Expo 2015 otvoren je 1. maja u Italiji (Milanu) i trajaće do 31. oktobra. Na šestomesečnom događaju prikazana su 54 nacionalna paviljona, a svima je zajednička tema: “Nahraniti planetu – energijom za život”. Brige koje mnogi futurolozi imaju u vezi sa hranom, u godinama koje dolaze, zasnovane su na prilično lošim prognozama kako kvaliteta tako i kvantiteta namirnica koje će biti dostupne globalno. Zadati okvir postavlja pitanje ishrane u neposredno bliskoj budućnosti.
Odgovori se traže kroz zajedničko delovanje tehnologije, inovacija, kulture i tradicije – traga se za najefektivnijim načinom upotrebe novih alata koje imamo, u cilju poboljšanja kvaliteta ishrane i namirnica. Neki od pristupa su se više oslanjali na tehnološke inovacije, a mi smo izdvojili neke od paviljona malo poetičnijeg pristupa koji su nam privukli pažnju:
1. Austrija / arhitektonski tim: team.breathe pod direkcijom Klaus Loenhart-a.
U Austrijskom paviljonu fokus je na jednom od osnovnih resursa koji imamo – vazduhu.
Paviljon funkcioniše kao prototip koji ukazuje na moguće interakcije između prirodnog okruženja i urbanih tendencija, tako što prikazuje potencijal hibridnih sistema koji sjedinjavaju prirodu i tehnologiju.
Centralni element postavke je gusta šuma koja, zajedno sa tehnološkom podrškom, stvara živu mikroklimu. Sa jezgrom koji proizvodi kiseonik i karbon-dioksid, paviljon postaje nešto nalik stanici za proizvodnju vazduha.




2. Ujedinjeni Arapski Emirati / arhitektonski tim: Foster + Partners
Paviljon Ujedinjenih Arapskih Emirata prenosi principe planiranja i izgradnje tradicionalnog pustinjskog grada – u Milano.
Ako govorimo o klimi i vodi, Emirati danas proživljavaju ono što ostatku sveta tek sledi. Ovaj dizajn upravo podcrtava izazove održavanja života u pustinjskoj klimi. Čitava struktura napravljena je tako da se po završetku Expo-a rastavi i ponovo sastavi u samim Emiratima.


3. Bahrein / arhitektonski tim: Anne Holtrop i Anouk Vogel


Paviljon kraljevine Bahrain je interpretacija agri-kulturnog nasleđa ove zemlje, koji svoje korene vuče još od vremena drevne civilizacije Dilmun.
Pored deset bašti sa različitim vrstama voća koji će u narednih 6 meseci rađati plodove u različitim periodima, paviljon takođe poseduje i arheološke artefakte koji slave hiljadama godina staru tradiciju agrikulture Bahraina.
Čitav paviljon će po završetku sajma biti prebačen U Bahrein, gde će sve presađene vrste zajedno sa konstrukcijom činiti novu botaničku baštu.
4. Velika Britanija / Wolfgang Buttress
Britanski paviljon projektovao je umetnik Wolfgang Buttress, a čitava konstukcija koja izgleda kao velika košnica ima za cilj da nas podseti na vrednost jednog naizgled malog životnog ciklusa pčele.
5. Kina / arhitekte: Tsinghua univerzitet i studio Link-Arc
“The land of hope” je naziv kineskog paviljona koji svojom strukturom nagoveštava da se budućnost mora graditi na temeljima harmonije između prirode i urbanih gradova. Ipod strukture koja kao da pluta u vazduhu, nalazi se niz programa i izložbi koji predstavljaju nasleđa iz 40 kineskih provincija.
Ostale paviljone, kao i novosti vezane za Milanski Expo, pogledajte na zvaničnom sajtu.
Slični članci:
- Kako se spremiti za putovanje? Saveti i ideje
Kako se spremiti za putovanje? Saveti i ideje
Priprema za put je podjednako važna kao i samo putovanje, pa je važno da spakujete sve što je neophodno i da na odmoru budite sigurni i bezbedni.
- Novogodišnji Urbani buvljak na Spensu
Novogodišnji Urbani buvljak na Spensu
Pronađite savršene poklone, uživajte u atmosferi i postanite deo promene!
- 8 saveta za prevazilaženje straha od letenja avionom
8 saveta za prevazilaženje straha od letenja avionom
Nemojte dozvoliti da vas strah od aviona zaustavi u putovanjima, već probajte da se suočite sa problemom. Rešenje postoji.
- Kako mentorstvo osnažuje sektor kulture?
Kako mentorstvo osnažuje sektor kulture?
Više od sto radnica i radnika u kulturi, umetnosti, medijima i kreativnim industrijama okupilo se ovog utorka, 26. novembra u Galeriji Artget, na prvoj konferenciji „Sa mentorkom i mentorom je lakše!”
- Više od 23.000 hiljada posetilaca na 17. Festivalu nauke
Više od 23.000 hiljada posetilaca na 17. Festivalu nauke
Među najposećenijim postavkama bile su "Od alhemije do (bio)hemije", atraktivna postavka Akademskog speleološko-alpinističkog kluba i "Modni vremeplov".
- Tejlor Svift – fenomen koji može odrediti američke izbore
Tejlor Svift – fenomen koji može odrediti američke izbore
Najveća pop zvezda današnjice je važan faktor u finišu kampanje za američke predsedničke izbore. Da li će biti i presudan?
Lajkuj: