Diskretni heroji Olimpijskih igara
Padali su na Igrama rekordi, gledali smo fenomenalne nastupe, utakmice, borbe i trke, ali smo upoznali i neke nove heroje.
Uživali smo. Gledali smo fenomenalne Olimpijske igre. Ispunile su sva očekivanja, iako smo se kao navijači nadali da će sportisti Srbije osvojiti više medalja.
Kao i svake i ove Olimpijske igre imale su neke svoje heroje. Simon Bajs se vratila u punom sjajnu i osvojila četiri medalje – tri zlata i jednu srebrnu. Leon Maršan je postao heroj francuskih navijača. Ovaj plivač je osvojio četiri zlatne i jednu bronzanu medalju. Novak Đoković je ispunio svoj san i dva meseca nakon operacije kolena konačno osvojio olimpijsko zlato pobedom u spektakularnom finalu protiv Karlosa Alkaraza.
Nije bilo previše svetskih rekorda u atletici. Amerikanla Sidni Meklafin-Levron oborila je rekord u trci na 400 metara sa preponama, a fenomenalni Šveđanin Arman Duplantis je u skoku s motkom preskočio 6,25 metara!
Sjajna je bila Gabrijel Tomas, američka sprinterka, koja je osvojila tri zlata – u pojedinačnoj konkurenciji na 200 metara, i u štafetama 4 puta 100 i četiri puta 400 metara. Amerikanac Rajan Krauzer je stigao do trećeg uzastopnog zlata u bacanju kugle, a Belgijanka Nafisatu Tijam je treći put zaredom došla do najsjajnijeg odličja u desetoboju. Sjajna je bila Holanđanka Sifan Hasan koja je osvojila zlato u maratonu i bronze u trkama na pet i 10 hiljada metara…
Međutim, na ovim Igrama smo upoznali i neke diskretne heroje. Sportiste koji su oduševili svojim nastupima. Ovo je naša lista diskretnih heroja koji su obeležili nedavno završene Olimpijske igre.
Vaterpolisti Srbije
Reprezentacija Srbije je na Igre došla kao dvostruki uzastopni olimpijski šampion, ali su se sedmorica igrača nakon Tokija oprostila od reprezentacije. Usledio je trogodišnji period bez medalje na evropskim i svetskim šampionatima, uz poraze u nizu od najvećih rivala. Potajno su se ljubitelji vaterpola nadali makar bronzanoj medalji. Nije dobro počelo ni u Parizu, tesna pobeda protiv Japana, ubedljiv poraz od Australije, pobeda protiv Francuske i porazi od Španije i Mađarske obezbedile su Srbiji četvrto mesto u grupi i susret sa Grcima u četvrtfinalu gde je usledila odlična partija „delfina“ i pobeda golom kapitena Jakšića sa polovine bazena na isteku vremena. Usledila je pobeda nad SAD u polufinalu i u vaterpolo klasiku ubedljiva igra i pobeda nad Hrvatima za zlato.
Zlatnu medalju osvojili su: Radoslav Filipović, Dušan Mandić, Nikola Dedović, Sava Ranđelović, Nemanja Vico, Nemanja Ubović, Strahinja Rašović, Radomir Drašović, Nikola Jakšić, Viktor Rašović, Petar Jakšić, Miloš Ćuk, Vladimir Mišović. Selektor je Uroš Stevanović.
Angelina Topić
Devetnaestogodišnja atletičarka je juniorska svetska prvakinja i viceprvakinja Evrope iz ove godine i u Pariz je došla sa ambicijom da osvoji olimpijsku medalju. Tokom TV prenosa smo videli da se povredila, a tek posle smo videli snimak i saznali da je tokom zagrevanja zaradila ozbiljnu pobedu – naprsnuće fibule u predelu skočnog zgloba. I sa takvog povredom je obezbedila plasman u finale Igara. Angelina Topić je sjajna atletičarka i nema sumnje da će, ukoliko je povrede zaobići, postati olimpijska šampionka.
Sindi Ngamba
Ova dvedesetpetogodišnja devojka rođena je u Kamerunu, ali već 14 godina živi u engleskom Boltonu. Već godinama trenira sa britanskim bokserskim timom, trostruka je prvakinja zemlje u srednjoj kategoriji, ali je na Olimpijskim igrama nastupila kao članica Olimpijskog izbegličkog tima, jer i dalje nema britansko državljanstvo. I u Parizu se upisala u istoriju kao prva zvanično izbeglica koja je stigla do olimpijskog odličja. Osvojila je bronzanu medalju, svojom borbom i pristupom osvojila srca navijača na Igrama i sasvim sigurno inspirisala brojne devojke i momke širom sveta da veruju u sebe.
Sigurni smo da ćemo članove izbegličkog tima koji nastupaju pod zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta gledati i u Los Anđelesu za četiri godine.
David De Pina
U istoriju se upisao i mladić sa Zelenorotskih ostrva (Cabo Verde), male ostrvske države u Africi. De Pina je u boksu, u najlakšoj kategoriji do 51 kilograma (muva) osvojio bronzanu medalju, prvu za zemlju koja od 1996. učestvuje na Olimpijskim igrama. „Pokazao sam svetu da smo mi mala zemlja, ali smo jaki i talentovani“, poručio je ovaj dvadesetosmogodišnji bokser posle osvajanje medalje.
Iman Helif
Dvadesetpetogodišnja devojka iz Alžira jedna je od heroina Pariza. U finalnom meču kategorije do 66 kilograma održanom na terenima Rolan Garosa ubedljivo je pobedila svetsku šampionku Jang Liua iz Kine jednoglasnom odlukom sudija posle pet rundi. Ovo se dogodilo godinu dana nakon što joj je Međunarodna bokserska asocijacija zabranila da se takmiči na Svetskom prvenstvu jer nije prošla „testove o polnoj podobnosti“. U Parizu se takmičila, ali se takođe borila sa optužbama da je promenila pol. Na kraju svega pobedila je i iz Pariza kući donela zlato. „Moja poruka celom svetu je da treba da se posvete olimpijskim principima i da prestanu da maltretiraju ljude“, poručila je Iman Helif.
Aršad Nadim
Pre tri godine bio je prvi pakistanski atletičar u istoriji koji se plasirao na Olimpijske igre, a tri godine kasnije u Parizu osvojio je zlatno odličje u bacanju koplja pobedivši najboljeg bacača današnjice Niradža Čopru. Nadim je bacio koplje na 92.97 metara, oborio olimpijski rekord i Pakistanu doneo prvo olimpijsko zlato posle 40 godina. Ovaj dvadesetsedmogodišnjak se suočavao sa brojnim problemima, čak je imao problema da kupi i novo koplje. Ovaj dvadesetsedmogodišnji mladić je uprkos svemu stigao do najvećeg ostvarenja i posle srebrne medalje na Svestkom prvenstvu i zlata na Igrama Komonvelta osvojio najsjajnije olimpijsko odličje.
Tea Lafond
Dominika je mala ostrvska karipska država koja ima tek nešto više od 70.000 stanovnika, a Tea Lafond je tridesetogodišnja atletičarka koja je ovoj državici donela prvu olimpijsku medalju. I to zlatnu, jer je ova devojka pobedila u troskoku u Parizu skočivši 15,02 metra i time postavila i svoj i rekord Dominike. Ipak treba napomenuti da je ona još kao devojčica sa porodicom emigrirala u SAD u državu Merilend gde je i počela da se bavi atletikom. Na Igrama Komonvelta osvajala je bronzano i srebrno odličje, a ove godine je postala i svetska dvoranska prvakinja. Do najvećeg uspeha u karijeri došla je u drugoj seriji finala u ovoj atletskoj disciplini.
Adriana Ruano
I Gvatemala je država koja je prvo olimpijsko zlato osvojila u Parizu. I za ovaj uspeh je zaslužna dvadesetdevetogodišnja strelkinja, kojoj je povreda kičme 2011. godine uništila san da kao gimnastičarka nastupi na Igrama 2012. godine. Lekar joj je preporučio streljaštvo kao alternativu ukoliko želi da se bavi sportom. I 13 godina kasnije ona je uspela da osvoji zlatu u trapu (gađanju pokretnih meta). U finalu je pogodila 45 od 50 glinenih golubova i tako postavila novi olimpijski rekord.
Džulijen Alfred
U najatraktivnijoj atletskoj disciplini, trci na 100 metara, od Olimijskih igara u Pekingu o pobednici su odlučivale atletičarke sa Jamajke i SAD. Džulijen Alfred, dvadesettrogodišnja sprinterka sa karipskog ostrva Sveta Lucija, ubedljivo je pobedila i ostavila iza sebe dve Amerikanke Šakari Ričardson i Melisu Džeferson. Ova devojka je osvojila i srebrnu medalju u trci na 200 metara i ovo su prve dve medalje u istoriji za državu koja ima oko 180.000 stanovnika.
Letsile Teboho
Prvu afričku zlatnu medalju u trci na 200 metara i prvo olimpijsko zlato Bocvani je doneo sjajni dvadesetjednogodišnji Teboho. Nagovestio je dobre rezultate na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu u Budimpešti kada je osvojio srebro u trci na 100 i bronzu na 200 metara. A sada je postao i olimpijski šampion ubedljivo pobedivši dvojicu Amerikanaca Keneta Bednareka i Nou Lajlsa. Član je i štafete 4 x 400 metara koja je u Parizu osvojila srebrnu medalju.
Karlos Julo
Dvadesetčetvorogodišnji Filipinac zadivio je sve ljubitelje gimnastike u Parizu. Impresivni su bili njegovi nastupi na parteru i u preskoku, disciplinama u kojima je osvojio zlatne medalje. Julo se još kao tinejdžer preselio u Japan gde trenira, a Poznat je po izuzetno niskom rastu u poređenju sa drugim muškim gimnastičarima (visok je samo 1,51m), ali i po preciznosti forme i težini svojih vežbi posebno na parteru i preskoku. Rizik mu se isplatio jer se kući vratio sa dva najsjajnija odličja.
Rodže Stona
Ovaj dvedesetpetogodišnji momak je prošle godine na Svetskom prvenstvu bio 19. Tada je bacio disk ispod 63 metra (62.67), a sada, nešto malo manje od godinu dana kasnije tačno 70 metara čime je oborio olimpijski rekord i osvojio zlato. Izazvao je divljenje svih ljubitelja atletike, jer smo navikli da takmičarke i takmičari sa Jamajke osvajaju zlato na kratkim trkačkim distancama. Postao je prvi olimpijski šampion iz ove zemlje u bacačkim disciplinama.
Kajlija Nemur
Alžirska gimnastičarka osvojila je zlatnu medalju na dvovisinskom razboju na Olimpijskim igrama u Parizu impresivnim nastupom. Iako je rođena i ceo život živi u Francuskoj odlučila je da nastupa za rodnu zemlju svog oca. Prva je afrička gimnastičarka koja je osvojila svetsku medalju, srebro u istoj ovoj disciplini na Svetskom prvenstvu prošle godine, ali sada je bila mnogo hrabrija i okitila se zlatom.
Tagovi:
Slični članci:
- Najveći na svetu – stadion koji je nikao iz inata!
Najveći na svetu – stadion koji je nikao iz inata!
Prestonica Severne Koreje Pjongjang vlasnik je velelepnog sportskog zdanja.
- Velika Panini manija – cilj je album popuniti što brže i jeftinije
Velika Panini manija – cilj je album popuniti što brže i jeftinije
- Da li je ovo najružniji fudbalski dres u istoriji naše reprezentacije?
Da li je ovo najružniji fudbalski dres u istoriji naše reprezentacije?
- Juventus u XXI veku: između trofeja i marketinga
Juventus u XXI veku: između trofeja i marketinga
Juve titulu u Ligi šampiona čeka još od 1996. Posle toga su gubili čak 5 finala. Da li je najpopularniji italijanski fudbalski klub na dobrom putu?
- Izmena igrača u toku meča – jedan od najvećih iskoraka u fudbalskim pravilima
Izmena igrača u toku meča – jedan od najvećih iskoraka u fudbalskim pravilima
Lajkuj: