Da li imate preko 18 godina?

ABA liga vraćena u SFRJ okvire

Favoriti za titulu su Crvena zvezda, Cedevita i Budućnost. Partizan se ne otpisuje tako lako. Ko je Derek Trotter evropske košarke? Počinje nova košarkaška sezona na Jadranu.

Ovo tek minulo leto ljubitelji košarke u regionu pamtiće kao izuzetno vruće. Ne samo zbog svega što se desilo na Eurobasketu, o čemu ste već opsežno čitali na ovom portalu, ili možda zbog serije 40+ dana u avgustu, već i zbog gorućeg pitanja Jadranske lige. Razbuktali sukob na relaciji FIBA-ULEB odabrao je upravo naše regionalno takmičenje kao prvo krizno žarište oko kojeg se zaista vredelo potući, i malo je falilo da ceh, tradicionalno, plate naše napaćene ekipe. Što bi rekao Bora Đorđević, “od Vardara pa do Triglava, veliko se s…e odigrava”.

Podsetimo, sve je počelo doslovno odmah po završetku takmičenja za sezonu 2014-2015, i istorijske prve titule za Crvenu Zvezdu. FIBA, koja je već neko vreme pripremala svoj kontranapad na ULEB, je rešila da svoj plajvaz prvo zašilji naravno na nama. Počela je prvo neka prepiska o tome da li je i koliko je ABA liga legitimna, da li je trenutna vlasnička struktura ispravna, i tako dalje. Posle nedelja zaoštravanja, u kojima je prvo FIBA povukla svoju podršku prema jadranskoj košarci, predložila svoju verziju zajedničke lige (sa, moš’ misliti, sedištem u Podgorici), zatim i pretila da suspenduje sve članice i uskrati im prisustvo na Eurobasketu, došlo je do nekakvog opšteprihvaćenog rešenja i opšti kolaps je na kraju – za sada – izbegnut. Crvena Zvezda i Cedevita zadržale su pravo da se takmiče u Evroligi, liga je opstala sa modifikovanom strukturom gde sada veći deo pripada klubovima, najureni su ne-SFRJ elementi, i tako u novu sezonu ulazimo sa četiri srpska, tri hrvatska, tri slovenačka, dva crnogorska, i po jednim bosansko-hercegovačkim i makedonskim klubom. Što se svih nas tiče, do aprila-maja 2016. gledaće se izvesno još jedna runda EX-YU košarke.

Šta će biti posle – to još uvek niko ne zna. Mada Jadranska liga sada izgleda stabilnije nego inače, spoljni tokovi će mnogo uticati na dalji razvoj ovog takmičenja.

Rat između dve evropske košarkaške organizacije trenutno je na pauzi, i čeka se da FIBA predloži i svoj nacrt Evrolige i možda i pridobije neke bitnije igrače.

FIBA je ove sezone ukinula Eurochallenge trofej i otpočela novi FIBA Europe Cup, koji je gromoglasno najavljen kao pandan ULEB-ovom Eurocupu – a onda smo videli da će kod FIBA igrati eminencije kakvi su Porto, Benfica, trećerazredni francuski, turski i italijanski klubovi te nekakvi Irci, Britanci i Kosovari (da, da, FIBA je dala jedno mesto Sigalu iz Prištine), pa se postavlja pitanja na šta će to uopšte da liči. U svakom slučaju, onaj ko dogodine bude držao Evroligu – taj će i nama da kroji sudbinu. Jer ako ABA liga ne bude bila jedini izlaz našim klubovima u elitno evropsko takmičenje, onda je i nema smisla dalje igrati. Ali o tom potom. Pogledajmo sada šta nas očekuje u novoj takmičarskoj sezoni košarke na Jadranu – inače 15. po redu.

Za početak, malo o novom sistemu takmičenja. Dva poslednjeplasirana kluba neće imati pravo učešća sledeće sezone, što možemo nazvati svojevrsnim “ispadanjem”, i njihova mesta zauzeće najbolje plasirani timovi iz domaćih takmičenja. Finalisti će izboriti plasman u Evroligu, a klubovi koji završe na trećem, četvrtom i petom mestu boravak u Evrokupu. Naravno, ovo važi sada i danas – kao što sam već rekao, niko ne zna šta može da se desi do kraja sezone što se tiče evropskih viza. Neko kratko vreme pominjao se i koncept druge ABA lige, no trenutno smo ipak malo daleko od toga.

prstenje

šampionsko prstenje/foto: ABA

DEBITANTI

Pozabavimo se prvo novajlijama, to jest ekipama koje će po prvi put zaigrati u najjačoj regionalnoj konkurenciji još od raspada SFRJ.

Prvi na spisku je Sutjeska iz Nikšića, čijim učešćem po prvi put posle 11 godina ABA ponovo dobija drugu crnogorsku ekipu pored Budućnosti (koga zanima, pre Sutjeske je to bio Lovćen sa Cetinja). Sutjeska, koju stariji pamte i kao Ibon iz SRJ ere, je lani igrala onu ultra-sumnjivu Balkansku ligu (gde se loptaju kalibri Tivta, Vljažnije iz Skadra, Peći i Prištine) bez nekog preteranog uspeha – oni su u ABA ušli putem wildcarda (koji se plaća 150.000 evra). Njihova glavna ambicija biće opstanak – što im u svakom slučaju nije garancija, uzevši u obzir da dogodine ABA planira samo jedan crnogorski tim, a teško je očekivati da Budućnost svojim nastupom izbori još jedno mesto, ili da Sutjeska osvoji nacionalnu titulu. Tim je na papiru dosta skroman, i kao glavne uzdanice ističu se Partizanov flop Đoko Šalić, bosanski internacionalac Draško Albijanić i nekadašnji bek Tamiša Dragan Krušćić. Možda će, međutim, najbitnija stavka ovde biti domaći teren – igranje u Crnoj Gori nikad nije prijatno iskustvo za goste, a mogu samo misliti kako će biti u Nikšiću. Iz kluba već javljaju da je jagma za karte, tako da, ako i ništa barem dobismo još jedno “vruće” gostovanje na Jadranu.

Pored njih, eliti se pridužuje i Tajfun iz Šentjura, prošlogodišnji prvak Slovenije. Tajfun je iznenadio i prijatelja i neprijatelja svojim pohodom na slovenačku titulu, gde su u finalu savladali KK Rogašku sa 3-1. OK, pre nego što nastavimo, ruke gore svi vi koji ste ikada očekivali slovenačko finale plej-ofa u kojem igraju Tajfun i Rogaška…da, tako nešto sam i očekivao. U Tajfunu je, elem, glavni igrač tridesetosmogodišnji veteran Dragiša Drobnjak, ranije igrač Krke, Olimpije, Albe i Oostendea – mimo njega, sumnjam da ste čuli za bilo koga, možda recimo za bivšeg reprezentativca Slovenije Sandija Čebulara koji je stigao ovog leta iz redova Rogaške, ali za ostale teško. Tajfun ovako na prvi pogled deluje kao autsajder, a onda pogledate da su pre koji dan zatukli Krku u superkupu Slovenije sa 72-60, i pomislite, možda i bude nešto od njih. U svakom slučaju, biće uzbudljivo u gradu od jedva pet hiljada duša koji nosi ime Svetog Đorđa. Inače, i za Tajfun važi isto kao i za Sutjesku – kvota za iduću sezonu predviđa samo dva slovenačka tima, pa ni njima magično deseto mesto ne garantuje dalji život na Jadranu.

DONJI DOM

Olimpija je prošle godine doživela debakl u matičnom takmičenju – kao drugoplasirana ekipa izleteli su u četvrtfinalu plej-ofa od Heliosa (koji je kasnije u polufinalu, jednako šokantno, izbacila Rogaška. Da, slovenačka liga je lani bila baš, baš, baš zabavna). To im nije garantovalo mesto u ABA, ali je forsirani izlazak Levskog i Szolnoka otvorio dva wildcard mesta – kako je Sutjeska platila za prvo, Olimpija se otvorila za to drugo, pa će navijači u Stožicama i ove godine gledati najbolje regionalne timove. Šta će doduše videti od svojih miljenika, to je već nešto drugo.

amer

Zack Wright/foto: KK Olimpija

Gotovo ceo prošlosezonski roster je otišao negde drugde – Prepelič u Oldenburg, Omić u Gran Canariu – a zamene su raznorazni slovenački omladinci, bivši član večitih Sava Lešić koji za sobom ima sezonu u Krasnojarsku, te naturalizovani Bosanac Zack Wright, bivši član Le Mansa, Limogesa, Bamberga, Panathinaikosa i Istanbula BB. Borba za opstanak je ovde prioritet – sve ostalo je bonus.

I MZT je u gotovo identičnoj situaciji. Njih su napustili Samardžiski, Cvetković, Sinovec, Šehović, Ćapin i ostali, ali su oni doveli nešto adektvatnija pojačanja – stigli su Duško Bunić i Đorđe Drenovac iz Igokee, zatim Nemanja Protić i Marko Ljubičić iz Metalca, a tu je i Partizanova meta Edi Sinadinović koji je prošle sezone igrao za PAOK. Kada iskusni slovenački trener Aleš Pipan sve to sklopi u nekakvu celinu biće ovo tim za poštovanje u samom Skopju – na strani će se krpiti kako stignu. I za njih važi kao i za Olimpiju – sve iznad poslednjeg mesta je uspeh.

Činjenica da Slovenija ima tri tima u ABA i da nijedan nije projektovan da završi iznad devetog mesta vam dovoljno govori o trenutnim dometima slovenačke klupske košarke. Kao i Olimpija, i Krka je doživela tektonske promene u odnosu na prošlu sezonu – pre svih, otišao je trener Aleksandar Džikić, a za njime i glavni igrači Malcolm Armstead (Saratov), Jasmin Hukić, Nebojša Joksimović i drugi. Među zamenama, ističu se Stefan Sinovec i nekadašnji šampion sveta u juniorskoj konkurenciji Dušan Katnić, ali sve je to prilično tanko. Već spomenuti rezultat u super kupu protiv Tajfuna je možda i najbolji indikator stanja ekipe iz Novog Mesta.

Ovu grupu timova sa ne-toliko-visokim ambicijama zaokružuje Zadar. Zadrani će u nove pobede morati bez kapitena Iveta Ivanova i Josipa Sobina, koje će zameniti Drago Pašalić i Ivan Marinković (obojica lani igrali u Poljskoj). Biće zanimljivo gledat i američkog plejmejkera Coseya Glenna, koji od evropskog iskustva piše samo jednu sezonu u drugoj francuskoj ligi. Popularna zadarska doskočica je da je “Bog stvorija čovika a Zadar košarku”, ali ovde već dugo vremena nema ni Ćosića, ni Đerđe, ni Komazeca, ni Petra Popovića – tu je zato još uvek verni zadarski “Tornado”, čiji će huk sa tribina definitivno pomoći da njihovi ljubimci, ako i ništa, ne ispadnu iz lige.

OD SREDINE DO PLEJ-OFA

Među narednih pet ekipa možemo tražiti i učesnika plej-ofa i nekog ko će sticajem okolnosti zaglaviti u borbi za opstanak. Prvi među uslovno rečeno jednakima je Igokea, još jedan tim koji je kompletno renovirao roster, a onda im se i povredilo nekoliko ključnih igrača – Nemanja Krstić (stigao iz Mege), Miloš Dimić i Marko Čakarević će svi pauzirati neko vreme zbog povrede, što se značajno može odraziti na rezultate u prvim kolima. Svakako će život na Jadranu biti mnogo teži bez odličnog šutera Bradya Heslipa i nekadašnje velike nade srpske košarke Branka Jorovića, ali da sve bude malo lakše pobrinuće se bivši MVP lige Aleksandar Ćapin i Vuk Radivojević, koji je kondiciju preko leta održavao trenirajući sa Fenerbahčeom.

Metalac je u maju šokirao sportsku javnost vešću da ih je za sledeću (tj. ovu sad) sezonu pojačao Darko Miličić – od tog momenta, niko nije ništa više pričao o tome. Miličić nije odigrao nijednu pripremnu utakmicu za Valjevce, i na sajtu bilo lige bilo kluba se njegovo ime ne spominje na spisku aktivnih igrača. Šta je ovde bilo za sada ne znamo, verovatno se bivši drugi pik na draftu ipak opredelio za ozbiljniju MMA (ili pecarošku) karijeru, ali dok ga ne vidimo u dresu Metalca nećemo ga spominjati kao pojačanje. Bekovi Protić i Ljubičić su pojačali MZT, Slavko Vraneš je takođe otišao, a stigli su Stefan Pot, čovek zbog kojeg su selektor i Miško letos zaratili, te Tomislav Gabrić, prvi Hrvat u srpskoj košarci još od Ive Nakića. Od ozbiljne povrede se konačno oporavio i Boris Bakić, i biće zanimljivo videti kako će se sa ovim timom snaći trener Vladimir Đokić, koji je pre par meseci osvojio evropsko zlato kao selektor reprezentacije do 20 godina.

kk cibona

KK Cibona

Cibona je nekako preživela totalni bankrot i ponovo je koliko-toliko na nogama. Zahvaljujući velikoj podršci grada Zagreba, Cibosi su se stabilizovali i oformili novu, mladu kičmu tima, čije bi zvezde trebali da budu tinejdžeri Žižić, Zubac i Slavica, kao i nešto stariji Dominik Mavra. Otišli su veterani Davor Kus, koji je u tri navrata proveo ukupno 11 sezona sa “Vukovima s Tuškanca”, Vlado Ilievski i Ivan Siriščević – ostali su, doduše, Marin Rozić i Marko Jagodić-Kuridža, a pridružio im se i Jasmin Hukić, kao i Amerikanac Corey Fisher. Ovaj tim će se i oprobati u Evropi, u novom FIBA Europe kupu, a ambicija im je da nekako doguraju do plej-ofa ili barem konkurišu za mesto u ULEB-ovom Eurocupu.

U Megi je stanje reklo bi se normalno – Derek Trotter evropske košarke Miško Ražnatović rasprodao je staru robu i dovezao novu, a videćemo kako će se novi regruti snaći u onom užasnom ružičastom dresu.

“Veteran” Rade Zagorac će biti u ulozi lidera, iz Zvezde je stigao talentovani Aleksandar Aranitović, Nikola Janković vraćen je iz Belgije, a tu su i dva Francuza o kojima u ovom momentu ne znamo gotovo ništa – krilni centar Alpha Kaba i swingman Timothe Luwawu-Cabarrot. Biće teško ostati kompetitivan bez prošlogodišnjih nosilaca igre Jokića (Denver), Miljenovića (Sevilla), Muslija (Manresa) i Kešelja (trenutno se nameće Obradoviću u Feneru), ali hej – Miško je to…očekujte neočekivano. Ostanak trenera Milojevića je izvesno veliki plus.

dejan milojević

Dejan Milojević/foto: Mega Leks

O Partizanu se može posvetiti ceo jedan tekst, ali to možda nekom drugom prilikom. Ono najosnovnije znate – klub je prvo napustio Predrag Danilović, nova uprava u sastavu Peković-Berić se zahvalila Duletu Vujoševiću, gotovo svi bitni igrači sem Eda Murića i Vanje Marinkovića su takođe potražili zelenije pašnjake, a vruć krompir pao je u ruke dugogodišnjeg kapitena i Duletovog asistenta Pere Božića. Božić ima nezahvalan zadatak da ono malo što ima na raspolaganju – “pojačanja” su povratnici Čeda Vitkovac, Kosta Perović, bivši Zvezdaš Aleksandar Cvetković i još poneko – uklopi u ekipu koja može da konkuriše za plej-of – ili da se barem ne obruka.

Očekivanja su mala, svi svesno govore o rekonstrukciji i novoj eri, ali Partizan se ne otpisuje tek tako – ni sa ovim timom kakav trenutno imaju.

FAVORITI

Podgorička Budućnost već godinama investira velike pare u svoju košarkašku sekciju, ali do Evrolige ili prstenja nikako da dođe. Ove godine, večiti crnogorski šampion doveo je Aleksa Marića iz Galatasaraja, Tadiju Dragićevića iz Strasbourga , Nemanju Jaramaza (Turow Zgorzelec) i solidnog Kanađanina Devoea Josepha (igrao za Cholet) – oni će morati da zamene odlazeće JR Reynoldsa, Ivana Paunića, Darka Planinića i Borisa Savovića.

normal_kk_buducnost_voli_-_krka_007

Suad Šehović/foto: ABA

Suad Šehović će ponovo igrati sa bratom Seadom, koji se vratio iz Skoplja, a tu su još uvek i Omar Cook i Bojan Subotić. Ovde je verovatno najveći znak pitanja trener Igor Jovović – prethodne godine, njegovo se neiskustvo najbolje oslikalo u polufinalnoj seriji sa Cedevitom, gde je apsolutno morao da iskoristi prednost domaćeg terena.

Vicešampion Cedevita je sitno doterala ekipu i ostala u priči za prvi trofej u ABA ligi. Otišli su veterani Ukić, Barać i Tomas – ali pristigli su zato Luka Žorić, te dva kvalitetna Amerikanca Jacob Pullen (uslovno rečeno ovaj je Gruzijac, al’ ‘ajde) i James White. Miro Bilan, Fran Pilepić i Luka Babić su svi još tu, a svoju šansu čekaju i supertalentovani Džanan Musa, MVP Eurobasketa za igrače do 16 godina, kao i Lovro Mazalin, uz Dragana Bendera jedna od najvećih nada hrvatske košarke. Odlazak Jasmina Repeše u Milano se neće previše osetiti, uzevši u obzir da je asistent Veljko Mršić još lani preuzeo većinu odgovornosti kada je Repeša otišao na bolovanje. Još samo da im neko nađe i neke navijače, i eto ozbiljnog tima za visoke domete.

normal_6R0A7437

Maik Zirbes (Crvena Zvezda) i Miro Bilan (Cedevita)/foto: ABA

Šampion Crvena Zvezda je i dalje prvi favorit za back-to-back titule, iako su ostali bez MVP-ja Evrolige Bobija Marjanovića (San Antonio), Amerikanaca Charlesa Jenkinsa i Marcusa Williamsa, te odličnog Nikole Kalinića čija je breakout sezona nagrađena milionskim transferom u Fenerbahče. Njih će pokušati da zamene grčki internacionalac Sofoklis Schortsianitis, ex-Maverick Gal Mekel, swingman Ryan Thompson, kandidat-reprezentativac Stefan Nastić – juče se ekipi na dva meseca pridružio i bivši kapiten Marko Simonović, a menadžment tima je i javno potvrdio da se očekuje još jedno pojačanje na poziciji krila pred početak takmičenja u Evroligi. Uz nove-stare snage Luku Mitrovića, Maika Zirbesa, Branka Lazića i Nemanju Dangubića, kao i pojačanja iz omladinskog pogona Simanića, Apića, Davidovca i Gudurića, od Zvezde se ponovo očekuju odlični rezultati.

Prvo kolo ABA lige na programu je u četvrtak 1. oktobra, a do 13. oktobra na programu će svaki dan biti barem po jedna utakmica. Drugim rečima, šta ste odmorili od Eurobasketa – odmorili ste…košarka je ponovo na programu. Uživajte.

Lajkuj:

Komentari:

  1. Dzoni says:

    Super je tekst, samo si u delu o Zadru verovatno mislio na Marka Popovica.

    1. Mairosu says:

      Nisam, mislio sam na njegovog oca Petra Popovica, koji je doneo titulu u Zadar 1986. postigavsi 36 koseva u finalu protiv Cibone.

  2. aivar kuusma says:

    Luka Mitrović 7 poena
    Tadija Dragićević 22 poena

    1. Nebojsa says:

      Zato protiv Zvezde procenat šuta iz igre 10. Uz tri izgubljene lopte.

  3. Nebojsa says:

    Ova liga leži veteranima, Drobnjak 14 poena i 6 skokova. Gde je, šta radi Ratko Varda? Možda i njega neko da angažuje.

    1. Mairosu says:

      Pre neki dan potpisao za KK Kozuv iz Makedonije. Drustvo mu pravi Aleksej Nesovic.

  4. aivar kuusma says:

    ABA liga nema onaj šmek YUBA lige gde u Šapcu Mikan igra kao Olajuwon a neprijatno iznenađuju Radošević i Čarapić…

  5. Nebojsa says:

    Tu je IBON (Sutjeska) da nas podseti na te dane,a Mega dođe kao nekad Beobanka. Svakako nedostaju BFC,Iva Zorka,Borac… Čak je i Borac iz Banjaluke igrao nekoliko YUBA sezona.

Ostavite komentar:

Slični članci: