Beogradska otvorena škola (BOŠ), obrazovna organizacija građanskog društva, pokrenula je podkast pod nazivom Fusing Futures – Light Them Up sa idejom da radoznalim mladim ljudima ponudi sadržaj koji se bavi gorućim društvenim i ekološkim problemima današnjice, a u dosluhu sa tehnološkim inovacijama, njihovim dometom i fenomenologijom.
Podkast je idejno zamišljen za mlade, od mladih, kao prostor koji se bavi nezaobilaznim socijalnim temama, a obraća se publici vičnoj konzumiranju digitalnih sadržaja.
Kako autori dolaze iz polja rada sa omladinom u okviru BOŠ-a, bilo je lako pretpostaviti kuda se kreću i (budući) slušaoci, kao i koji će im oblik obraćanja biti najbliskiji: podkast je kao prijemčiv audio-oblik materijala nesumnjivo zauzeo mesto radio emisije, a striming platforme sada nam prirodnije postaju deo pretrage nego Soundcloud i YouTube.








Fusing Futures izdvaja se među domaćim podkastima zato što je podjednako lokalan i globalan – lokalan, u smislu da potiče od ljudi sa ovih prostora, spremnih na interdisciplinarna preispitivanja; globalan – imajući u vidu da na nivou jezika i tema ne odstupa evropskog i svetskog pogleda na slična istraživanja. Važna distinkcija u odnosu na lokalne podkaste je i jezička – podkast je na engleskom, pa tako i deo slušalaca dolazi iz SAD-a, Kanade, Španije, Nemačke, Švajcarske, Poljske, a tek onda i iz regiona. Tim iza podkasta ugledao se na raznovrsne slične sadržaje kao što su Crazy Genius (zbog tema) i CryptoQueen (zbog pripovedanja i fokusiranosti na priču), ali su uz sve to napravili nešto jedinstveno, kratko, radoznalo i konkretno.
Fusing Futures otvara prostor za promociju inicijativa i inovacija sa Balkana, te autora i pokretača koji iza njih stoje, pri čemu se podstiču upravo mladi – da učestvuju u unapređivanju sopstvenih lokalnih zajednica.
Podkast je podeljen na sezone od osam epizoda, a svaka od njih će se sastojati iz dva dela: razgovora o globalnom uticaju odabrane teme i, važnije, predloga praktičnih rešenja na kojima saradnici podkasta rade. Digitalizacija, optimizacija, zainteresovanost, višeslojnost, inovacija i promena ugla gledanja odlikuju sve epizode u prvoj sezoni. Posebno je važno i to što svaka od njih traje do 20 minuta, te drži pažnju, uz ležeran ton i odmerenu dozu raspričanosti.


U prvoj sezoni, koja je trenutno pri kraju emitovanja, autori podkasta razmatraju uticaj razvoja tehnologije na klimatske promene. Jedno od važnijih pitanja koje postavljaju je da li nam je tehnologija saveznik u smanjivanju posledica klimatskih promena, a bave se i uobličavanjem ekološki odgovornih poslovnih strategija, kao i uticajem fintech-a na klimatske promene. Jedna od neočekivanijih i zanimljivijih tema tiče se, recimo, digitalizacije na nepredvidivim mestima: u okviru sistema za održavanja aparata za gašenje požara.
View this post on InstagramA post shared by BOS podcast Fusing Futures (@bos_podcast_fusingfutures) on
Voditelj podkasta je Ognjan Pantić, alumnista i član tima Energija, klima i životna sredina, a gosti su alumnisti Beogradske otvorene škole. Njih preko 1.200 predstavljaju aktivne članove zajednica u regionu, a kako dolaze iz različitih oblasti, te iz raznovrsnih profesija i sfera interesovanja, njihov doprinos emisijama je to što iz različitih perspektiva odgovaraju na nedoumice u vezi sa oblikovanjem budućnosti društva.
Čitava prva sezona Fusing Futures-a biće dostupna na velikim podkast platformama kao što su iTunes, Google Podcasts, Spotify i Stitcher. Sadržaj će biti distribuisan i preko platforme Sounder, koji je zamišljen kao pomoć kreatorima u čitavom procesu kreiranja podkasta – hostingu, transkripciji, distribuciji, monetizaciji i merenju. Druga sezona je u pripremi, na nivou ideje, a jedino što je sigurno je da će se isto tako ticati primenjivih rešenja i nizom pitanja premostiti različite oblasti.
Tagovi:
Slični članci:
- Uticaj raketne krize na PornHub
Uticaj raketne krize na PornHub
Najpoznatiji sajt za odrasle zabeležio očekivan pad i neočekivan rast poseta
- Savršen brutalistički kafe aparat
Savršen brutalistički kafe aparat
Dizajnerski studio Montaag izbacio je brutalistički aparat za kafu.
- Uber uvodi leteći taksi
Uber uvodi leteći taksi
Od 2020. najveća svetska prevoznička kompanija uvodi letelice.
- Novi emodžiji za 2020.
Novi emodžiji za 2020.
Mnoge nove opcije biće vam dostupne do kraja godine.
- Najveći pad u Facebook organskom reachu u istoriji
Najveći pad u Facebook organskom reachu u istoriji
Nervira vas novi Explore Feed? Facebook eksperimentiše na srpskim korisnicima.
- Pantone objavio boju 2018.
Pantone objavio boju 2018.
„Ultra violet 18-3838“ proglašena za boju sledeće godine.
Lajkuj: