Da li imate preko 18 godina?

Najbolji filmovi o hokeju

Najimpresivnija ostvarenja o viteškom boju na ledu. Rasel Krou, Rob Lou, Patrik Svejzi, Kurt Rasel i Pol Njumen u legendarnim ulogama.

Kada pričamo o sportskim filmovima, filmovi o hokeju uvek nekako zauzimaju posebno mesto. Hokej je, uslovno rečeno, najmanje popularan u “velikoj četvorci” američkih profi sportova, i samim tim filmova o njemu je i najmanje. Iako je sama igra prilično agresivna i dinamična – rekao bi čovek, pravi filmski materijal – reditelji su se tokom minulih šezdeset i kusur godina baš retko odlučivali da prave filmove o ovom viteškom boju na ledu.

Ipak, ono malo što je snimljeno uglavnom – valja. Inspirisani početkom hokejaških takmičenja kako u Evropi (post-sovjetska KHL je već mesec dana u toku), tako i u svetu (NHL je već počeo), probrali smo najimpresivnije filmove o hokeju samo za vas.

Odmah samo da razjasnimo jednu stvar – dokumentarni filmovi su izuzeti, mada ih ima odličnih (jedan spominjemo malo kasnije), kao i filmovi koji koriste hokej kao pozadinu za neka druga dešavanja. Samim time, na moju veliku žalost, sa liste je ispao SUDDEN DEATH, magnum opus mog zemljaka Žan-Kloda…ali Bože moj.

ISPOD CRTE

MYSTERY, ALASKA (r. Džej Rouč, 1999.)

Priznaćemo, ovo je krajnje sladunjava sportska dramica o malom mestu koje voli hokej, i čija je želja da u egzibicionoj utakmici ugosti velike Njujork Rendžerse. Ipak, ne mogu reći da je ovo potpuno loš film. Rasel Krou je dopadljiv kao lokalni šerif i bivši hokejaš, a draž celoj priči daje i taj “narodski” podzaplet u kojem meštani svoje hokejaške okršaje vode na zaleđenom jezercetu. Ništa specijalno, ali postoje i gori načini da se ubije popodne – uvek je dobro videti Berta Rejnoldsa, makar i u epizodnoj ulozi, kao ovde.

crowe_mystery-alaska-1999-09-g

THE MIGHTY DUCKS (tri filma, 1992-1994-1996)

Diznijeva trilogija hokejaških filmova za decu je i dan danas zabavna za pogledati. Emilio Estevez briljira u ulozi ambicioznog advokata Gordona Bombeja, koji sticajem okolnosti postaje trener lokalnog tima “petlića”. Serijal se baš i nije proslavio kod kritike, ali se pokazao velikim komercijalnim hitom – dovoljno velikim da je kompanija Dizni, inspirisana uspehom prvog filma, čak i osnovala PRAVI NHL tim u Anahajmu pod imenom “Mighty Ducks” (danas, doduše, samo “Ducks”).

mighty-ducks

TOP 5

5. YOUNGBLOOD (r. Piter Markl, 1986.)

Ono što je Bull Durham za bejzbol, Youngblood je za hokej. Mladi lav (Rob Lou) koji hoće da se probije u najbolju ligu? Check. Prekaljeni veteran (Patrik Svejzi) koji ga mentoriše? Check. Ljubavni jadi mladog lava? Check. Sve je tu!

Što naravno ne znači da je Youngblood slab film. Ovo je klasična 80s sportska drama, i treba je posmatrati kao takvu.

Pokojni Svejzi je odličan u ulozi koju će par godina kasnije dovesti do savršenstva u POINT BREAK Ketrin Bigelou, a Rob Lou demonstrira svoj mladalački entuzijazam na najbolji mogući način. Autor ovog teksta je inače imao priliku da ovo ostvarenje pogleda na velikom platnu, jednog toplog leta na samom jugu Crne Gore. Hokej i ja smo bili ljubav na prvi pogled takoreći.

4. LEGENDA NO. 17 (r. Nikolaj Lebedev, 2013.)

Zna se da je Kanada postojbina hokeja, ali ako su ga Kanađani utemeljelili – Rusi su ga usavršili. LEGENDA je biografski film o Valeriju Harlamovu, jednom od najvećih hokejaša svih vremena koji je 1981. poginuo u saobraćajnoj nesreći. Film se fokusira na stasavanje budućeg člana hokejaške kuće slavnih, i kulminira prvim mečom sada već legendarne „samit serije“ koju su 1972. igrali hokejaši Kanade i Sovjetskog Saveza.

U naslovnoj ulozi, naravno, nalazi se velika zvezda moderne ruske kinematografije Danila Kozlovski, a sam film pobrao je puno pozitivnih kritika, od kojih se posebno ističe ona koju je uputio predsednik Vladimir Putin. Valja pogledati, definitivno iz edukativnih pobuda, jer je Harlamov slovio za velikog majstora igre, i stručnjaci kažu da su mu ravni bili isključivo i samo Vejn Grecki i Mario Lemju.

3. MAURICE RICHARD (r. Šarl Binam, 2005.)

His dad took the hose and froze the back yard
And little Buddy dreamed he was Rocket Richard

(Warren Zevon, Hit Somebody!)

Moris „Raketa“ Rišar prosto je jedan od najvećih hokejaša koji su ikada kročili na led. Od malih nogu navijač montrealskih „Kanadijensa“, Rišar je pravo iz zanatske radionice ušao u klizaljke – i nije više nikada izašao. Legenda o njemu veća je od samog hokeja – Moris je prvi igrač u istoriji NHL-a koji je postigao pedeset golova za sezonu, prvi veliki strelac modernog hokeja, i trofej prvog strelca lige danas nosi ime upravo po njemu.

Morisov uticaj nije bio ograničen samo na igralište, doduše. On je takođe bio prva velika frankofona zvezda lige, u eri kada su se francuski Kanađani borili za svoja društvena prava. Biografski film Šarla Binama iz 2005. uspešno predstavlja obe strane medalje, i jednako je uspešan i kao film o hokeju, ali kao i socijalna drama. Možda i najpoznatiji franko-kanadski glumac Roj Dupui je maestralan u ulozi tihog heroja kvebečke radničke klase, a film obiluje sa mnogo uzbudljivih sportskih scena – obratite pažnju na tuču između „Habsa“ i Njujork Rendžersa, gde se u epizodnoj ulozi pojavljuje poznati NHL tabadžija Šon Ejvori. Idealan film za ljude koji žele nešto više od samo gomile sportske akcije.

2. MIRACLE (r. Gevin O’Konor, 2004.)

„Čudo na ledu“, tj. „Miracle on ice“, je jedna od najslavnijih epizoda severnoameričkog sporta. Ovaj u narodu uvreženi nadimak odnosi se na dvoboj Amerike i Sovjetskog Saveza tokom Zimskih olimpijskih igara u Lejk Plasidu 1980. Amerikanci, čiji je tim bio sastavljen isključivo od strane univerzitetskih igrača, odneli su pobedu nad jezivo moćnom sovjetskom selekcijom, koja je tih godina bila prava kaznena ekspedicija i glavni favorit za svako takmičenje.

Bila je to ne samo sportska, već i velika politička pobeda – baš negde u to vreme počela je sovjetska intervencija u Avganistanu, i pobeda Amerike nad hladnoratovskim neprijateljem umnogome je podigla „borbeni moral“ u narodu.

Sada kad sve to znate, lako je zaključiti da je Miracle, da su odgovorni to hteli, mogao da bude jeftin zapadni agitprop. Ali nije, i u tome je prava snaga ovog filma. Kurt Rasel čini sve da u ulozi legendarnog trenera Herba Bruksa ubedi gledaoca da je njega baš bolelo ćoše za Ruse i Amere, Kartera, Regana i Brežnjeva, Kubu, Vijetnam i Avganistan. Herb Bruks je prosto bio hokejaški fanatik, i hteo je da pobedi najbolju ekipu koju je svet ikad video. Ovaj film je posveta njegovom predanom radu i uspehu – ni u jednom trenutku se Rusi ne tretiraju kao zla vojska gvozdene zavese, već kao sportisti gotovo nadljudskih kapaciteta. Završni obračun je stoga krajnje uverljiv, i držaće vas prikovanim za sedište bez obzira što dobro znano kako se utakmica završava.

Zanimljivo je dodati da ovo nije prvi film o ovoj utakmici – u prvoj ekranizaciji mitskog događaja, snimljenoj za potrebe ABC televizije 1981, Herba Bruksa igra najpoznatiji holivudski Srbin Karl Malden, dok golmana Džima Krega igra Stiv Gutenberg. Sam Bruks, inače, tragično je nastradao u saobraćajnoj nesreći baš u vreme dok se ovaj film snimao – ispratite špicu do kraja i pročitajte posvetu velikom treneru, u kojoj piše da „Herb Bruks nije gledao ovaj film. On ga je proživeo“. A ako vas sve ovo dovoljno zaintrigira za istoriju hokeja, preporučujem vam i rusko-američki dokumentarac „RED ARMY“ iz 2014, koji se bavi velikim sovjetskim timovima o kojima smo pričali.

1. SLAP SHOT (r. Džordž Roj Hil, 1977.)

Zar ste očekivali išta drugo? Ova šarmantna i nadasve duhovita storija o nižerazrednom hokejaškom timu koji počne da niže pobede onda kada promeni svoju taktiku iz „fer plej“ do „udaraj prljavo i nisko“ svojevremeno je šokirala i đavola i đakona scenariom koji je liberalno napakovan psovkama i ostalim bećarlucima. Danas, Hilov film slovi za pravi klasik sportskog žanra, i sa pravom se uvek nađe u „top 5“ listama ne samo hokejaških filmova.

Veliki Pol Njuman igra jednu od najboljih uloga karijere.

Njegov Redži Danlop je olinjali veteran, koji tiho završava karijeru u „beogradskoj zoni“ hokeja na ledu. Kada Danlop sazna da je njegov tim na prodaju i da se lokalna fabrika zatvara, on uzima stvari u svoje ruke i okreće timsku taktiku za 180 stepeni. Zahvaljujući braći Henson, „pojačanjima“ koji zapravo nisu neki igrači ali umeju itekako da se pobiju, Danlopovi Čarlston Čifsi postaju pravi mali hit.

Sve znate šta će biti do kraja, ali kakve veze to ima? Vulgarni scenario Nensi Daud je apsolutni hit – Njuman ispaljuje psovke kao kočijaš i zvuči prilično mačo-uverljivo, a ceo film inače obiluje „masnim“ vicevima koji dovode do suza (scena u kojoj Njumen provocira protivničkog golmana kontinuiranim uvredama da mu je žena „na drugoj strani ograde“ je i dan danas smehotresna). Prava zabava za mladiće svih uzrasta.

***

A sada, pravac tor…videoteka, i potražite sve ove naslove. I ne zaboravite reči legendarnog kanadskog kantri pevača Stompin Tom Konorsa – „the good ol’ hockey game is the best game you can name“.

Lajkuj:

Komentari:

  1. Joe says:

    I Red Army. Jeste da je dokumentarac ali je odlican, prikazuje sovjetsko vidjenje stvari.

    1. Mairosu says:

      Da da, spomenem ga u pasusu o Miracle. Odlican dokumentarni, ali cini mi se da ni tamo ne razjasne do kraja zasto je trener izvadio Tretiaka

  2. grof brtonza says:

    goon?

  3. Ivan says:

    Dobra lista. Mozda je mogao da uleti, makar u honorable mention, film Canada Russia ’72 iz 2006, Da li planiras i clanak o baseball filmovima ?

    1. Mairosu says:

      ej, hvala prvo, drugo, ima o bejzbolu eo ovde : http://www.beforeafter.rs/sport/play-ball-najbolji-filmovi-o-bejzbolu/

      Mislim da su svi americki sportovi sad pokriveni sa ovim listama.

      1. Ivan says:

        Nisam ga bio spazio pregledajuci tvoje clanke. Hvala.

Ostavite komentar:

Slični članci: