Otvorena izložba slika i skulptura “Zovite me nežnost“ u Kulturnom centru Srbije u Parizu
U Kulturnom centru Srbije u Parizu otvorena je izložba slika i skulptura pod nazivom “Zovite me nežnost” (“Appelez-moi tendresse“) mladih umetnika Miljana Stevanovića i Radeta Mutapovića, u produkciji Galerije Štab iz Beograda.
Izložba je jedinstveno poetsko, umetničko istraživanje inspirisano plemenitom, nežnom i utopijskom poezijom francuskog pesnika, Žaka Prevera.
„Naziv izložbe Zovite me nežnost prirodno se otelotvorio nakon mog bezbrojnog vraćanja Preverovoj poeziji, koja mi je bila glavna inspiracija za ovu izložbu. U Preverovoj poeziji uvek su me fascinirale te jednostavne reči koje su istovremeno snažne i nežne i koje imaju izuzetnu težinu, a kojima on slavi život, ljubav i drugo biće i saosećanje. Osnovna ideja izložbe je takođe utopija, jedan bezbrižni svet i stvaranje umetnosti kao bezbrižnog mesta, dakle sušta suprotnost umetnosti koja je angažovana, koja u svoje teme uvodi politiku ili neke socijalne teme. Ova izložba teži upravo da stvori to bezbrižno mesto, koje je lekovito i izolovano“, izjavila je na otvaranju kustoskinja izložbe, Ana Kršljanin.
U pitanju su najnovije produkcije dvojice mladih umetnika, čiji rad galerija Štab prati i podržava.
Slike Miljana Stevanovića velikog formata predstavljaju jednu od najprisutnijih tema u čitavoj istoriji umetnosti, a to je pejzaž. Prikazani predeli su asocijativni, nedefinisani, stoga univerzalni – izvedeni jezikom lirske apstrakcije.
„Moji radovi na ovoj izložbi su zapravo serija slika urađenih specijalno za ovu izložbu, te mi je inspiracija svakako bila Preverova poezija. Ova serija obuhvata 12 monumentalnih slika, velikih dimenzija i tri slike manjeg formata. Tehnika kojom sam radio je ulje na platnu, koja mi omogućava jedan bolji prilaz materiji koju sam predstavljao zbog prelivanja i pretapanja boja. Sam način slikanja je podrazumevao postepenu izradu svakog sloja slike, a sam pristup slikanju je bio sitnim potezima četke, te mi je rad na svakoj slici imao gotovo meditativna dejstva“, izjavio je Miljan Stevanović
U jedinstvenom vrtu sočnih boja i organskih predela nalaze se i pažljivo odabrane skulpture životinja Radeta Mutapovića iz Preverove poezije. One su istovremeno bezazlene i divlje, snažne simbolike ukazuju na arhetipove večno suprotstavljenih strana – ljubavi i mržnje, dobra i zla, iskušenja i zabranjenog voća.
„Ovo je nastavak serije koju sam ranije radio. Ono što je novo u ovoj seriji skulptura su zmije, koje do sada nisam radio, dok se skulpture riba nastavljaju na neke prethodne serije radova“, kaže Rade Mutapović
Izložbu “Zovite me nežnost” publika može pogledati sve do 7. aprila 2024. godine u Kulturnom centru Srbije.
Miljan Stevanović (Vranje, 1991) završio je osnovne akademske studije na Slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Čedomira Vasića 2013. godine. Master akademske studije, na istom fakultetu, završio je u klasi prof. Dobrice Bisenića 2015. godine. Doktorirao 2021. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, sa temom Veštački rajevi, simulacija utopijskih prostora metodom proširene stvarnosti – izložba slika u realnom i virtuelnom prostoru pod mentorstvom prof. dr Vladimira Milanovića.
Od 2022. zaposlen na Fakultetu digitalnih umetnosti, Univerzitet Metropolitan u Beogradu, u zvanju docenta na predmetima koji se bave proučavanjem igara i video igara sa teorijskim osvrtom, izradom 3D video igara kao i poljem primene virtuelne i proširene stvarnosti u video igrama. Pored akademskog bavljenja poljem video igara, takođe dolazi i do preplitanja video igara sa ličnom umetničkom praksom. Pored nekoliko teorijskih radova koji su predstavljeni na konferencijama, u skorijoj budućnosti će se na interaktivnoj izložbi predstaviti i praktični umetnički projekat koji koristi elemente video igara kao vid virtuelne nadogradnje klasične slike, i predstavlja logički nastavak i razvoj rada doktorskog umetničkog projekta.
Njegov doktorski umetnički projekt čini široki spektar tema od dualističkog shvatanja prirode, odnosa realnog i virtuelnog prostora, analognog i digitalnog kreativnog postupka, do savremenog poimanja slikarskog medija.
Rade Mutapović rođen je 1990. godine. Odrastao u Čačku. Srednju Umetničku školu završava u Kraljevu 2009. Iste godine upisuje Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu, odsek vajarstvo.
Godine 2014. završava fakultet u klasi profesora Mrđana Bajića, a potom upisuje doktorske studije na istom fakultetu. Od 2013. njegov rad “Sekretar“ se nalazi u stalnoj postavci muzeja “ZEPTER“ u Beogradu, a od 2021. kolekciju dopunjava radom “Subjekat 99“. Godine 2014. je postavljena njegova skulptura u javnom prostoru “Na površini”, Prijepolje.
U periodu od 2015 – 2019. radi kao profesor na predmetima tehnologija materijala, stručna praksa drvo i modelovanje u Srednjoj umetničkoj školi u Čačku, takođe i kao predavač u centru za likovno obrazovanje “Šumatovačka“. Pod mentorstvom Radoša Antonijevića 2021. završava doktorske studije na istom fakultetu. Živi i stvara u Beogradu.
*fotografije: PREVENTER
Tagovi:
Slični članci:
- Ciklus filmova Alena Delona u Kinoteci
Ciklus filmova Alena Delona u Kinoteci
Omaž velikanu francuskog, evropskog i svetskog filma obuhvata ostvarenja od 1960. do 1984. godine.
- Na jubilarnom Festivalu autorskog filma 80 filmova
Na jubilarnom Festivalu autorskog filma 80 filmova
Festival otkriva nove autore i autorke, odaje počast velikanima autorskog filma i slavi 30 godina.
- 5 razloga zašto treba posetiti Desiré Central Station Festival
5 razloga zašto treba posetiti Desiré Central Station Festival
Različite kulture se na ovom festivalu prepliću kako na sceni, tako i van nje.
- Izložba “U potrazi za nečim” („Looking for Something“) Ričarda Dikona u Galeriji DOTS
Izložba “U potrazi za nečim” („Looking for Something“) Ričarda Dikona u Galeriji DOTS
Beogradska publika će imati čast da se prva susretne sa radovima čuvenog britanskog umetnika koji su nastali u pandemijskim uslovima.
- Rumunski film “Nova godina koja nije došla” najbolji na 30. FAF-u
Rumunski film “Nova godina koja nije došla” najbolji na 30. FAF-u
Svečanom dodelom nagrada završen jubilarni 30. Festival autorskog filma.
- Ovacije za film o herojskom činu Toma Buzova
Ovacije za film o herojskom činu Toma Buzova
Kratki film "Čovjek koji nije mogao šutjeti“ Nebojše Slijepčevića otvorio jubilarnu Slobodnu zonu.
Lajkuj: