Mundijalski utisak iz fotelje – deset impresija o #WorldCup2018 do sada
Koga volimo i kada gubi, ko je novi Kralj, šta je to tako crno i zašto se nekima priviđa belo?
Nikada nisam napisao kraći uvod jer svi znaju o čemu je reč. Ne idemo redom, ali zna se šta je prvo.
Srbija
O nastupu reprezentacije Srbije na Mundijalu u Rusiji su svi već rekli sve. „Privatna“ reprezentacija, sindrom „Muslin“, Sergej Milinković Savić, sa druge strane podmlađena selekcija, zlatni „Orlići“ na okupu, dobra atmosfera među igračima… Pretpostavljam da je istina negde između, kao i uvek. Smeniti čoveka koji je reprezentaciju odveo na Svetsko prvenstvo ma na kakav način je neverovatno, a dovesti čoveka koji od trenerske karijere ima samo jedan ciklus (ne ceo) kvalifikacija kao jedan od pomoćnika selektora nije ništa pametnija odluka predsednika Saveza Slaviše Kokeze. To je isti čovek koji se zvanično opredelio da jedno svetsko prvenstvo bude maltene „škola“ za mlade igrače kako bi se uigrali za Ligu nacija!? I pored toga, na Mundijalu smo bili tu gde i pripadamo – kvalitetniji od Kostarike, taktički nedisciplinovaniji od Švajcaraca i ne toliko hrabri da se suprostavimo Brazilu, ako ne računamo „onih“ desetak minuta u drugom poluvremenu. Za nešto više od trećeg mesta u grupi potrebno je biti ozbiljniji. A svi znamo koliko je to teško ovde.
VAR
Mnogima se nije dopala odluka Fife da u Rusiji implementira VAR (Video Assistant Referee), a statistika i govori u prilog njihovoj tezi da sistem neće doneti prevagu i značajno poboljšati kvalitet suđenja. Komesar za suđenje u Fifi Pjerluiđi Kolina istakao je podatak da je čak 99,3 procenata odluka koje „direktno odlučuju ishod meča“ ispravno, ali nama će i dalje odzvanjati onih 0,7 procenata pošto upravo u taj broj spada skandalozna odluka nemačkog sudije Feliksa Briha da ne dosudi penal nad Mitrovićem u meču sa Švajcarskom. Inače, prosek ispravnih odluka na nivou Fife je oko 95 posto. Fudbaleri su većinom protiv VAR-a zbog toga što se pravi velika pauza, ali na ovom Mundijalu to retko kada je trajalo duže od minuta koji se ipak na kraju i nadoknadi.
Koliko god se ovo „robotizovanje“ fudbala nekima ne dopada, VAR najviše pomaže upravo igračima na terenu.
Zamislite da nakon četiri godine pažljive štednje napokon kupite automobil koji ste toliko želeli, a onda vam neko isti ulubi i – nikom ništa. Nimalo prijatno jer je ulog preveliki, a biće još veći.
Nemac Brih za ovo ne da nije svirao penal Srbiji, već je dosudio faul u napadu…
A post shared by HOTSPORT.RS (@_hotsport) on
Prekidi
Ovo je Mundijal prekida! Ne mislim na one nefudbalske prekide utakmica, već na slobodne udarce, kornere i penale. Gotovo polovina učesnika turnira u Rusiji postigla je svoje golove većinom nakon prekida. Nama će svakako biti urezan u pamćenje onaj „mihajlovićevski“ Aleksandra Kolarova koji ni tri Kejlora Navasa ne bi odbranila. Poljska i Australija su sve svoje golove postigli iz takvih situacija, od učesnika četvrtfinala tu prednjače Urugvaj i Engleska. Najviše su se „ovajdili“ Hari Kejn (3/6 golova sa penala), Jeri Mina koji je postigao tri pogotka nakon izvedenog kornera i Mile Jedinak, sa penala strelac jedina dva gola za Australiju. Ovo je samo dokaz koliko je smanjena razlika između najkvalitetnijih i najslabijih reprezentacija, a selekcijama sličnog kvaliteta biće sve teže da pobede rivala, pa prekidi sve češće prave razliku na velikoj sceni.
Kralj je mrtav, živeo kralj!
Eliminacija Argentine i Portugala u osmini finala Mundijala za mnoge je označila i kraj dileme da li Leo Mesi i Kristijano Ronaldo mogu da stanu uz rame sa Peleom i Dijegom Maradonom kao najvećim fudbalerima svih vremena. Naravno, kriterijumi su subjektivni i različiti od osobe do osobe, ali mnogi su složni u proceni da je dvojici ponajboljih fudbalera 21. veka bila potrebna upravo „Zlatna boginja“ kako bi probali da razbiju duopol Pele-Maradona. Ronaldo će u Kataru imati 37 godina i teško je očekivati da će biti na istom nivou kao sada. Sa druge strane, Mesi će na sledećem Mundijalu imati 35, ali velika je verovatnoća da će u međuvremenu odustati od nastupa za selekciju Argentine zbog prevelikog pritiska sa kojim se suočava u domovini. Simbolično, upravo na njegovom, mnogi kažu, poslednjem meču na Mundijalu videli smo novu super-zvezdu u nastajanju, Kilijana Mbapea. Tinejdžer je do sada postigao tri gola, ali je svet oduševio svojom partijom protiv „Gaučosa“ kada je pokazao da je „kadar steći i uteći“ vanzemaljskim trkom kada je izborio penal. Postigao je golove kada se lomio rezultat, za 3:2 i 4:2, a tek mu je 19! Liga šampiona je uvek dostižna za fudbalera takvog kalibra, u reprezentaciji Francuske mu se „pogodila“ sjajna generacija. Možda prisustvujemo začetku nove ere svetskog fudbala
Uzbuđenja, uzbuđenja i još uzbuđenja
Da je ovo jedno od najuzbudljivijih Mundijala u istoriji fudbala pokazuje i podatak da je od 56 do sada odigranih mečeva, čak u 13 se ishod meča menjao od 90. minuta igre. Reprezentacija Srbije je osetila lošu stranu ovog uzbuđenja pošto smo ostali bez boda u 90. minutu meča protiv Švajcarske kada je pogodak za pobedu „Sajdžija“ postigao Šaćiri. Zvanično smo videli najviše penala u istoriji svetskih prvenstava još dok smo gledali grupnu fazu takmičenja, a videli smo i najviše autogolova do sada. Samo jedan meč je odigran bez golova i to susret između Francuske i Danske kojima je taj rezultat odlično i odgovarao. Svi smo gledali i uživali u neverovatnoj utakmici između Japana i Belgije. E sad, koliko je Japancima bilo do onakvih uzbuđenja kao protiv Belgije, nisam siguran…
Crni kontinentu, crno ti se piše!
Sećate se kada je Pele prognozirao da će neka afrička selekcija uskoro osvojiti Svetsko prvenstvo? Dobro će razmisliti nakon turnira u Rusiji! Na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu NIJEDNA afrička selekcija nije prošla grupnu fazu takmičenja! To se poslednji put desilo 1982, ali od tada smo videli brojne bljeskove ekipa sa „Crnog kontinenta“ što neće važiti i za ovaj šampionat. Egipat je osvojio nula bodova, Maroko tek jedan, dok je Tunis pobedio slabašnu Panamu. Nešto bolji utisak ostavili su Nigerijci koji su bili blizu senzacionalne eliminacije Argentine, dok su najviše znanja i najmanje sreće imali Senegalci. Puleni Alua Sisea su ispali na bizaran način – pošto su imali ujednačene sve parametre sa Japancima, odlučilo je to što je afrička selekcija imala dva žuta kartona više od „Samuraja“…
⚽️-🙆♂️🙆♀️=0. 🤩🇯🇵🇸🇳 #WorldCup #Japan #Senegal #Football #Fans #fantastic
A post shared by FIFA World Cup (@fifaworldcup) on
Maradona
Veliki, po mnogima, najveći fudbaler ikada, postao je žalosna karikatura na stadionima širom Rusije. Sve je Dijego bacio u vodu već pri kraju igračke karijere, srećom oporavio se od dugogodišnje zavisnosti od droge, ali momenti u Rusiji ne deluju obećavajuće. Histerija, vređanje navijača svojim gestikulacijama, ponašanje koje ne priliči jednom 57-godišnjaku… Lepo bi bilo kada bi sve moglo da se pripiše njegovom vatrenom temperamentu zbog kojeg je i postao ikona (čovek bukvalno ima svoju crkvu), ali mnogi sumnjaju da je ponovo počeo da se kreće „krivudavim putevima kokainskih noći“ kako je to slikovito opisao legendarni Zvonko Mihajlovski. Na utakmici Argentine protiv Nigerije završio je i u ambulanti, ali se srećom sve dobro završilo po „El Pibea“. Odmah su zli jezici kolali priče kako je to od upotrebe narkotika, neko ga je čak proglasio i mrtvim, pa je „pala“ i tužba od slavnog fudbalera lično.
Nemačka mašina u kvaru
Odbrana titule prvaka sveta za Nemačku završila se već posle prve faze pošto je Južna Koreja ostvarila neverovatnu pobedu od 2:0. Izgubili su „Panceri“ i prvu utakmicu od Meksika, a jedina tri boda su osvojili protiv Šveđana. Nedovoljno za prolaz i dovoljno za sramotu.
Nakon eliminacije javnost se oglasila bacanjem „drvlja i kamenja“ na „Elf“, a pojedini izvori navode da je duboko podeljena svlačionica možda i glavni razlog kraha.
U svlačionici su dominantna dva klana – „Bavarce“ predvodi Kros, dok „Bling Bling“ grupu predvodi Džerom Boateng. Na Krosovoj strani su Nojer, Humels i Miler, dok su na suprotnoj Ozil, Kedira i Dreksler. Velika većina startnih 11. U javnost je izašlo i to da je Joakim Lev tražio Soči kao bazu, ali je Fudbalski savez Nemačke odabrao Vatutinki, gradić nadomak Moskve, zato što je bilo jeftinije. Nemci i sistem? Stereotip koji ovoga puta nije važio.
The🏆holders, are out. 🇩🇪 #WorldCup #Germany #shock 📸 @catherineivill
A post shared by FIFA World Cup (@fifaworldcup) on
Gubitnici koje smo zavoleli
Prva pomisao – Japan! „Samurajima“ niko nije davao šanse da prođu grupu pored Kolumbije, Senegala i Poljske, pa su je ipak prošli bez obzira na način kako su to izveli. U osmini finala čekala ih je Belgija, veliki favorit i jedan od favorita iz senke za osvajanje Svetskog prvenstva. Utakmicu su odigrali na svoj klasičan način, pošteno i savesno od prvog do poslednjeg minuta. Pogodak koji ih je eliminisao u poslednjem sekundu meča bio je odraz mentaliteta – svaka druga selekcija bi napravila „stražu“ oko kornera i zaključala loptu dok se ne čuje poslednji zvižduk sudije i utakmica ne ode u produžetke. Japanci to ne rade.
A post shared by FIFA World Cup (@fifaworldcup) on
Meksiko je prikazao kvalitetan fudbal i zasluženo bacio na pleća prvaka sveta Nemačku. Protiv Brazila nedostajalo je koncentracije u završnici i lucidni kreator igre koji može da napravi razliku. Iran je prikazavši odličnu defanzivnu strukturu mogao čak i do prolaska u nokaut fazu, strepeli su Ronaldo i drugovi do poslednjeg sudijskog zvižduka.
Miljenik svih neutralnih navijača koji se nalaze u Rusiji su (bili) navijači Perua koji se nisu dugo zadržali pošto njihovi miljenici nisu uspeli da iznenade Francusku ili Dansku. Generalno je zabeležen veliki broj navijača iz Latinske Amerike u odnosu na Evropljane, koji su malo i podbacili uglavnom zbog, mnogi tvrde, anti-ruske kampanje koja se vodi na Zapadu.
Rusija
Gledano striktno fudbalski, Rusija je morala da strepi ne samo od Urugvaja, već i od Egipta predvođenim jednim od najboljih fudbalera sveta protekle sezone Mohamedom Salahom. Njihov odgovor na to – „petarda“ na otvaranju protiv Saudijske Arabije! Da taj trijumf nije slučajnost pokazala je i pobeda nad „Faraonima“ za overu plasmana u nokaut rundu. Raspored im je definitivno išao u prilog, pa su mogli rasterećeno da izađu na megdan Urugvaju od kojeg su izgubili. A onda se desilo nešto zaista šokantno. Izabranici Stanislava Čerčesova junački su branili i odbranili Lužnjiki od Španaca koji nisu znali kako da probiju bedem domaćina. „Zbornaja“ nošena ogromnom podrškom sa tribina stigla je do penala, kada je blistao često osporavani čuvar mreže CSKA Moskve Igor Akinfejev. U četvrtfinalu ih očekuje Hrvatska koja je pokazala možda i najviše od svih reprezentacija do sada. „Vatreni“ imaju kvalitet, ali su ga imali i Španci…
Znam da još nije kraj i da ćemo se tek nagledati uzbuđenja, ali šta je na vas ostavilo najveći utisak tokom dosadašnjeg toka Mundijala u Rusiji?
Tagovi:
Slični članci:
- Sportovi koje možete igrati kod kuće
Sportovi koje možete igrati kod kuće
Vreme sporta i razonode u doba korone, među četiri zida ili u sopstvenom dvorištu, nije lako. Ali, načini postoje. Budite kreativni.
- Najbolji i najgori dresovi svetskog prvenstva u Kataru
Najbolji i najgori dresovi svetskog prvenstva u Kataru
- Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Džaja kao Meksikanac, Hasanagićeva dvojka i Šurjakov fanki/disko. Da li se sećate saradnje Ivana Gavrilovića i Dejana Stankovića? Znate li da je dugonoga Sneki pevala u slavu nacionalnog tima?
- Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Lanetov kanal, dva puta kroz noge Brazilcima, Italijan koji je naučio srpski, novčić koji vodi u finale… Bilo je uzbudljivo.
- Najbolji tim Superlige Srbije sastavljen od stranaca u ovoj sezoni
Najbolji tim Superlige Srbije sastavljen od stranaca u ovoj sezoni
Inostrani fudbaleru su u ovom veku ostavili dubok trag u srpskom fudbalu, a kakva je situacija ove sezone?
- 10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
Večiti u akciji „kupujmo domaće“? Možda će izgledati baš ovako...
Lajkuj: