Selektorski hleb sa sedam kora
Posle odluke da sa spiska za Mundobasket izostavi Nikolu Kalinića i Nemanju Nedovića, treba podsetiti na činjenicu da su ekipe koje je Aleksandar Đorđević selektirao osvajale srebrne medalje na tri velika takmičenja.
Na prvoj godini studija na Pravnom fakultetu, profesor Istorije države i prava nam je rekao da se u našoj zemlji u pravo i sport svi razumeju. Lično smatram, da to nije samo slučaj kod nas, kada pričamo o sportu, već svuda gde on ima toliko veliki značaj.
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević, objavio je spisak 18 momaka koji konkurišu za Mundobasket koji će se odigrati u Kini, a velika prašina se podigla oko izostavljanja Nikole Kalinića i Nemanje Nedovića. Društvene mreže su prepune komentara u kojima se osuđuje ovakav potez Đorđevića, dok sa druge strane mogu da se pročitaju i oni suprotni, u kojima se nailazi na opravdanost te odluke.
Razlog pisanja ovog teksta nije da se mešam u rad našeg selektora. Uostalom, mišljenja sam, da niko od nas na to nema pravo. Činjenica je da su ekipe koje je on selektirao osvajale srebrne medalje na tri velika takmičenja, iako smo opet mogli pročitati i kritike na račun utakmice protiv Slovenije u finalu Evropskog prvenstva. I upravo je jedan komentar bio razlog zašto sam želeo da napišem ovu priču.
View this post on InstagramA post shared by KSSrbije (@kssrbije) on
„Zbog ovakvih poteza, mi nikada sa Đorđevićem nećemo osvojiti zlato, već samo uzimamo srebrne medalje“, reče jedan košarkaški entuzijasta. Da li treba podsećati da smo dva finala izgubili od SAD, i da je ekipa koja je otišla na Evropsko prvenstvo, sa kojeg se vratila sa srebrom oko vrata, selektirana nakon brojnih povreda i otkaza naših ponajboljih igrača. Nisam siguran da je veliki broj poznavalaca košarke sa sigurnošću mogao da tvrdi da ćemo stići do samog finala.
Ne želeći da u ovom slučaju budem drveni advokat i kritikujem sve koji imaju suprotan stav, ali ovakvih odluka, koje su delile sportsku javnost, uvek je bilo i biće. Pogotovo kada, kao što je u našem slučaju, imamo veliki broj kvalitetnih igrača, gde je i sam selektor Đorđević pred izazovom, kako se odlučiti za 12 momaka koji će predstavljati našu zemlju na predstojećem Svetskom prvenstvu.
Samo za kratko da se osvrnemo oko sage vezane za Nikolu Jokića koja je trajala sve do završetka Denverove sezone. Više je bilo komentara da neće igrati nego da hoće. Da li ga uopšte treba zvati ili ne. „Neka i dalje okreće traktorske gume“, često se moglo pročitati.
Posle njegovog odgovora da će se staviti na raspolaganje nacionalnom timu, krenuli su naslovi u novinama da Srbija ima „drim-tim“ sa NBA petorkom i da se samo čeka taj duel sa Amerikancima u finalu.
Posle odluke Saleta Đorđevića da sa spiska potencijalnih putnika izostavi Kalinića i Nedovića, nije bilo zvaničnog obrazloženja. Pitanja novinara, svakako, neće izostati kada počnu pripreme, ali šta će reći Sale Nacionale ostaje samo da se vidi. Na kraju krajeva, prisetimo se „slučaja“ Micov.
Nikola Kalinić nije želeo da komentariše ovakvu odluku, dok se Nemanja Nedović samo oglasio na Tviteru, porukom, da je razočaran, ali ne iznenađen, jer se dosta puta suočavao sa nepravdom, uz takođe podršku svojim drugovima rečima, da će biti njihov najveći navijač na Mundobasketu.
Samim naslovom teksta sam želeo da ukažem koliko selektorski posao u jednoj zemlji košarke može da bude nezahvalan. Da jedna odluka može da izazove polemike, osude i postavljanje mnogobrojnih pitanja na koje samo Aleksandar Đorđević zna odgovor.
Da li je Kalinić precrtan zbog svojih političkih stavova o Kosovu? Ili je u pitanju njegov eksplicitni video snimak? Da li su povrede Nemanje Nedovića uticale da se on ne nađe na spisku od 18 igrača? Selektor je „Grobar“, pa precrtava samo Zvezdine igrače. Otkud tu Milan Mačvan, posle povrede kolena i neigranja celu sezonu? Zašto opet Birčević? Sve se to može pročitati na raznim portalima.
View this post on InstagramOfficially started! 😎😎 #teamserbia #rio2016 #sminka
A post shared by Nikola Kalinic (@nikola_kalina) on
Kratak osvrt i na FIBA kvalifikacije i „prozore“ koje su izneli momci, koji se neće pojaviti na Svetskom prvenstvu, jer jednostavno, oni kvalitetniji nisu mogli zbog rasporeda da se uklope u takav nakaradan sistem. Da li je učinjena nepravda i prema njima? Da li selektor treba i nekog od njih da uvrsti na spisak putnika za Kinu kao vid zahvalnosti za igre u reprezentaciji u kvalifikacijama. Mnogo je pitanja, ali ne i mnogo vremena za davanje odgovora.
Novinar SOS kanala Vladan Tegeltija se u svom autorskom tekstu osvrnuo i na slične odluke koje su komentarisane kada god bi selektori nacionalnog tima donosili odluku ko će se naći među putnicima za velika takmičenja. Prisetio se izostanka Lončara sa EP ’95. godine, Gurovića pred Sidnej, Šćepanovića 2002., odstranjivanja Radmanovića sa istog šampionata, burne reakcije Saše Pavlovića zbog neigranja na EP 2005. godine, kritika Labovića na račun Dude Ivkovića.
Aleksandar Đorđević je izostavljen sa spiska igrača za EP 1989. godine od strane tadašnjeg selektora Ivkovića, zbog sukoba sa Draženom Petrovićem.
„Petrović je vikao je na mene i govorio je da nikada neću da igram za reprezentaciju. Bio je ljut zbog pet ličnih, iako je Cibona pobedila. Posle utakmice igrači dve ekipe su se rukovali, a Dražen mi je prišao i počeo da viče na mene. Urlao je kako nikada neću da igram za reprezentaciju, pa sam ja počeo da ga psujem. Malo je nedostajalo da se potučemo.“
„Nedugo nakon tog našeg okršaja selektor Dušan Ivković je objavio spisak i mene stvarno nije bilo na njemu. Čak imam novinski članak u kojem je samo tri dana ranije Ivković rekao da sam ja najbolji plejmejker reprezentacije, a onda me nije stavio na spisak. Da li je postojao pritisak na Ivkovića? To nikada neću saznati, ali želim da verujem da ga nije bilo“, izjavio je naš sadašnji selektor.
Kao što sam napisao, ovakvih odluka je bilo i biće. Tim ne čini skup najboljih igrača nego pojedinci koji mogu da funkcionišu najbolje kao celina. I to se ne odnosi samo na tih 40 minuta koliko traje utakmica.
Imamo odlične igrače. Imamo košarkašku legendu koja ih predvodi sa klupe. Podržimo ih na putu do tog unapred zakazanog finala sa SAD. Ostavimo zlurade komentare po strani i navijajmo za naše momke, da u Kini još jednom pokažu zašto za Srbiju kažu da je zemlja košarke.
*naslovna fotografija: Košarkaški savez Srbije
Lajkuj:
Tagovi:
Komentari:
Ostavite komentar: Cancel reply
Slični članci:
-
Upoznajte „fudbalskog Džejmsa Bonda“ Luca Fanenštila
Upoznajte „fudbalskog Džejmsa Bonda“ Luca Fanenštila
Umesto Bajerna odabrao Maleziju i postao legenda. Proveo je 100 dana u singapurskom zatvoru, prevario smrt tri puta, ukrao pingvina i držao ga u kadi... Zvuči kao akcioni film, a zapravo nije – u pitanju je fudbalska karijera jednog ne sasvim običnog fudbalskog golmana.
-
Kuda ide srpska reprezentativna košarka?
Kuda ide srpska reprezentativna košarka?
Sve košarkaške selekcije su ovoga leta doživele neuspehe na evropskim ili svetskim prvenstvima. Situacija nije alarmantna, ali ukazuje na brigu.
-
Adrijen Doerti: tragična sudbina “doktora” koji je svirao gitaru i čitao o filozofiji
Adrijen Doerti: tragična sudbina “doktora” koji je svirao gitaru i čitao o filozofiji
Neverovatna životna priča idealnog Fergijevog fudbalera, jedne od najslikovitijih ličnosti u istoriji Mančester junajteda.
-
Fudbalski trener kao konceptualni umetnik
Fudbalski trener kao konceptualni umetnik
Šta je zajedničko jednom od najboljih trenera današnjice i službeniku u upravi jednog rumunskog grada?
-
Život i delo Ratka Butorovića
Život i delo Ratka Butorovića
Kako je prvi čovek Vojvodine završio u pritvoru zbog „četiri kile pečenja“, zbog čega je srušen bedem Petrovaradina, ko je čovek kojem „nije treb’o plakat“?
-
Seks, droga, alkohol – uspon i pad „Ukletog princa“, prve fudbalske zvezde Brazila
Seks, droga, alkohol – uspon i pad „Ukletog princa“, prve fudbalske zvezde Brazila
Advokata koji je prešao dugačak put od peska Kopakabane do kreveta Evite Peron Brazil pamti kao „prvog nestašnog dečka“ brazilskog fudbala.
Trener koji nije dobio nijedno finale. Čovek koji je uspeo da vodi ekipu sa ozbiljnim padom forma na onom prvenstvu 2016. kada protiv Litvanije nismo znali šta igramo. Trener koji ima osvojenu lažnu Ligu šampiona. I čovek koji je pričom o Bobiju pravio ozbiljne probleme, a da ovog što okreće traktorske gume nikada nije pominjao. Veliki igrač, mali trener. Još manji selektor.
Kalina je morao da bude među 12!
Ti nebojsa pretpostavljam da imas osvojenu pravu ligu sampiona?
Povraća mi se od takvih kao što si ti Nebojša!
Nebojša iz Železnika, lažni dr?