Da li imate preko 18 godina?

Top 10: sajamske preporuke

Bilo da idete pod kupole Sajma ili radije kupujete u knjižarama iskoristite popuste koji izdavači i knjižari nude.

Autor:

Sajam knjiga će se vrlo brzo održavati u nekim novim okolnostima. Tako da i ukoliko ga ne volite probajte da odete još jednom tamo i kupite neku knjigu. 

Naša preporuka za ovogodišnji sajam obuhvata knjige autora sa ovih prostora, pa ćete možda nešto od ovoga dodati na sopstvenu listu želja.

Bazen, Ana Vučković // Partizanska knjiga

Ako je Yugoslav bio vrsta posmrtne molitve za Jugoslaviju onda je Bazen eho nekih boljih vremena i znak dekadencije koja krasi društva na umoru. U njemu je naratorka jedna od plivačica u bazenu koja, dok pliva, razmišlja i pripoveda sudbine svojih sakupača u plavetnilu veštačke vode. Upravo je ta artificijelnost ono što ovaj roman čini jedinstvenim i erotičnim u isti mah.

Dnevnik Lazarevog puta, Ivan Jović // Biblos

Knjiga reditelja Ivana Jovića pruža redak uvid u kreativni proces stvaranja autorskog filmskog dela. Akter tog procesa je, pored reditelja, njegovih saradnika i različitih stvaralačkih uzora – sam Bog koji, prema oceni autora ove knjige, ume da ispolji sjajan smisao za humor onda kad se nađe u centru neobičnog poduhvata zvanog filmska produkcija.

Od početnog eseja koji opisuje dramu poslednjeg dana snimanja, argumentujući zašto je film najneizvesniji od svih umetničkih poslova i zašto je stoga rad na filmu autentični ispit vere, autor kroz niz eseja prati svoja promišljanja prilikom procesa rada, dopunjujući to razgovorima sa saradnicima – direktorom fotografije, glumcima, kompozitorom filmske muzike, montažerom, sve do supervizora postprodukcije. Pred čitaocem se razotkriva slojevita složenost oblikovanja završnog dela koje, ukoliko je uspelo, zauvek u svojim ukupnim značenjima izmiče svom autoru.

Narodni učitelj, Vasa Pelagić // Pi Press

Iako je prvo izdanje Pelagićevog Narodnog učitelja objavljeno davne 1879. godine, ovo važno delo nije pregazilo vreme. I dan-danas je aktuelno i potrebno, i jedinstveni je vodič za očuvanje zdravlja i prirodno lečenje, vođenje domaćinstva i mnoge druge oblasti života. Jer priroda je i danas izvor zdravlja, a lekovita svojstva biljaka ostala su nepromenjena.

Ime joj je Glorija, Milan St. Protić // Arhipelag

Morton Samuilo Smit, junak novog romana Milana St. Protića, profesionalni je američki istoričar i profesor na Kolubiji univerzitetu u Njujorku. Potraga za tajnim jevanđeljem po Marku odvodi Mortona Smita u grotlo Drugog svetskog rata i građanskog rata u Jugoslaviji, a kasnije i u socijalističku Jugoslaviju, gde sreće ljude kakve pre nije znao i svedoči nesvakidašnjim događajima i sudbinama. Roman o ljubavi i potrazi, o slobodi i ropstvu,  tajni i otkriću. Uzbudljiva priča, zanosni preokreti, istorija iz neočekivanog ugla.

„Pored toga, gotovo usput, junak ove knjige našao se u samom grotlu istorijskih zbivanja, sudbonosnih koliko i tragičnih, što su zadesila evropski komad Zemljine lopte i nas Srbe na njenom jugoistoku u periodu od 1941. do 1954. Redovi koji slede su atipična hronika tih događaja, onog što se odigralo pre i onog što se desilo“.

Gorka pilula, Pavle Zelić // Laguna

Pavle Zelić, magistar farmacije, vodi nas kroz tajne hodnike farmaceutske industrije, razotkrivajući zločine koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji, ali i u našim životima.

Užas nacističkih laboratorija, gde su stvorene sintetičke droge poput pervitina koje su vojnike Trećeg rajha pretvarale u neljudske mašine za ubijanje, nije stao s krajem rata. Preobrazio se u tiho zlo mirnodopske kapitalističke ekonomije, gde pohlepa ponekad nadvlada etiku.

Pravi organizovani kriminal u sferi falsifikovanja lekova, obmanjivanje pacijenata, industrijska proizvodnja novih sintetičkih droga – sve to zaslužuje naziv „farmaceutska mafija“, kojim se lakonski žigoše cela struka. Ali tu su i pojedinci na samom vrhu farmaceutskih kompanija koji su zloupotrebili nauku za sopstveni profit. Opioidna epidemija u Americi, globalni skandal s kancerogenim implantima za grudi, a posebno talidomidska katastrofa, kada su hiljade beba širom sveta rođene bez ruku i nogu zbog leka protiv mučnine kod trudnica, pokazuju koliko je tanka linija između leka i otrova. Ipak, možda najviše zabrinjavaju informacije koje Zelić iznosi o zapanjujućim posledicama farmaceutskog otpada po opstanak svih živih bića na planeti.

Smrt majke Jugovića, Ivo Vojnović // PortaLibris

U vreme jačanja nacionalnih ideja kod nas i stremljenja ka oslobođenju i ujedinjenju Ivo Vojnović se vraća narodnoj tradiciji i epskoj pesmi, i piše dramu Smrt Majke Jugovića 1906. godine. Majka Jugovića je u srpskoj književnosti simbol najveće žrtve koja se za slobodu može podneti i njena lična patnja i nadljudska izdržljivost za Vojnovića predstavljaju najviši ideal i samu srž rodoljublja. Sam komad je postigao veliki uspeh, pa se posle premijere u Narodnom pozorištu u Beogradu redovno izvodio na srpskim pozornicama sve do kraja tridesetih godina XX veka.

Mali Murat, Vladimir Vulević // Kontrast izdavaštvo

Roman prvenac scenariste i reditelja nosi tragove autorove izvorne vokacije. U njemu su, naime, scena i dijalog sve. Događaji sabijeni u upečatljivu sliku i živi ljudski govor predstavljaju središte piščeve pažnje u priči koja donosi istoriju jedne žestoke borbe sa zavisnošću.

“Mali Murat je jezički i sižejni vrtlog koji vas nespremne “ošamari” na početku, zavrti sa protagonistom od Zavoda za lečenje bolesti zavisnosti do maglovitog Tvin Piksa, od Gordane do Rajkana, a onda centripetalno odvuče ka prvim detinjim “packama” i žabljim igrama, ka rodnom mestu prve traume i prve povodljivosti, koje su izvukle početnu liniju tlocrta egzistencijalnog dna“, urednik izdanja Ivan Isailović.

ja se zovem lidija deduš, Lidija Deduš // Booka

Ova knjiga je tour de force emocija i smeha koji secira svakodnevicu jedne žene: borbu s kilogramima, previranja u odnosima, zaljubljivanja, samozavaravanja, suočavanja sa sopstvenim greškama, konfliktne situacije na poslu, apsurdne i komične situacije na Tinderu, loše veze koje obeshrabruju…

Junakinja postavlja pitanje ko smo i suočava nas s tim koliko smo iskreni sami prema sebi i koliko se na kraju dana prihvatamo i volimo. Na svakoj stranici ona beskompromisno ispituje lične strahove, bolesti i bolove, tugu i smeh, pa čak i borbu s depresijom, bez zadrške ili srama. Ali o sramu i te kako piše, o onome što svi osećamo ponekad: da nismo dovoljni. Smejući se i plačući s njom, jasno nam je da smo svi mi – lidija deduš.

 

Appartamento, Ivica Cvetković // Ključ izdavaštvo

Roman poziva čitaoce u sunčani ambijent Italije, gde stari, veličanstveni hotel krije ne samo svoju bogatu istoriju već i dobro čuvanu tajnu. Smešten u pozadini dešavanja u hotelu, narativ se vrti oko zagonetke “Plavog apartman”, koji je zatvoren za javnost i skriven iza zida od cigala.

Kako se priča odvija, osoblje hotela se neumoljivo uvlači u privlačnost prostorije koja krije tajne koje kao da šapuću o zaboravljenim detaljima i skrivenoj prošlosti. Svi oni koji obitabaju o ovom hotelu sve suočavaju ne samo sa senkama ovog prostora, već i sa duhovima sopstvene prošlosti. Svako otkriće služi kao katalizator za introspekciju, terajući ih da se bore sa davno sahranjenim traumama, problemima i nerešenim konfliktima.

Čaturanga, Milan Peca Nikolić // Multimedia Books

Roman istražuje odnos civilizacija kroz različite istorijske periode i geografske regije. Staroindijska reč čaturanga označava vrstu polidimenzionalne igre, preteču šaha, dok roman donosi jedinstvenu utopiju koja istražuje istorijske dimenzije kultura centralne Azije, Indokine,  Australije, Evrope i Mediterana i njihovu povezanost i potencijale da se projektuju u budućnost. Kroz 58 poglavlja i priča, radnja se delom odvija istovremeno na različitim kontinentima, povezujući epohe i uspostavljajući uzročno-posledične kvazi-kauzalitete. Centralni zaplet se zbiva u Hartlandu, Indiji i na Tibetu, u relativno bliskoj budućnosti. Paralelno, deo radnje se odvija u kosmosu, na satelitu koji opservira Jupiterove mesece. Prethodna radnja je smeštena na Mediteranu, pretežno na ostrvu Mljet u Jadranskom moru, gde se prauzročni događaji vezuju za srednjovekovne saracenske gusarske pohode i partenogenezu zla, a reflektuju na današnjicu kroz sudbinu anarhiste i pustolova Emilia koji se skrasio na odisejevom ostrvu i upleo u komplikovan odnos dve zanimljive žene.

Radikalno zlo, simbolizovano kroz reinkarnaciju lepre, konstantno je prisutno, izazivajući junake da u njihovim naporima održe ravnotežu i harmoniju. Kroz likove poput Dokrende, Možbitde i Heraet Kaur, koji kombinuju stereotipe super junaka sa minuciozno personalizovanim karakterima, roman postaje svojevrsni strip.

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: