Da li imate preko 18 godina?

Pet najvećih blamaža fudbalske reprezentacije Srbije

„Orlovi“ su pored velikih uspeha koje su imale razne Jugoslavije, „nasledili“ i one manje blistave trenutke.

Bilo, ne ponovilo se! Izreka koju smo najčešće govorili nakon brojnih „podviga“ srpskog nacionalnog tima koji neretko ume da bude kao onaj prijatelj koji te iznova razočara iz dana u dan, ali šta ćeš, ipak je tvoj. Iako smo skloni da nivo umeća loptanja na ovim našim prostorima višestruko (ne)opravdano uvećamo, postoje oni trenuci kada se zapitamo – može li gore od ovoga?

Upravo je to najbesmislenije pitanje jer naravno da može, a u to su nas uverili i „orlovi“ koji su imali svoje trenutke za nezaborav od kako se nacionalni tim takmiči pod imenom Srbija. Ovo je pet najvećih blamaža reprezentacije Srbije, neke su tako okarakterisani isključivo renomeom protivnika, a neke su tu i zbog načina na koji smo poraženi. Da, Dare Vršiču, na tebe mislim.

Krenimo hronološkim redom.

KAZAHSTAN – SRBIJA 2:1 (24.3.2007, kval. za EURO 2008)

Jedva da je prošlo i šest meseci od kako je reprezentacija Srbije samostalno odigrala svoju prvu fudbalsku utakmicu pod tim imenom. Nakon dolaska Havijera Klementea na klupu „orlova“ i debija pobedom protiv Češke odmah je krenula i dobro poznata euforija. Koja je trajala sve do Kazahstana. Srbija je u kvalifikacije za EURO 2008. u Švajcarskoj i Austriji započela na odličan način, Poebeđeni su Azeri, Belgijanci i Jermeni, remi u Poljskoj je bio sasvim korektan rezultat, ali onda je usledio meč u prestonici Kazahstana Almati. Jalova Srbija nije briljirala u prvom poluvremenu, velika nervoza je učinila svoje nakon teškog putovanja, a dodatni šok usledio je u 47. minutu kada je Aširbekov doveo svoj tim u vođstvo. Nisu se pribrali „orlovi“ u nastavku meča, Žumaskalijev je iskoristio korner na prvu stativu i savladao nemoćnog Stojkovića. Ni pogodak Žigića nedugo nakon toga nije trgnuo izabranike „Malog Napoleona“, pa su tako upisali poraz koji ih je kasnije verovatno i koštao plasmana na Evropsko prvenstvo.

Stojković – Marković, Stepanov, Vidić, Tošić – Kovačević, Ergić (od 70. Koroman), Janković, Krasić – Pantelić (od 69. Lazović), Žigić (crveni karton 90). Selektor Havijer Klemente.

SRBIJA – ESTONIJA 1:3 (8.10.2010, kval. za EURO 2012)

Nakon odlaska Radomira Antića sa klupe selekcije Srbije, kormilo je preuzeo Vladimir Petrović Pižon. I nije se proslavio. Od samog početka kvalifikacija za EURO 2012 bilo je jasno da nešto nije kako treba među „orlovima“. Nakon rutinske pobede nad Farskim ostrvima usledio je remi sa Slovencima u Beogradu, ali je pravu blamažu na stadionu Partizana Srbija doživela od Estonije. Prvo poluvreme nije bilo sjajno, pa je Srbija tek u 60. minutu povela preko Žigića od kojeg se lopta odbila nakon udarca Kuzmanovića. Mnogi su tada pomislili da će domaćin stići do još ubedljivije pobede, ali…  Uzvratila je Estonija samo tri minuta kasnije kada je Kink verovatno najlepšim udarcem u životu sa više od 30 metara zatresao mrežu nemoćnog Stojketa. To je itekako demoralisalo srpske fudbalere koji su na kraju ispustili i remi. Prvo je Vasiljev u 73. minutu preokrenuo rezultat, da bi Luković nakon velikog nesporazuma sa Stojkovićem savladao sopstvenog golmana. Nakon toga, „orlovi“ su zabeležili još tri pobede i stigli na samo bod od plasmana u baraž, međutim Dare Vršić je savladao Jorgačevića „iz Austrije“, ali posvetiću koji red i ovom „spektaklu“…

Stojković – Ivanović, Vidić, Luković,  Lomić – Stanković, Kuzmanović (od 79. Lazović), Kačar (od 46. Ninković), Jovanović (od 46. Z.Tošić), Krasić – Žigić. Selektor Vladimir Petrović Pižon.

SLOVENIJA – SRBIJA 1:0 (11.10.2011, kval. za EURO 2012)

Srbija se i pored nešto lošijih rezultata u kvalifikacijama za EURO u Poljskoj i Ukrajini nadala da će videti svoj nacionalni tim među 16 najboljih ekipa. Računica pred poslednje kolo je bila sasvim jasna – bilo je potrebno ne izgubiti od Slovenije u Ljudskom vrtu u Ljubljani. A onda smo videli pravi košmar. U finišu prvog poluvremena, Slovenci su dobili faul blizu centra igrališta kada je Dare Vršič postavio loptu da je ubaci u kazneni prostor „orlova“. Ona jeste imala čudnu putanju, ali bilo je sasvim dovoljno vremena za Jorgačevića da otkloni opasnost koja je očigledno pretila njegovom golu. Pogrešio je, pa je domaćin spektakularnim golom stigao do prednosti. Ipak, sreća je pogledala Srbiju u nastavku meča kada je dosuđen penal nad Kolarovim u 63. minutu. Levi bek je tada želeo da izvede najstrožu kaznu, ali je odgovornost preuzeo kapiten Vidić kojeg je Handanović hladnokrvno pročitao i uhvatio „živu“ loptu. Svi snovi o eventualnom baražu su tada potonuli, a brojne kontroverze su nastale nakon toga, pa čak i teorija zavere da je Vidić namerno promašio penal pošto mu je Handanović namignuo u koju stranu će se baciti. To što je Slovenac i danas jedan od najboljih u odbrani penala na svetu izgleda da prosečnom Srbinu ne igra preterano bitnu ulogu…

Jorgačević – Kolarov, Subotić, Vidić, Ivanović –  Stanković, Petrović (od 51. Pantelić), Ninković (od 72. Milijaš), Jovanović (od 57. Krasić), Tošić – Mrđa. Selektor Vladimir Petrović Pižon.

MAKEDONIJA – SRBIJA 1:0 (12.10.2012, kval. za Mundijal 2014)

Eksperiment sa Sinišom Mihajlovićem kao selektor se činio kao dobra ideja nakon neuspeha u kvalifikacijama za EURO, pa su svi sa pravom očekivali da se Srbija nađe na Mundijalu u Brazilu 2014. godine. Miha sa sobom nosi nesporno fudbalsko znanje, autoritet, karakter, ali i ego koji često može da smeta u svlačionici kada od istih ne može da se prođe. Sve je delovalo sasvim pristojno u prve dve utakmice protiv Škota (remi) i Velšana (pobeda od 6:1), ali onda je krenulo nizbrdo nakon ubedljivog poraza od Belgije u Beogradu sa 3:0. Pred meč sa (tada još uvek ne Severnom) Makedonijom u Skoplju, Miha je imao sukob sa Banetom Ivanovićem i Aleksandrom Kolarovim. Epilog svega je bio – Bane na klupi, Kolarovu broj 3 jer „11 nije zaslužio“. Sve je to bilo vidljivo na terenu, u utakmici bez previše uzbuđenja ključan je bio potez Tomovića koji je u 59. minutu zaradio crveni karton i napravio penal. Siguran sa bele tačke bio je Ibraimi. Iz tog ciklusa kvalifikacija ostaće megdani sa Hrvatskom u kojima nismo dobro prošli, a Mihajlović je napustio selektorsko mesto na kraju neuspešnih kvalifikacija.

Brkić – Biševac, Tomović (crveni karton 59), Nastasić, Kolarov – Ignjovski, Fejsa, Z. Tošić, Tadić (od 68. Ivanović), Marković (od 74. Sulejmani) – Đuričić (od 63. Lekić). Selektor Siniša Mihajlović.

UKRAJINA – SRBIJA 5:0 (7.6.2019, kval. za EURO 2020)

Najnovija blamaža reprezentacije Srbije dolazi iz „kuhinje“ Mladena Krstajića. Proslavljeni fudbaler je dobio priliku da vodi nacionalni tim na Mundijalu u Rusiji na kojem se učešće može posmatrati i kao uspeh i kao neuspeh, ali navijači nisu bili zadovoljni igrom u kojoj se nije videla jasna ideja bivšeg selektora. I pored toga, „orlovi“ su osokoljeni remijima sa Nemačkom u prijateljskoj utakmici i Portugalom u prvom kolu kvalifikacija za EURO 2020 otišli na gostovanje Ukrajini ni ne sluteći šta ih čeka u Lvovu. A tamo – potop .Izabranici Andrija Ševčenka su ponizili naše fudbalere isprativši ih sa pet golova u mreži. Prvi ju je načeo Cigankov u 26, a potom i u 28. minutu susreta. U drugom poluvremenu videli smo još goru predstavu srpskog tima koji je primio još tri gola. Konopljanka odmah po startu drugog dela meča, Jaremčuk u 59, da bi „petarda“ pukla nakon drugog gola Konopljanke u 75. minutu. Tada je krenulo panično povlačenje „orlova“ u odbranu kako ne bi pukla još veća bruka, a posledice toga osetio je selektor Krstajić koji je nakon meča sa Litvanjiom tri dana kasnije razrešen te dužnosti.

Dmitrović – Kolarov, Spajić, Milenković – Kostić, Ljajić (od 60. Fejsa), Tadić, Maksimović, Gaćinović – Jović (od 72. Lazović), Prijović (od 53. Mitrović).  Selektor Mladen Krstajić.

Koji rezultat „orlova“ vas je do sada najviše razočarao?

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: