Da li imate preko 18 godina?

Rolan Garos: kiša, znoj, suze i novi šampioni

Novak Đoković konačno osvojio Kup musketara. Trenutno su sve četiri velike titule u njegovom vlasništvu.

1
0

Novak Đoković je pobedio na Rolan Garosu i osvojio jedinu Gren slem titulu koja mu nedostajala. U finalu je pobedio velikog rivala, vršnjaka i prijatelja, Škota Endija Marija. Tako je Kup musketara konačno u rukama srpskog tenisera. Tenis je dobio i novu Gren slem šampionku – Gabrinje Murugusu iz Španije.

U finalu, na pariskoj šljaci, Đoković je pobedio je Marija sa 3:6, 6:1, 6:2 i 6:4.

“Ovo je poseban trenutak, najveći u mojoj karijeri”, rekao je Đoković. “Osetio sam danas nešto što nikad pre nisam osetio na Rolan Garosu, osetio sam ljubav publike”.

“Nacrtao sam srce na terenu, kao Guga (Gustavo Kirten) koji mi je dozvolio da to uradim. Moje srce će biti zauvek sa vama na ovom terenu”, rekao je Đoković posle pobede.

Đoković je u Parizu stigao do 12 Gren slem titule i izjednačio se sa Rojem Emersonom. Po 14 titula imaju Rafael Nadal i Pit Sampras, a 17 Rodžer Federer. Đoković je postao i deveti teniser koji je osvojio sve Gren slem titule.

View this post on Instagram

Always a great battle. #RG16

A post shared by Roland-Garros (@rolandgarros) on

Garbinje Mugurusa osvojila je svoj prvi Gren slem u karijeri pobedivši Amerikanku Serenu Vilijams u finalu 7:5, 6:4. Ona je prva teniserka iz Španije koja je uspela da osvoji Rolan Garos od 1998. godine kada je na pariskoj šljaci triumfovala Aranča Sančez Vikario. Serena Vilijams je prvo Gren Slem finale igrala 1999. godine, kada je Gabrinje imala šest godina. Upravo je Serena devojci rođenoj u Karakasu, glavnom gradu Venecuele, bila uzor kada je počinjala da se bavi tenisom.

“Kralj šljake” Rafael Nadal, koji ima čak 9 titula na Otvorenom prvenstvu Francuske, povukao se zbog povrede ručnog zgloba. Nadal je odluku saopštio na vanrednoj konferenciji za novinare. Dan pre toga u drugom kolu pobedio je Argentinca Gakunda Bagnisa. “Sve je to deo života i nadam se da ću se još mnogo puta vraćati na Rolan Garos. Ovo je definitivno jedna od mojih najtežih konferencija u karijeri”, rekao je Nadal.

Still the King. #VamosRafa #🎾

A post shared by Getty Images (@gettyimages) on

Rodžer Federer, osvajač rekordnih 17 Gren Slem titula, zbog konstantnih povreda nije ni igrao ove godine u Parizu. “I dalje sam motivisan i uzbuđen kada igram, želim da dostignem vrhunsku formu pre nego što se vratim na teren za sezonu na travi. Žao mi je zbog mojih navijača u Parizu, radujem se povratku na Rolan Garos 2017”, rekao je švajcarski veteran. Federer će sezonu na travi početi na turniru u Štutgartu. Uporni Švajcarac ne odustraje od cilja – osvajanja zlatne olimpijske medalje u singlu. Taj zadatak neće biti lak. Federer ima 34. godine i nije osvojio Gren Slem još od 2012. kada je pobedio na terenima Vimbldona

Endi Marej je prvi Britanac u finalu Rolan Garosa posle gotovo osam decenija. Nije uspeo da osvoji titulu, ali mu ostaje i jedna uspomena sa ovogodišnjeg turnira i fotografija sa legendarnim Erikom Kantonom. Marej je navijač škotskog Hibernijana koji je ove sezone osvojio tamošnji kup.

Španski teniseri Felisijano i Mark Lopes (nisu braća) osvojili su prvu titulu na Gren slem turnirima. U finalu su pobedili najuspešniji dubl svih vremena, braću Majka i Boba Brajana. Ovo je tek drugi Gren slem koji su Felisijano i Mark odigrali zajedno i uspeli su da dođu do titule.

Posle 45 godina dve Francuskinje su osvojile ženski dubl. Kristina Mladenović i Karolin Garsija. Počele su da igraju zajedno ove godine kako bi se što bolje pripremile za Olimpijske igre, a pre Pariza osvojile su tri WTA titule. Roditelji Kristine Mladenović su 1992. godine iz Srbije otišli u Francusku, gde je ona rođena godinu dana kasnije. Njen otac Dragan Mladenović je bio član rukometne reprezentacije Jugoslavije koja je osvojila olimpijsko zlato u Los Anđelesu 1984. godine.

Kiša je zadavala dosta problema organizatorima, mečevi su prekidani i odlagani tako da je jedan dan na terenima u Bulonjskoj šumi protekao bez tenisa.

I ove godine se pisalo o stajlingu igrača i najviše pažnje je privukao “zebra” Adidas dres koji je nosilo nekoliko tenisera i teniserki, među kojima su Ana Ivanović, Žo Vilfrid Conga, Simona Halep i Tomaš Berdih. Ova oprema je rezultat saradnje Adidasa i japanskog dizajnera Jošija Jamamota.

Ipak “pobedu” odnosi italijanski proizvođač Hydrogen koji oblači Italijana Simonea Bolelija, Rumuna Adriana Ungura i Nemca Žana Lenara Štrufa.