Da li imate preko 18 godina?

Eurobasket 2015: počinje rasplet

Dennis Schröder, Krunoslav Simon, Danilo Gallinari, Profesor Nemanja Bjelica i Pau Gasol petorka prvog dela Eurobasketa. Ko može da iznenadi u osmini finala?

I sedmog dana Eurobasketa, ispratismo Ruse, Bosance, Nemce, Islanđane, Makedonce, Holanđane, Estonce i Ukrajince svojim domovima, dok ostali krenuše pravo u francusku Flandriju na dalje dokazivanje pred svetskim auditorijumom.

Nakon šest dana non-stop košarke, došao je konačno i prvi slobodan dan na Eurobasketu 2015. Taj slobodan dan timovi koriste na različite načine. Osam ekipa je otišlo kući, a ostalih 16 ka severu Francuske, gde će se dalje boriti za naslov šampiona Evrope (i mesta za Rio, jel’te). Pozabavimo se prvo sa ovim osam otpadnika, i sumirajmo utiske o njima.

RUSIJA je došla bez NBA igrača, bez Kirilenka, a čini se kao da su u Moskvi za sobom ostavili i – sreću. Bili su blizu pobede i protiv Izraela (gde su prokockali lepo vođstvo), i protiv Poljske, Finske, pa čak i Francuske, gde su dominirali solidnih 25 minuta. Igrali su tvrdo i srčano, što vam govori i činjenica da i pored skora 1-4 idu nazad sa pozitivnom koš razlikom (379-374). Ipak, nije sve ispalo kako su planirali, tako da se sve završilo ovako. Odličan je bio bek CSKA Vitalij Fridzon, koji je prosekovao 15 poena po meču, i gađao impresivnih 65% za tri kroz turnir. Voronsevič takođe solidan sa 11 poena i 9.2 skoka u proseku.

BOSNA I HERCEGOVINA je protiv Francuske i Finske odigrala daleko ispod svojih mogućnosti, i verovatno je loša partija sa Fincima bila ta koja im je zapečatila sudbinu. Imali su šansi i protiv Poljske, upisali emotivnu pobedu nad Izraelom, međutim, zemlja sa ovako siromašnim fondom kvalitetnih igrača ne može baš adekvatno da premosti neigranje NBA kadrova Nurkića i Teletovića, te takođe standardnog Đedovića. U njihovom odsustvu, vrlo dobrim se pokazao krilni centar Trabzonspora Andrija Stipanović (14.8 poena, 6.8 skokova), dok je bivši centar Zvezde Elmedin Kikanović postizao poene, ali ne uz neke bajne procente šuta (39.3% iz polja). Timski, Bosanci su šutirali tek 24.5% za tri – nedovoljno za bilo kakvu dalju priču.

bosna

foto: FIBA

NEMAČKA je, objektivno, doživela debakl samo protiv Turske – u ostala četiri meča viđeno je drame za izvoz. Srbija ih je pobedila tek buzzer-beaterom PNB-a, Italija u produžecima, a ni Španci se nešto nisu naigrali protiv njih. Da im je bio barem dve godine mlađi Nowitzki, siguran sam da bi dobili barem Italijane – ovih 13.8 poena, 7.8 skokova i ispodprosečnih 36.4% iz polja što su dobili od njega jednostavno nije bilo dosta. Nowitzki se oprostio sa suzama u očima (mada danas čitam da će možda da se vrati ako dobiju wildcard za olimpijske kvalifikacije ili štogođ slično), ali navijači ne treba da tuguju – Dennis Schroeder (21 poen, 6 asistencija i 4.6 skokova) je pokazao da će na njega moći da se računa još puno godina. Još samo da smanji izgubljene lopte (4.2 po meču).

ISLAND se tukao, borio, grizao do poslednjeg minuta, i stekao simpatije svih neutralnih ljubitelja košarke koji prate ovo takmičenje. Samo su ih Srbija i Španija kvalitativno nadskočili – sa Nemcima je bilo mnogo muka, Italijane su držali u šaci do poslednjeg minuta, a sa Turcima su igrali i produžetak.

Islanđani sedaju nazad na avion sa koferima punih utisaka i vrednog iskustva na najvišem nivou, i svaki naredni plasman na Evropsko prvenstvo više neće biti totalno iznenađenje.

Najbolji strelac bio je očekivano Jon Arnar Steffanson (13.6), ali treba obratiti pažnju ovde na mladog Haukura Palssona (12.8 poena i 56% za tri), bivšeg swingmana Maryland Terrapinsa koji je poslednji angažman imao u Laboral Kutxi.

MAKEDONIJA, koju inače na zvaničnom sajtu valjda po grčkom diktatu uporno zovu samo „MKD“ (FIBA ne smatra da zaslužuju ni da im puno ime spomenu u tabelama i izveštajima), odigrala je shodno i očekivanjima – skromno. Bez izrazitog lidera na parketu, pravo je čudo kako su naši bivši zemljaci uopšte uspeli da pobede i taj jedan meč protiv Holandije. Nijedan Makedonac nije upisao dvocifren prosek u poenima, najbliže su stigli Aleksandar Kostoski (9.8) i Vojdan Stojanovski (9.3), dok učinak Richarda Hendrixa – 6 poena, 5.6 skokova – vas tera da se zapitate čemu vodi naturalizacija ako već ne dovedete nekoga ko može da ubaci konsistentnih 15 do 18 poena i napravi razliku. Znam da je vukao neku povredu, ali svejedno…i da je zdrav Hendrix nije game changer.

mkd

HOLANDIJA je, kao i Island, iznenadila sve prisutne i ostavila solidan konačan utisak. Još uvek je to prilično divlja ekipa, ali ne i kompletno bez talenta – Charlon Kloof je imao sasvim solidnih 16.2 poena, 4.6 skokova i 3.2 asistencije po meču, uz odličnih 61.1% za tri, dok ga su solidno pratili Nicolas i Worthy de Jong (nisu braća), sa po 9.8 tj. 9.4 poena po meču. Imali su svoje šanse u svim ostalim mečevima, možda i najkonkretniju protiv slabo motivisane Grčke, ali falilo je i kvaliteta, a i iskustva da se ostvari neki povoljniji rezultat. Worthy de Jong je inače verovatno najjače ime na ovom turniru – njemu je još kum odredio da će biti košarkaš.

ESTONIJA je prva dva meča izgubila sa blam-razlikama, a onda je stisnula zube i prvo pobedila Ukrajinu, a zatim i doterala Litvaniju i Letoniju do same ivice. Rain Vedeman imao je lepe brojke – 10 poena, 5.4 skoka i 4 asistencije, efikasan je bio i Gregor Arbet (11.6 poena), ali najviše ću pamtiti navijače kojih je u Rigu došlo oho-ho, i ni jednog trenutka nisu prestali da pružaju podršku svom timu. Jedna pobeda je za ovakav sastav i previše dobar saldo.

UKRAJINA se skupo prodala svima – dva puta izgubiti sa po pola koša na turniru je baš nesrećan splet okolnosti – ali stiče se utisak da im je ovo što su prikazali ne maksimum, nego četvorostruki maksimum. Istakao se Kirilo Fesenko sa 16 poena i 8.8 skokova u proseku, dok je Amerikanac Randle dodao 13.2, uz 4.4 asistencije po meču. Ne može se, ipak, tako lako skupiti ekipa ako vam otkažu ama baš svi, pogotovo ne ako pretendujete na dalje od prve faze. Ovi momci što su došli se sigurno nisu obrukali, doduše.

Srbija, Hrvatska i Slovenija u TOP 8

Mrzim da dajem prognoze, to je jako nezahvalan posao. Uglavnom sam, recimo, u najavi sve ispogađao, ali sam takođe rekao i da će Estonija i Ukrajina biti topovska hrana, a oni se baš potrudiše da ne bude tako. To je samo jedan primer, ali prilično bezazlen u odnosu na prognoze osmine finala. Ipak, hajdemo i reč dve o tome.

LETONIJA će protiv SLOVENIJE osetiti malo više pritiska nego što je to bili kod svoje kuće u Rigi. Nisu Letonci blistali – nisu, doduše, ni Slovenci, kojima će trebati mnogo više nego samo raspucani Zoran Dragić. Letonija je čvršća pod košem, i pokušaće da mrtvijim tempom primire slovenačke bekove. Mislim da ipak neće uspeti, tako da, ja ovde biram – Sloveniju.

GRČKA bi meč sa BELGIJOM morala da reši unutar prve četvrtine, ako stvari krenu kako treba. Belgiji za trijumf treba otprilike sve – perfektni Van Rossom, Hervelle i Lojeski, kao i loš dan recimo svih Grka koji izađu na teren. Nije baš previše realno da će se to desiti – ako i nekim čudom zaustave Spanooulisa, neće Antetokounmpa, ili Zisisa, ili Bourousisa, ili…jasno vam je već.

ŠPANIJA ne bi smela da ima previše problema sa POLJSKOM, kakva god da im je trenutna forma i raspoloženje. Samo Waczynski može ozbiljno da ugrozi Špance – Gasol će pojesti Gortata, a Mirotić bi trebalo da se naigra protiv poljskih visokih igrača, koji su sa svojom ograničenom mobilnošću baš dobar matchup za njega.

spanci-u-setnji-berlinom

foto: Baloncesto FEB

FRANCUSKA bi morala da dobro pripazi sa TURSKOM, koja je prilično nepredvidljiva ekipa. Ukoliko ih ispuste na početku, a ove krene šut, očekuje nas izrazito zanimljiv meč. To je recimo i jedina nada za Atamanove osmanlije, jer je Francuska mnogo jača u reketu, i probaće baš u tom segmentu da ostvari prevlast.

HRVATSKA će biti gotovo srećna što beži iz Zagreba – u Lilleu im je prva prepreka ČEŠKA, rastrčana, zabavna ekipa koja kad da gas izgleda skroz zabavno (i povremeno opasno). Hrvati su se stvarno mučili u grupi, pa bi im bilo bolje da krenu jako od samog početka – ako Bogdanović, Rudež i ekipa ponovo slabo otvore meč, Česi bi već mogli da budu daleko. U suštini ne bi trebalo da bude neizvesno…ali nemojte se iznenaditi ako ipak bude.

SRBIJA se po prvi put posle 2008. sastaje u zvaničnim mečevima sa FINSKOM, pucačkom ekipom koja nema previše drugih kvaliteta. Pre sedam godina, upravo smo na severu Evrope doživeli jedini poraz u grupi, pre svega zahvaljujući odličnom Koponenu koji je i danas tu. Svakako se valja pripremiti za potencijalnu kišu trojki, ali ne verujem iskreno da do iznenađenja može da dođe.

Duel IZRAELA i ITALIJE je na papiru dosta zanimljiv meč. Izraelci su prikazali da su ozbiljniji nego obično na velikim turnirima – trio CasspiMekelElyahu je kičma ekipe, i ako njih trojica odigraju kako umeju (i malo stegnu odbranu pritom), Italija može ući u probleme. Ali ako Italijani – tj. Gallo, Belinelli i Gentile – odigraju kako oni umeju, mislim da će izraelski problemi biti mnogo izraženiji.

Navijam za Izrael, ali očekujem pobedu Italije, i novih 25+ za Gallinarija.

LITVANIJA će na putu do četvrtfinala imati pred sobom GRUZIJU, koja je doslovno uhvatila zadnji voz za Francusku dobrim partijama protiv Makedonije i Hrvatske. Već unapred znate kako će igrati Litvanci – do Čunasa pa kud puklo…ako Gruzini makar malo osujete taj plan, biće ovo potencijalno neizvesna utakmica. Litvanci su inače ponosni vlasnici najbolje odbrane na turniru (prosečno primaju 63.8 poena), što znači recimo ništa ako se još jednom setite sa kime su sve delili grupu.

Petorka

Vreme je sada i da imenujemo dosadašnju petorku šampionata.

C – PAU GASOL (21.6 poena, 8 skokova, 2.6 asistencija, 2.4 blokade po meču) … brojke same govore. Pau je očigledno došao na turnir spreman i oran, i pored činjenice da ima 35 godina i napornu NBA sezonu za sebe. Evropska košarka može samo da profitira od prisustva ovakvog asa na Eurobasketu.

PF – PROFESOR NEMANJA BJELICA (14.2 poena, 5.2 skokova, 3 asistencije) … PNB nije statistički superioran nad ostalim četvorkama, ali on je jedan od onih igrača koje prosto morate imati u timu. Pogađa kad treba, skače i hustluje uvek, i možete računati na njega svih 40 minuta sve vreme.

SF – DANILO GALLINARI (21 poen, 7.4 skokova, 2.6 asistencija) … Gallo, čija igra podseća malo i na Žarka Paspalja u najboljim danima, zasluženo zauzima svoje mesto. „Petao“ je pogađao bukvalno sa svih pozicija – za dva (76.9%), tri (43.8%) i sa penala (89.8%, uz prosečno malo manje od deset šuteva sa linije bacanja po meču).

SG – KRUNOSLAV SIMON (14.6 poena, 5.4 skokova, 4.2 asistencije) … levoruki veteran iz Zagreba doslovno je jedina svetla tačka u hrvatskom timu tokom prvom kruga takmičenja. Kruno, koji je inače po vokaciji više scorer nego razigravač, je u odsustvu kreativnih elemenata u hrvatskom timu prihvatio taj deo posla, pa su tako „vatreni“ opasni uglavnom samo kad je on na terenu. Ne škodi ni što gađa 53.5% iz polja (57.1% za tri).

simon

Krunoslav Simon/foto: FIBA

PG – DENNIS SCHROEDER (21 poen, 4.6 skokova, 6 asistencija) … jedan od najuzbudljivih igrača na ovom Eurobasketu, Schroeder je već pri prvom kontaktu sa loptom bacao komentatore u trans, koji su uglavnom vrištali kovanice tipa „blink and you’ll miss him!“ kad god bi neustrašivo kretao u reket pod punim gasom.

6th – MILOŠ TEODOSIĆ (13.4 poena, 2.6 skokova, 7 asistencija) … zar i njega da propustimo? Zamislite samo kakav bi to one-two punch bio da na klupu ode Schroeder a uđe Teo – ili da Teo bude na offu u 2-point postavi.

Nije imao Teo sjajnu šutersku prvu rundu, ali je protiv Italije nagovestio šta od njega dalje možemo očekivati. On ionako nije čovek za prve krugove.

I da naglasim, ovo je čisto moj, subjektivni izbor. Uvek možete i ne morate da se složite, mada rado bih čuo i vaše predloge u komentarima. Uživajte, gledajte košarku, navijajte za koga hoćete – Srbija ionako igra u nedelju.

*cover foto: Baloncesto FEB

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: