Urbanizam slučajnosti
Prostorna mapa bizarnih situacija zabeleženih Google Street View kamerama.
U današnjoj rubrici Arhitektura poslužićemo se tehnologijom 3D kartografije Google Street View-a koja proizvodi panoramske poglede iz ugla mnogobrojnih ulica širom sveta i prikazuje ih u sklopu Google Maps-a i Google Earth-a. Google Street View do svojih panorama dolazi spajanjem više slika koje su najčešće uslikane Google automobilom, a ponekad i trekerom, triciklom, brodom, snegmobilom, kamilom ili podvodnom aparaturom.
Postavljanjem žutog čovečuljka na lokaciju na mapi mogu se pogledati prizori iz gradova i sela širom sveta. Ono što smo danas izdvojili su situacije na koje su korisnici Google Street View-a preko svojih monitora slučajno nailazili i koje su bile iz raznovrsnih razloga drugačije od očekivanih. Od poetičnih scena sa italijanskih trgova i mediteranskih trajekata, preko slučajno prekinutih intimnih radnji do neobjašnjivih dešavanja zagonetne prirode, stičemo uvid u čudnovatost životnih trenutaka koji su se u pogrešno vreme desili na pravom mestu (ili je u pitanju pravo vreme, a pogrešno mesto?).
Mnogi umetnici su ciljano putovali dalekim prostranstvima preko svojih kompjuterskih ekrana ne bi li naišli na kadar vredan pažnje. Te bi prizore kadrirali i izdvajali u svoje kolekcije fotografija.
Jedan od njih je Nick Mason, koji je svoju kolekciju screenshot-ova nazvao Versificator, po mašini iz Orvelovog romana 1984, koja stvara književnost i muziku nezavisno od ljudskog inputa. Mason je uz pomoć Google Street View-a pronašao prekrasne pejzaže širom Engleske, Skandinavije, Aljaske i Kanade, gde je svetlo čistije, kako sam kaže, i to čini da su i screenshotovi boljeg kvaliteta.



Ove slike nikada nisu bile predodređene da budu bilo šta osim puke informacije o prostoru i životnoj sredini, prikljupljene od strane mašine i, vrlo verovatno, nikad viđene ljudskim okom nakon što su proizvedene.
Mojom selekcijom ovih predela, oni postaju nešto drugo. Nisu više puka informacija. Zanima me restruktuiranje informacije i rehabilitacija podataka. Sa sadržajem unutar Google Street View-a ponašam se isto kao i kad editujem informacije iz stvarnog sveta posredstvom svog fotoaparata. Nema mi tu mnogo razlike. – Nick Mason
Priča se tu ne zaustavlja. Da li radi poziranja kameri ili nečeg drugog diskutabilnijeg, Google Street View nije ostao uskraćen ni za veliki broj dramskih poduhvata.
U Nemačkoj je dugo vremena internetom kružila ova slika golog muškarca koji izlazi iz prtljažnika svojih kola. Slika je skinuta sa Gugla. Ovo se podudara sa informacijom da je najveći broj Nemaca (oko 250.000) zatražio da se njihovi domovi zabluruju ili uklone.
Takođe se pojavio veliki broj slagalica koje su date na rešavanje, sakrivene unutar tajnih mapa i lokacija. Neka ubistva su takođe igrom slučaja zabeležena.
I nekoliko prekinutih trenutaka.
I za kraj, par pasa.
Slični članci:
-
Kula Novkabela: Visina koju je Novi Sad jednom dostigao
Kula Novkabela: Visina koju je Novi Sad jednom dostigao
Fabrika Novkabela u Novom Sadu nosila je daleko veći značaj od same proizvodne delatnosti: spona između industrije i grada protkala je mnoge segmente svakodnevnog života, urbane transformacije i kolektivističkog duha.
-
Kako je propao Sava Centar: Arhitektura i sećanja
Kako je propao Sava Centar: Arhitektura i sećanja
O životu impozantnog objekta na obali Save, dvorane čija je istorija složena koliko i prošlost društva u kom je izgrađena.
-
Sound Drawing: Pokretljivost linije u međuodnosu sa zvukom
Sound Drawing: Pokretljivost linije u međuodnosu sa zvukom
Projekat koji je otvorio novu sezonu pod imenom „And Yet It Moves – On Liminal Drawing Issues“ privodi se kraju na novoj adresi galerije Kolektiv. U ime strogih pravila okupljanja, a protiv odlaganja događaja, pozivamo vas na zatvaranje ove studentske izložbe.
-
Arhitektonski putopis: Viktorijanske kuće grada Vašingtona i beogradskog detinjstva
Arhitektonski putopis: Viktorijanske kuće grada Vašingtona i beogradskog detinjstva
O prvom susretu sa američkim kapitalističkim obećanjem.
-
Charlie Pommier – nameštaj za poneti
Charlie Pommier – nameštaj za poneti
Arhitekta Charlie Pommier na Zvezdari stvara rasklopivi nameštaj.
-
Cerak Vinogradi: Vrhunski arhitektonski poduhvat na rubu šume
Cerak Vinogradi: Vrhunski arhitektonski poduhvat na rubu šume
O umeću projektovanja i životu stanara u naselju punom zelenila, prvom beogradskom stambenom kompleksu - a jednom od samo tri u Evropi - koji je proglašen za kulturno dobro.
Lajkuj: