Da li imate preko 18 godina?

TOP 10: Preporuke za festival Slobodna zona

Festival karakteriše raznolikost programa, kulturnih konteksta, umetničkih formi, obrazovnih formata, uz kombinacija art-house filmova i festivalskih hitova.

Autor:

Filmski festival Slobodna zona od samog osnivanja ohrabruje publiku da preispita svoje vrednosti, predrasude i podelu odgovornosti u socijalnom i kulturnom kontekstu u kojem živi.

Od samog početka Slobodna zona je usmerena na publiku: lično i profesionalno iskustvo članova tima oblikovalo je programsku selekciju, što je donelo kvalitet festivalu, uvećavalo očekivanja publike i njihovo interesovanje za „drugačije filmove“.

Na ovogodišnjem 20. izdanju festivala biće prikazano 77 igranih i dokumentarnih filmova iz 37 zemalja u 14 programskih linija. Mi smo ih programa izdvojili 10 igranih filmova koje vam preporučujemo.

Tatami, Gaj Nativ, Zar Amir Ebrahimi // SAD

Ovo je prvi dugometražni film koji su zajedno režirali iranski i izraelski reditelj. U pitanju su Gaj Nativ filmski reditelj poreklom iz Izraela i Zar Amir Ebrahimi, iransko-francuska glumica, producentkinja i rediteljka, koja je slavu stekla ulogom novinarke Arezu Rahimi u krimi trileru Sveti Pauk (2022).

Film, snimljen u crno-beloj tehnici, govori o iranskoj džudistkinji Lejli i njenoj trenerici Marjam, koje putuju na Svetsko prvenstvo u džudou u Tblisi, sa namerom da kući donesu prvu zlatnu medalju za Iran. Na polovini Svetskog prvenstva, od Islamske republike dobijaju ultimatum koji zahteva od Lejle da lažira povredu i izgubi o takmičarke iz Izraela ili će biti obeležena kao izdajnica države. Lejla je suočena sa nemogućim izborom: da se povinuje iranskom režimu, kako je i trenerica Marjam preklinje da učini, i istovremeno zaštiti porodicu ili da se bori za zlato.

Sveta nedelja, Andrej Kon // Rumunija, Francuska, Švajcarska, Turska

Drama rumunskog reditelja Andreja Kona kroz priču o jevrejskom gostioničaru u rumunskom selu, koja je smeštena na sam početak 20. veka, secira ciklus nasilja, rasizma i antisemitizma. Napet odnos između jevrejskog gostioničara Leibe i Georgija, njegovog hrišćanskog uposlenika, dostiže tačku u kojoj gostioničar odlučuje da ovog drugog otera. Osvetoljubivi Georgi obećava Leibi da će se vratiti na Uskršnju noć da „izmiri” račune. Ova pretnja je kao kap u prepunoj čaši protiv Lejbinih pokušaja da kohabitira sa svojim neprijateljskim okruženjem…

Bez vetra, Pavel G. Vesnakov // Bugarska, Italija

Drugi dugometražni film bugarskog autora govoro o Kalojanu koji se nakon godina provedenih u inostranstvu  vraća u rodnu zemlju kako bi prodao stan svog preminulog oca. U početku proces počinje kao rutinski svakodnevni zadatak, ali ubrzo prelazi u putovanje samootkrivanja. Kalojan se suočava sa traumama iz prošlosti i bledim uspomenama o domu iz detinjstva.

Moj najdraži kolač, Marijam Mogadam i Behtaš Sanaiha // Iran, Francuska, Švedska, Nemačka

Iranski rediteljski duo napravio je film koji je, u isto vreme, i romantična komedija i politički i filozofski film. Priča o životu, smrti, ljubavi, starenju i usamljenosti. Ovo je priča o sedamdesetogodišnjoj Mahin kojoj je muž umro, a ćerka se odselila u Evropu i ona živi sama u Teheranu. Shvata da je spremna da se otvori za novu ljubav i romansu i jedna popodnevna čajanka sa prijateljcama je navodi da prekine svoju samoću i obnovi ljubavni život…

Disati pod vodom, Erik Lamen // Luksemburg, Belgija

Lamen snima filmove koji se ciljano bave društvenim temama. Film je priča o Emi koja je oteta usred noći, prekrivena modricama i neočekivano trudna. Dok je muči trudnoća i emotivna povezanost sa mužem Markom, ponovo otkriva izgubljene delove sebe kroz neočekivana prijateljstva i svađe sa ženama i decom sa kojima boravi u utočištu. Pojedinačne traume se prepliću uprkos njihovim razlikama i rađa se dirljivo sestrinstvo dok guraju jedna drugu da se bore za svoje samopoštovanje i nezavisnost.

Preticanje, Nora Fingšajt // Velika Britanija, Nemačka

Sirša Rounan igra u ovoj brutalno iskrenoj drami o zavisnosti, izlečenju i moći koju poseduju priroda i ljudi za vraćanje nade i vere u život. Zasnovan na bestseler memoaru Ejmi Liptrot, film govori o dvadesetdevetogodišnjoj Roni koja se, posle 10 godina života u Londonu, vraća kući, na Orknijska ostrva. Trezna ali usamljena, pokušava da potisne sećanje na događaje koji su je doveli na ovaj put oporavka. Dan po dan, Rona pronalazi nadu i snagu u sebi, među jakim olujnim vetrovima i okrepljujuće hladnim morem.

Žena sa… , Malgožata Šumovska i Mihal Englert // Poljska, Švedska

Smešten u pejzažu poljskog prelaska iz komunizma u kapitalizam, film obuhvata 45 godina života Anjele Vesoli koja više od pola svog odraslog života provodi kao muškarac u provincijskom poljskom gradu. Kao jedna trans žena, njena potraga za ličnom slobodom otkriva poteškoće u braku i roditeljstvu, zategnute porodične odnose i složene stavove u njenom okruženju, koji je stalno dovode u nemoguće situacije.

Lakat u stomak, Asli Ozarslan // Nemačka, Francuska, Turska

Hazal je ljuta sedamnaestogodišnjakinja turskog porekla, odrasla u Berlinu, gde se ne oseća potpuno prihvaćenom. Jedina svetla tačka su joj prijateljice sa kojima pleše, pije, puši travu i ide na žurke. Za svoj 18. rođendan, želi da pobegne od svakodnevne rutine i provede se sa društvom u Berlinu. Međutim, jedan fatalni incident menja sve, pa je primorana da pobegne u Tursku, zemlju koja joj je nepoznata. Tamo mora da preživi sama, bez obzira na cenu.

AI pravda, Simon Kasal // Španija

Ovo je politički futuristički triler o španskoj vladi koja planira da zameni sudije veštačkom inteligencijom, ne bi li učinila pravosudni sistem efikasnijim i apolitičnim.  . Karmen Kosta, istaknuta sutkinja, pozvana je da da procenu ove nove procedure. Kada je kreatorka softvera pronađena mrtva, i ona shvata da joj je život u opasnosti i da će morati da se bori protiv moćnih interesa koji su u igri u najvišim ešalonima države. Savremen i intrigantan španski triler!

Simon sa planine, Federiko Luis Tačela // Argentina, Čile, Urugvaj

U potrazi za promenom u danima kada postaje punoletan, Simon se pridružuje grupi dece sa smetnjama u razvoju koji su na hodočašću i počinju da ga uče Simona kako da se opusti i prigrli životna zadovoljstva. Zajedno počinju da plove svetom koji nije dizajniran po meri njihovih potreba, kreirajući sopstvena pravila za ljubav i sreću. Kroz iskustvo sa ovim mladim ljudima, Simonov karakter se menja. Želeći da se i zvanično pridruži grupi, prihvata da se podvrgne posebnom tretmanu kako bi ga proglasili osobom sa posebnim potrebama…

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: