10 trivija uoči Zimskih olimpijskih igara
Olimpijske igre u Pjongčangu se održavaju od 9. do 25. februara. Svakako se nadamo da će i ove dobiti svoje heroje.
Zimskim olimpijskim igrama se najviše raduju Norvežani, Austrijanci i Švajcarci. Medalje na zimskim Igrama osvajali su sportisti iz samo 44 zemlje sveta, daleko manje od letnjih. To je, naravno, logično jer su vam za većinu zimskih sportova potrebni uslovi koje priroda nameće, a s druge strane i na letnjim Igrama se dodeli otprilike tri puta više medalja nego na zimskim.
A post shared by PyeongChang2018 (@pyeongchang2018) on
Prvi put u istoriji Zimske olimpijske igre održavaju se u Južnoj Koreji, u Pjongčangu koji je domaćinstvo dobio ubedljivo, u prvom krugu. Pjongčang je dobio 63 glasa, daleko više od Minhena 25. Tako imamo zimske Igre koje se treći put održavaju u Aziji (domaćini su bili japanski gradovi Saporo 1972. i Nagano 1998. godine), a Južna Koreja se ovim svrstava u red zemalja koje su imale čast da budu domaćin i zimskih i letnjih Igara, jer je Seul bio domaćin 1988.
Pjongčang je bio blizu domaćinstva Igara 2014, čak je dobio i više glasova u prvom krugu glasanja, ali ne i nadpolovičnu većinu. Soči je pobedio, i ostaje upamćen kao domaćin najskupljih Igara u istoriji.
S druge strane, Minhen je propustio priliku da postane prvi grad u istoriji koji je ugostio i letnje i zimske igre. Tu čast imaće Peking, domaćin Letnjih olimpijskih igara 2008. godine, koji će biti domaćin narednih zimskih.
Prve Olimpijske igre održane su 1924. godine u Francuskom Šamoniju i tada je učestvovalo samo 16 nacija. Na ovim će nastupiti sportisti iz 92 nacionalna olimpijska komiteta, među kojima su i sportisti iz Severne Koreje. Sportisti iz dve Koreje će zajedno prodefilovati na svečanom otvaranju pod zastavom ujedinjenje Koreje. Takođe, ove dve zemlje će imati zajedničku reprezentaciju u ženskom hokeju, koja će se takmičiti pod akronimom “COR”.
Olimpijski komitet Rusije je suspendovan zbog dopinga tako da će se oni koji su se kvalifikovali, i koji žele da učestvuju, takmičiti kao “Olimpijski sportisti iz Rusije”, pod neutralnom zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta.
Krilatica “Važno je učestvovati” naravno važi i za Zimske olimpijske igre, a ovoga puta debituje šest zemalja, među kojima su Eritreja i Nigerija. Biće i takmičara iz Togoa, Gane, Kenije, Istočnog Timora, sa Madagaskara i Bermuda. Pita Taufatofua sa Tonge će u istoriji biti upisan kao još jedan takmičar koji je objedinio Igre. Pre dve godine u Rio de Žaneiru nastupao je kao tekvondista, i nosio zastavu svoje zemlje na ceremoniji otvaranja, ali je decembra 2016. rešio da se okuša i u kros-kantriju, i olimpijsku normu je izborio 20. januara ove godine na trci održanoj na Islandu.
A post shared by Pita Taufatofua (Pita T) (@pita_tofua) on
Svakako će pažnju privući i Nigerija, koja debituje na Olimpijskim igrama. Ovu afričku državu će predstavljati dame. Nastupiće ženski bob tim dvosed, koji predvodi Seun Adigun, koja se 2012. godine takmičila na letnjim Igrama u Londonu u trci na 110 metara sa preponama, i Simidele Adeagbo, takmičarka u skeletonu.
Izuzev Slovenije, takmičari iz bivših jugoslovenskih republika su bez šansi da osvoje medalje. Ali to ne znači da se Igre neće gledati. Svakako će najaktivniji biti članovi FB grupe Balkan na snegu, tako da je to još jedno odlično mesto da se informišete o zimskim sportovima.
Olimpijske igre se održavaju od 9. do 25. februara. Svakako se nadamo da će i ove dobiti svoje heroje. Takmičare koji će da iznenade i ostanu upamćeni kao osvajači olimpijskih odličja. Dok ne počnu takmičenja u Južnoj Koreji da se prisetimo nekih od najupečatljivijih i najzanimljivijih stvari i trenutaka iz istorije timskih Igara.
Bob tim Jamajke
Momci iz ove karipske zemlje bili su glavne zvezde Olimpijskih igara u Kalgariju 1988. godine. Dudley Stokes, Devon Harris, Michael White i Chris Stokes, koji je zamenio povređenog Caswella Allena. Nažalost, ostali su bez plasmana jer se njihov bob prevrnuo, ali su rešili da odpešače do cilja i tako bar simbolično završe svoju misiju.
Ovaj događaj je bio inspiracija za američku komediju Cool Runnings iz 1993.
Najgori skakač u istoriji
U Kalgariju smo videli još jednog “heroja”. Eddie “The Eagle” Edwards je predstavljao Veliku Britaniju, i na obe skakaonice bio ubedljivo najgori, zabeleživši skokove koje su bili duplo kraći od pretposlednje plasiranih takmičara. Ali, kako to obično biva postao je zvezda uprkos skokićima koje je zabeležio u Kalgariju.
Priča o ovom Britancu je dobila ekranizaciju 2016. kada se pojavilo ostvarenje “Eddie the Eagle”.
Bob tim Srbije
Olimpijski bob tim Srbije, u sastavu Vuk Rađenović, Slobodan Matijević, Miloš Savić i Igor Šarčević, takmičio se na Olimpijskim igrama u Vankuveru, gde je zauzeo 18. mesto. Vuk Rađenović i
Aleksandar Bundalo nastupali su u bobu dvosedu pre četiri godine u Sočiju, ali su zbog Bundalove povrede bili primorani da prekinu takmičenje.
SSSR
Iako se Sovjetski savez raspao 1991. godine i dalje je u vrhu po broju osvojenih medalja na zimskim Igrama. Zauzma 4. mesto, sa 193 medalje, od kojih je 78 zlatnih. Austrija je na šestom mestu sa 218 medalja, ali tek 59 zlatnih, dok peta Kanada ima 170 odličja, od čega 62 najsjanija.
Lihtenštajn
Kneževina između Austrije i Švajcarske ima najviše osvojenih medalja po glavi stanovnika na zimskim Igrama. Ukupno 9, od čega Hanni Wenzel čak četiri (dva zlata). Sve su osvojene u alpskom skijanju, a poslednja pre 30 godina. Tina Weirather je Pjongčangu svakako jedna od favoritkinja za medalju u spustu i super veleslalomu. Lihtenštajn je ujedno jedina država osvajač medalja na zimskim, koja na kontu nema nijednu medalju na letnjim Igrama.
Najviše medalja
Norvežanin Ole Einar Bjørndalen je čovek sa najviše olimpijskih medalja – 13, od čega čak osam zlatnih. Uz to ima 45 medalja osvojenih na Svetskim prvenstvima u bijatlonu. Zasuženo nosi nadimak “kralj bijatlona”. Njegova supruga, Beloruskinja Darya Domracheva ima četiri olimpijske medalje u biatlonu, od čega tri zlatne osvojene u Sočiju.
Japanska upornost
Na svojim sedmim Olimpijskim igrama u Sočiju 2014. japanski ski skakač Noriaki Kasai (rođen 1972. godine) osvojio je dve medalje, i tako postao najstariji osvajač olimpijske medalje. Osvojio je srebro na velikoj skakaonici, i na istoj skakaonici timsku bronzu. Jedinu olimpijsku medalju pre toga osvojio je 1994. u Lilehameru.
Veterani
Kasai i ruski sankaš Albert Demchenko rekorderi su po broju učešća na Igrama. Obojica iz imaju po sedam.
Zimski i letnji pobednik
Eddie Eagan je jedini sportista sa osvojenom zlatnom medaljom i na letnjim i na zimkim Olimpijskim igrama. Na letnjim igrama u Antervpenu 1920. godine osvojio je zlato u boksu, da bi 1932. godine u Lejk Plesidu osvojio zlato u bobu.
Prva jugoslovenska medalja
Na Igrama u Sarajevu 1984. skijaš Jure Franko je osvojio prvu medalju za Jugoslaviju na zimskim igrama u istoriji. Franko je takmičenje u veleslalomu.završio na drugom mestu. Jugoslavija na listi osvajača medalja zauzima 39. mesto sa tri srebrne i jednim bronzanim odličjem.
Bjelašnica vrh. ________________ #zoi84ocs #zoi84 #igman #zetra #bjelasnica
A post shared by ZOI'84 (@zoi84ocs) on
Ostaci najvećeg sportskog događaja na prostoru bivše Jugoslavije danas se uzdižu iznad gradske kotline u vidu veličanstvenih i zapuštenih betonskih objekata.
Slični članci:
- Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Fudbal i muzika: Twist, narodnjaci i oi!/punk
Džaja kao Meksikanac, Hasanagićeva dvojka i Šurjakov fanki/disko. Da li se sećate saradnje Ivana Gavrilovića i Dejana Stankovića? Znate li da je dugonoga Sneki pevala u slavu nacionalnog tima?
- Svetsko prvenstvo za ljubitelje statistike i kvizova
Svetsko prvenstvo za ljubitelje statistike i kvizova
Naoružajte se (ne)potrebnim znanjem i budite spremni za Mundijal u Kataru.
- Deset najtraženijih fudbalera leta 2020.
Deset najtraženijih fudbalera leta 2020.
Pandemija koronavirusa promenila je planove mnogim timovima, međutim najmoćniji na svetu u svakom trenutku žele najbolje za sebe. Tako će biti i ovog leta.
- 10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
Večiti u akciji „kupujmo domaće“? Možda će izgledati baš ovako...
- Najbolji i najgori dresovi svetskog prvenstva u Kataru
Najbolji i najgori dresovi svetskog prvenstva u Kataru
- Sportovi koje možete igrati kod kuće
Sportovi koje možete igrati kod kuće
Vreme sporta i razonode u doba korone, među četiri zida ili u sopstvenom dvorištu, nije lako. Ali, načini postoje. Budite kreativni.
Lajkuj: