Da li imate preko 18 godina?

TOP 10 navijačkih pesama

Englezi se nadaju da se može ponoviti 1966. i da ponovo budu svetski prvaci. U proteklih dvadesetak godina nisu briljirali na terenu, ali su muzičari sa ostrva uspevali da naprave pažnje vredne fudbalske himne.

Fudbal i pop muzika…nije to uvek najsrećniji spoj. Na ovom portalu je i ranije bilo priče o domaćim kolaboracijama muzičara i fudbalera, ili fudbalski inspirisanih  numera, a sada evo i mog doprinosa u naletu novogodišnjih tema koje se bave raznim listama.

Ovo je, dakle, moj izbor na temu 10 najboljih fudbalskih pesama ikada…izbor posle koga ćete shvatiti da Englezi možda ne umeju uvek fudbala, ali zato znaju da naprave pesmu da valja. Ili da barem to uvek nekako ispadne dovoljno pismeno da se navijači angažuju.

1966-World-Cup-Final-014

ISPOD CRTE :

ANT & DEC – ON THE BALL

Dva spadala iz Newcastlea napravili su polu-zvaničnu himnu nacionalnog tima za SP u Japanu i Južnoj Koreji. Pesma tako-tako, ali spot u kojem ovaj tandem dobije sjajnu ideju  kako da ode na SP…

CHAS & DAVE – OSSIE’S DREAM

Chas & Dave teško da su bili popularni izvan Engleske, gde su uživali status jednog od glavnih pop izvođača početkom osamdesetih, tako da nema osnova da ova pesma legitimno uđe na top 10, ali je ipak vredi spomenuti. Ceo tim Spursa učestvuje u ovoj simpatičnoj numeri koja prati Tottenham u finale FA kupa, a Ossie iz naslova je Osvaldo “Ossie” Ardiles, koji je u nekom drugom životu bio i prvi trener zagrebačkog Dinama. Spursi su osvojili trofej posle ponovljenog meča i 3-2 protiv Manchester Citya, i glavni akter bio je Ossiejev zemljak Ricardo “Ricky” Villa – ironično, i Ossie i Rick morali su već sledeće godine da napuste Spurse zbog rata na Folklandskim Ostrvima.

10. PAUL GASCOIGNE – FOG ON THE TYNE

Ljubitelji fudbala se već odavno poznaju sa popularnim Gazzom, koji je oduvek važio za jednog od glavnih bećara među fudbalerima. Kada se sredinom osamdesetih pojavio u crno-belom dresu Newcastle Uniteda, Gascoigne – prirodno talentovani dribler i tehničar – bio je dočekan kao nova velika nada Engleske, neko ko će vratiti trofeje na ostrvo i napraviti veliku karijeru. Nažalost, do svega toga nije došlo, jer je Paul više mario za provod nego loptu, ali je za njime ipak ostao jedan kapitalni muzički singl.

Fog on the Tyne, obrada folk-rock benda Lindisfarne iz Newcastlea, ušla je na top liste 1990. i nekako stigla do drugog mesta.

Niko nije mario za to što je pesma relativno užasna (“sittin’ in a sleazy snackbar sucking sickly sausage rolls”), ni to što Gazza peva o rodnom Newcastleu iako tada već uveliko igra za londonski Tottenham – po okončanju svetskog prvenstva u Italiji, Gascoigne je bio narodni heroj, i narod ga je shodno tome želeo u svakom izdanju. Pa i kad peva…

9. GLENN HODDLE & CHRIS WADDLE – DIAMOND LIGHTS

Ostajemo sa pravim fudbalerima za deveto mesto. Pre nego što je gore spomenuti Gascoigne postao heroj Spursa, njihovi glavni igrači bili su vezista Glenn Hoddle, kasnije uspešan trener i selektor Engleske, i krilni napadač Chris Waddle, koji je posle sa velikim uspehom igrao za marsejski Olympique. Nisam siguran čija je ideja bila da ova dvojica uzmu mikrofon u ruke, ali to se nekako i desilo – rezultat je Spandau Ballet-esque pop numera, u kojoj definitivno Glenn ima glavnu ulogu. Gledajući spot, sasvim je jasno ko je tu postao trener.

8. FAT LES – VINDALOO

Fat Les je svojevrsan „superprojekat“ iza kojeg stoje basista Blura Alex James, glumac Keith Allen i umetnik Damien Hirst. Ovi momci snimili su za svetsko prvenstvo 1998. jednu pravu „fudbalerku“ – poznat ritam, navijanje, i himničan refren, a i spot u kojem se očigledno sprdaju sa The Verve nije za baciti.

Ova pesma i dan danas ima prođu među navijačima u Engleskoj, i često se može čuti na utakmicama nacionalnog tima.

Nije, dakle, ni čudo što je Vindaloo dogurao čak dok drugog mesta top lista – na prvo nisu mogli, jer, tamo je bio rimejk jedne stvari koju ćemo spomenuti malo kasnije.

7. LIVERPOOL FC – ANFIELD RAP

Liverpool je osamdesetih bio gotovo nezaustavljiva sila u evropskom fudbalu, a da taj uspeh pređe i na top liste potrudili su se ponovo fudbaleri, uz saradnju repera Dereka B i Mary Bykera, poznatijeg po radu u grupama Pop Will Eat Itself i Gaye Bykers on Acid. Iako je pesma prilično sumnjiva, mnoge je obradovala činjenica što svoje ljubimce mogu da vide kako pokušavaju da repuju. Glavnu več vodili su „domaći“ igrači John Aldridge i Steve McMahon, učestvovali su još i Bruce Grobbelaar, Steve Nicol, Alan Hansen, Ray Houghton i Jan Molby, a legendarni deo ima John Barnes, koji je otprilike jedini koji u celom timu ume da složi dve rime kako treba. Singl je, inače, napravljen kao uvod za finale FA kupa 1988. protiv Wimbledona – finale koje je Liverpool izgubio sa 1-0. Pritom, glavni reper Aldridge promašio je i penal, te možemo slobodno reći da se bogovima fudbala ova numera nimalo nije svidela.

6. DARIO G – CARNAVAL DE PARIS

SP u Francuskoj 1998. bilo je očigledno izuzetna inspiracija za muzičare, a još jedan od velikih hitova stigao je opet iz Engleske – doduše, ovaj put sa mnogo internacionalnijim karakterom. DJ kolektiv po imenu Dario G (ime, inače, omaž dugogodišnjem menadžeru Crewe Alexandre Daria Gradija), poznat po velikom hitu „Sunchyme“, napravio je jednu korektnu tribinsku zezalicu i ispratio je sada čuvenim spotom gde deca ofarbana u boje svojih nacionalnih timova pikaju lopte širom sveta.

5. E-TYPE – CAMPIONE 2000

Zvanična pesma evropskog prvenstva u Belgiji i Holandiji 2000. Švedski DJ E-Type uzeo je jednu osnovnu navijačku poskočicu, dodao je eurodance beat i napravio opasan hit za široke narodne mase. „Campione 2000“ je bila izuzetno uspešna tada kada se pojavila, simbolizujući ritam devedesetih koje su bile na izlasku, a i dan danas je možete čuti po evropskim stadionima.

4. MANO NEGRA – SANTA MARADONA

Nisam neki izraziti ljubitelj celog tog Manu Chao – Kusturica – Maradona „antiglobalizam za dokone milionere“ shticka, ali Mano Negra u jednom od svojih poslednjih zapaženih singlova uspeva da napravi onu pravu „narodnu“, sa sve navijačima, „ale ale“ i bakljadom na spotu.

3. PRLJAVI INSPEKTOR BLAŽA I KLJUNOVI – ALLEZ YU

Srednja škola. Baraž sa Mađarima, i 12-1 ukupno. Euforija. Jugoslavija ponovo igra veliko takmičenje. Sve tinejdž uspomene u jedva tri minuta…još da je turnir ispao dobro kao pesma?

PS. i pored unitarnog karaktera pesme, našli su se neki koji su umesto ajmo „Bato, Đoro, Savo, Perice“ pevali „…Savo, majmune“.

PPS. šta, u mene sumnjate…?

2. BADDIEL, SKINNER & THE LIGHTNING SEEDS – THREE LIONS

Evropsko prvenstvo u Engleskoj 1996. bila je idealna prilika za ostrvljane da konačno, posle trideset godina bola, kako to lepo kažu u pesmi, osete slast pobede na velikom fudbalskom turniru. Imala je tada Engleska i solidnu ekipu – oporavljeni Gazza, odlični Shearer, Sheringham, pa mladi lavovi McManaman, Anderton i drugi…ali imala je Engleska i ozbiljan adut van terena, a to je bio ovaj hit singl.

Komičari David Baddiel i Frank Skinner su u saradnji sa britpop bendom The Lightning Seeds napisali jednu od najultimativnijih fudbalskih himni – toliko popularnu, da su je, kako kaže Jurgen Klinsmann, čak i Nemci pevali dok su se vozili po Engleskoj autobusom od utakmice do utakmice.

Jedna od onih numera koja izaziva žmarce, bez obzira za koga navijate. Inače, ovo je ona pesma koja je izgurala Vindaloo u 1998 – tj. njen blago izmenjeni rimejk za SP u Francuskoj.

1. ENGLANDNEWORDER – WORLD IN MOTION

Kakvo iznenađenje, ha? Generalno, kad god se sastavljaju top liste, ovaj singl uvek zaglavi prvo mesto. A zašto i ne bi? Za razliku od većine tematskih sportskih pesmičuljaka, ovaj je zapravo slušljiv i van njegovog originalnog konteksta. Ko ne voli fudbal, ima New Order u odličnoj formi – ko voli fudbal, ima ceo tim Engleske iz ’90. na pratećem vokalu, i solo deonicu Johna Barnesa – opet. Kompletan ugođjaj.

 

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: