus.
Ni fudbal nije izuzetak.
Igra koja je dočekala i otpratila Prvi, a potom i Drugi svetski rat je sa nepodnošljivom lakoćom postojanja uveseljavala masu i u najtežim trenucima. Lopta se kotrljala i u Engleskoj koja je bila na strani Saveznika u Velikom ratu, ali i u nacističkoj Nemačkoj. Države porobljene od strane Trojnog pakta su takođe imali svoje fudbalske reprezentacije, ne baš na ponos svojih stanovnika, no bile su tu. Sada odjednom nema fudbala čak ni na ulicama…
Možda su vrhunski fudbaleri u modernom sportu pod staklenim zvonom, ali nažalost ovaj virus je pokazao da nema privilegovanih. FIFA i UEFA su pažljivo motrile na situaciju koja je eskalirala početkom marta kada je Korona počela da pravi ogroman problem čitavom svetu. Mnogi nacionalni savezi odlučili su da se utakmice igraju bez prisustva publike, da bi shodno kretanju pandemije na kraju odlučili da odlože sve utakmice do daljnjeg. Najmoćnije lige sveta su gledale praktično sve do poslednjeg trenutka ne bi li izbegle gubitke, a kada je bilo jasno da će to biti nemoguće morale su da stopiraju svoja takmičenja.
ITALIJA OZBILJNA, ENGLEZI ČEKALI, ŠPANCI BRZI
Panika u svetu fudbala nastala je sa prvim obolelim funkcionerima i igračima, prvi među njima na vrhunskom nivou bio je defanzivac Juventusa Danijele Rugani, a katastrofalno stanje u Italiji je već pre toga nateralo fudbalske čelnike da otkažu mečeve. Nije to mnogo pomoglo da stanje ostane nepromenjeno jer su se ubrzo Fiorentina i Sampdorija oglasili da u svojim redovima imaju nekoliko fudbalera obolelih od Korone. Jedan od njih je i mladi reprezentativac Srbije Dušan Vlahović. U međuvremenu pozitivan na Covid-19 bio je i Ruganijev saigrač Blez Matuidi.
Sa druge strane, na Ostrvu nije bilo naročito hitre intervencije. Tek kada je menadžer Arsenala Mikel Arteta testiran pozitivno na Koronu tada je Premijer liga stala. Neki kažu da bi se u suprotnom čitavo kolo igralo sa sve navijačima na tribinama. Ubrzo se pojavio i Kalum Hadson-Odoi, tada je već svima bilo jasno da je vrag odneo šalu.
Španija je jedna od država čiji su fudbalski funkcioneri reagovali možda i najbrže, već kada su počeli da se javjaju prvi oboleli od Korona virusa, fudbal na Pirinejima je stao. Nažalost, čitave dve ekipe su pogođene ovom pandemijom – prvo Valensija sa petoricom, zatim i Espanjol sa šestoricom obolelih.
Nemačka se u ovom trenutku možda i najbolji nosi sa pandemijom, stopa smrtnosti u odnosu na obolele je minimalna, ali ni tamošnji fudbal nije izbegao ove opasnosti. Tandem iz Hanovera i kao i mladi reprezentativac Nemačke i član Paderborna Luka Kilijan su testirani pozitivno, a Nemci su pre toga suspendovali takmičenja do daljeg.
Javili su se u međuvremenu i slučajevi širom sveta, od vlasnika Notingem Foresta i Olimpijakosa Evangelosa Marikanisa, preko predsednika fudbalskih saveza Japana i Švajcarske, pa sve do trenera aktuelnog šampiona Južne Amerike Flamenga Žorža Žezusa. Nažalost, ovo nije konačan spisak, a sve je posebno pogodila vest iz Španije.
U Malagi je od posledice Covid-19 preminuo i 21-godišnji trener mlađih kategorija lokalnog niželigaša Francisko Garsija. Mladić je pre toga dobio leukemiju, pa se smatra da je to ključni razlog njegove smrti. Jedne od 598 u trenutku pisanja teksta.
Sve ovo je nateralo UEFA da donese odluku o pomeranju Evropskog prvenstva za 2021. godinu, kao i termine finala Lige šampiona i Lige Evrope za 27, odnosno 24. jun. Takođe, krajnji rok za završetak takmičenja koji se igraju u formatu „leto-leto“ je 30. juna. Nikome nije jasno kako će se ovo izvesti jer prognoze da će se pandemija do tada smiriti ne naročito optimistične. Ono što je dodatno razočaralo navijače jeste to da je UEFA tražila 275 miliona funti od evropskih klubova kako bi odložila EURO pravdajući zahtev velikim gubicima. U pitanju su klubovi zahvaljujući kojima funkcioneri u Nionu i žive svojim prilično raskošnim životima.
FUDBAL U SRBIJI?
Širom naše zemlje „bubamara“ se kotrljala sve do ove nedelje. Proteklog vikenda na programu su bile utakmice 26. kola Linglong Superlige i Prve lige Srbije, kao i ostale niže lige. U Srbiji je u nedelju uvedeno vanredno stanje, pa je jasno da su sve sportske aktivnosti stopirane do daljnjeg. Nekome možda radikalna, ali ne i bezazlena mera Vlade Srbije koja je u ovoj situaciji pokazala brzu reakciju, nešto na šta ipak nismo baš navikli.
Korona nažalost nije mogla da zaobiđe ni srpske aktere u svetu fudbala. Predsednik Fudbalskog saveza Sribije Slaviša Kokeza, kao i njegov blizak saradnik, potpredsednik FS Srbije Marko Pantelić pozitivni su na Korona virus. U Italiji, žarištu pandemije, oboleo je i fudbaler Fiorentine Dušan Vlahović, a dobra vest je da su sva trojica prema poslednjim informacijama u dobrom stanju.
View this post on InstagramA post shared by Vlahovic Dusan (@vlahovicdusan) on
Veliki skandal napravio je fudbaler Real Madrida Luka Jović koji je viđen kako se slobodno šeta ulicama Beograda odmah nakon sletanja aviona iz Madrida, iako po zakonu on mora biti u samoizolaciji dve nedelje (mera je sada produžena na četiri nedelje). Stavljen je mladi fudbaler Srbije na stub srama, a posebnom porukom na brisačima automobila koji vozi sugrađani su mu jasno stavili do znanja da ne treba da se igra sa zdravljem svojih sunarodnika. Kroz sličan medijski „tretman“ prošao je i fudbaler Askolija Nikola Ninković, a država je najavila i krivične prijave.
Čitav svet je u haosu, za sada nikome nije jasno kada bi fudbal mogao da se ponovo zaigra. Ako je suditi po najnovijim najavama iz Kine, zemlje koja je bila prvo veliko žarište pandemije, to bi se moglo desiti tek za tek pet meseci. U Kini najavljuju da razmatraju početak nove fudbalske sezone u maju što je pet meseci od kako se Korona virus pojavio kao ogroman problem.
Naravno, to ne mora da znači ništa, ima i onih kojima ova informacija i nije toliko važna poput Belorusima koji u čarima svoje Više lige, ali i nižih rangova mogu da uživaju neometano. U međuvremenu, na društvenim mrežama krenula je kampanja #stayathome i kod nas #ostanikodkuće, a brojni fudbaleri izbacuju izazove kojima krate vreme u karantinu. Ukoliko ste umešni, možete se okušati u ovome, a za nas sa nešto slabijim fudbalskim veštinama, kompanija Sport Interactive ima najbolju moguću vest – Football Manager 2020 besplatno do 25. marta.
Ostanite kod kuće, znate šta vam je činiti. Nema na čemu.
*naslovna gotografija: Johann Rösch
Tagovi:
Slični članci:
- Kako je David postao Terminator?
Kako je David postao Terminator?
Kako je Horhe Martin uspeo da osvoji titulu u Moto GP šampionatu!
- Pariz 2024 – održivi spektakl
Pariz 2024 – održivi spektakl
Ostalo je još manje od dve nedelje do početka i čini se da nas očekuju odlične Olimpijske igre!
- Kako se pametno kladiti na utakmicama svetskog prvenstva u fudbalu
Kako se pametno kladiti na utakmicama svetskog prvenstva u fudbalu
Najvažniji savet je da izbegnete impulsivno klađenje. Oslonite se na pravovremene informacije i statistiku.
- Pariz 2024: Velikani Olimpijskih igara
Pariz 2024: Velikani Olimpijskih igara
Očekujemo spektakularna takmičenja, nove rekorde i nove heroje na borilištima u Francuskoj.
- Može li Dejan Savić da vrati Ajkule u vrh?
Može li Dejan Savić da vrati Ajkule u vrh?
Poslednju medalju Crna Gora je osvojila 2020. na Evropskom prvenstvu u Budimpešti i zadatak trofejnog stručnjaka je da ovu reprezentaciju vrati na put uspeha.
- Da li je ovo najružniji fudbalski dres u istoriji naše reprezentacije?
Da li je ovo najružniji fudbalski dres u istoriji naše reprezentacije?
Lajkuj: