10 fudbalera romskog porekla koji su oduševili svet
Često marginalizovani, Romi su nesumnjivo obogatili čovečanstvo svojom tradicijom, kulturom i običajima. Izuzetak nije mogao biti ni fudbal.
Šaban Bajramović, Muharem Serbezovski, Majkl Kejn, Jul Briner, Čarli Čaplin, Elvis Prisli, Pablo Pikaso, Rita Hejvort. Svi oni su Romi ili imaju romsko poreklo.
Nesumnjivo je da su svi oni obogatili naš svet svojim stvaralaštvom, ali nisam mogao da se ne zapitam – šta je sa svetom fudbala? Dobio sam mnogobrojne zanimljive odgovore koje definitivno nisam očekivao, a kada bi knjiga spala na 10 najvećih imena koja imaju veze sa Romima, ona bi izgledala ovako.
Hesus Navas (Španija)
Vihorno omaleno krilo Sevilje nikada nije krio istinu o svom romskom poreklu. Rođen u Andaluziji u jednoj od mnogobrojnih porodica koji pripadaju Kale grupi Roma, brzo je stigao do Sevilje za koju je debitovao sa svega 18 godina. Narednih deset je branio boje ekipe sa Sančes Pishuana, da bi nakon toga četiri sezone proveo u Mančester sitiju. Više od svega želeo je povratak u dobro poznatu sredinu, pa je od 2017. godine ponovo član Sevilje. Bio je član zlatne generacije španskog fudbala koja se okitila naslovom svetskog, a potom i evropskog prvaka. Jedan je od retkih reprezentativaca koji su imali značajnu ulogu u „furiji“, a da nisu nosili dres Reala ili Barselone.
Rikardo Kvarežma (Portugalija)
Pisac ovih redova je opčinjen fudbalskim umećem popularnog „O Sigana“ (slobodni prevod Ciganin). Luda glava portugalskog fudbala pojavila se praktično u isto vreme kada i jedan od najvećih fudbalera svih vremena Kristijano Ronaldo. Mnogi tvrde da je bio i talentovaniji, pa je tako 2003. godine završio u Barseloni. Nažalost, njegov temperament nije pratio ogroman potencijal, a dobro je poznata anegdota o tome šta je pravilo razliku između Ronalda i njega. Navodno, Kristijano je od prve plate u Mančester junajtedu kupio sprave za vežbanje, dok je Kvarežma bio veći meraklija, pa je kupio najnoviji Porše… Njegov nastup na EURO 2016 je pokazao sve ono što je trebalo i morao da bude Kvarežma kojeg pamtimo i po fantastičnim driblinzima, naročito popularnom „trivelom“ (udarac lopte spoljnim delom stopala).
Mihael Balak (Nemačka)
Iznenađenje ili ne, tek legendarni reprezentativac Nemačke vuče poreklo od naroda Sinti, grupe Roma koja je nastanila pretežno Nemačku i Italiju. Poznat po svojim nastupima u dresu Leverkuzena, Bajerna i Čelsija, takođe i reprezentaciji „pancera“ koju je predvodio i kao kapiten. Ostaće upamćen po sjajnom golgeterskom učinku iako je najčešće delovao kao klasičan vezni fudbaler. Osvojio je praktično sve što je mogao osim dva najveća trofeja od kojih je bio udaljen tek jedan korak, Lige šampiona i Svetsko prvenstvo. Ono što je takođe interesantno u vezi njegovog porekla jeste da, prema nekim navodima, Balak ima i korene u Lužičkoj Srbiji. Dakle, Mihajlo Baljak.
Georgi Hadži (Rumunija)
Rumunija je jedna od država koja ima veliki broj Roma, a pripadnik naroda koji nema svoju otadžbinu jeste i legendarni Georgi Hadži. Čuveni „Maradona sa Karpata“ oduševljavao je ljubitelje fudbala tokom 80-ih i 90-ih godina prošlog veka igrajući za velikane poput Reala i Barselone. Potpunu afirmaciju stekao je u Steaui, a nastupao je uostalom i za Brešu i Galatasaraj gde je stekao status božanstva. Njegova tehnika, dribling i sposobnost da „sakrije“ loptu oduševila je neutralne ljubitelje fudbala širom sveta. Važi za najvećeg rumunskog fudbalera svih vremena, ali i jednog od najboljih igrača ikada na Balkanu.
Hristo Stoičkov (Bugarska)
Za Hrista Stoičkova bismo mogli reći da je „Hadži 2.0“ iako po kvalitetu igara Rumun definitivno nije kaskao. Ono što Bugarina izdvaja jeste Zlatna lopta 1994. godine koju je zaslužio posle fantastičnih igara u Barseloni, ali i dresu reprezentacije svoje zemlje koju je predvodio do četvrtog mesta na svetu. Afirmaciju je stekao u CSKA Sofiji, da bi nakon toga veliki trag ostavio u Barseloni za koju je nastupao sedam sezona u dva navrata. Između Parma, nakon toga CSKA Sofija, Al Nasr, Kašiva, Čikago i Di Si junajted, onako za svoju dušu. Nedavno se oglasio iz Majamija odakle je preporučio kako se boriti sa Korona virusom. Beli i crni luk, čaša topla vode i tuširanje vrelom vodom…
Gerd Miler (Nemačka)
Malo ko zna da je jedan od najvećih napadača u svetskom fudbalu Gerd Miler takođe ima i romske krvi (Sinti). Svetsku slavu je stekao u Bajern Minhenu gde je na 453 nastupa postigao nestvarnih 398 golova za 15 godina. Za reprezentaciju Zapadne Nemačke je bio još i ubojitiji – 68 pogodaka na 62 nastupa. Od trofeja ima praktično sve, kako na klupskom, tako i na reprezentativnom planu. Miler se po završetku igračke karijere borio sa alkoholizmom, ali je uz pomoć svojih nekadašnjih saigrača prevazišao taj problem. Ipak, 2015. godine konstatovano je da pati od Alchajmerove bolesti.
Alesandro Nesta (Italija)
Romsko poreklo vuče i jedan od najboljih italijanskih defanzivaca svih vremena. A to je zaista teško. Nastupajući za samo dva tima u Evropi, Lacio i Milan, Alesandro Nesta se profilisao fantastičan defanzivac na prelazu dva veka. Ostavio je dubok trag i u reprezentaciji Italije sa kojom je osvojio Svetsko prvenstvo 2006. godine. Posle brojnih problema sa povredama, odlučio je da ode u MLS ligu gde je jednu sezonu proveo u Montrealu. Zanimljivo, nastupao je na tri meča i za Čenaj, klub iz Indije odakle su Romi i nastanili praktično svaki kutak planete Zemlje.
Andrea Pirlo (Italija)
Još jedan Rom na ovoj listi stiže iz Italije. Popularni „Mocart“ u sebi ima krvi romskog plemena Sinti koje nastanjuje Nemačku i delove Italije. Kalio se u Breši, nastupao za tri najveća italijanska kluba, a status legende zaradio je igrama u Milanu. Ipak, posle deset godina se odlučio da pojača rivala Juventus u kojem je za četiri godine potvrdio svoju svetsku klasu. Karijeru je završio u Njujork sitiju gde je za dve godine upisao solidnih 60 nastupa. Nije se štedeo ni u dresu reprezentacije Italije sa kojom je osvojio Mundijal 2006.
Zlatan Ibrahimović (Švedska)
Ibra pored bosanske, ima i romsku krv naroda Korakane. U pitanju su muslimani koji su poreklom iz Turske. O Zlatanu Ibrahimoviću bismo mogli da pišemo danima. Praktično da ne postoji veliki evropski klub u kojem je ostavio određeni pečat što kroz igre, što kroz brojne kontroverze koje su se vezale za njegovo ime. Ajaks, Juventus, Inter, Barselona, Milan, PSŽ, Mančester junajted – u svakom od ovih klubova je nemilice tresao mreže. I pored pregovora sa Fudbalskim savezom Bosne i Hercegovine, Ibrahimović je 2001. godine izabrao da obuče dres nacionalnog tima Švedske koji je nosio punih 15 godina. Dokaz da nije pogrešio jesu i neumoljive brojke – 116 nastupa i 62 pogotka.
Erik Kantona (Francuska)
„Kralj Erik“ ima romsko poreklo, u pitanju je narod Manuš koji je nastanio različite delove Francuske. Erik Kantona je postao kultna figura u svetu fudbala jer je pored svojih fudbalskih kvaliteta, ostavljao utisak elokventnog čoveka koji misli svojom glavom. Osim kada ne misli uopšte, u to se najbolje uverio nesrećni navijač Kristal Palasa u januaru 1995. godine. Francuz je sa Mančester junajtedom osvojio četiri titule prvaka Engleske, kao i dva FA kupa, ali ostaje nedorečenost u njegovim nastupima za nacionalni tim sa kojim nije nastupao na Svetskom prvenstvu. Karijeru je završio u 31. godini, a nakon toga se oprobao i kao igrač fudbala na pesku, trener, sportski direktor, ali i glumac.
Mnogo ljudi u svetu fudbala ima barem promil romske krvi: Marijuš Lakatuš, Dani Guiza, Mirčea Lučesku, Aljoša Asanović, Hoze Antonio Rejes, Fabio Liverani, Serhio Asenjo, Milan Baroš…
U Srbiji živi više od 150.000 Roma, a neki su ostavili trag i u domaćem fudbalu. Jedan od njih jeste legendarni Dejan Osmanović zvani Kaleja. Napadač rođen u Vranju čiju zanimljivu priču možete pročitati ovde stigao je i do Brazila, dok je mlađim čitaocima verovatno poznatiji nekadašnji as Partizana Predrag Luka.
Internetom kruže različite informacije o romskom poreklu brojnih fudbalera poput Kristijana Ronalda, Siniše Mihajlovića, Zvonimira Bobana, Dejana Savićevića i mnogih drugih, međutim njihove konkretne veze sa Romima nikada nisu pronađene.
Lajkuj:
Tagovi:
Komentari:
Ostavite komentar:Cancel reply
Slični članci:
- Svetsko prvenstvo za ljubitelje statistike i kvizova
Svetsko prvenstvo za ljubitelje statistike i kvizova
Naoružajte se (ne)potrebnim znanjem i budite spremni za Mundijal u Kataru.
- Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Deset najvećih pobeda naše fudbalske reprezentacije
Lanetov kanal, dva puta kroz noge Brazilcima, Italijan koji je naučio srpski, novčić koji vodi u finale… Bilo je uzbudljivo.
- Sportovi koje možete igrati kod kuće
Sportovi koje možete igrati kod kuće
Vreme sporta i razonode u doba korone, među četiri zida ili u sopstvenom dvorištu, nije lako. Ali, načini postoje. Budite kreativni.
- Najbolji tim Superlige Srbije sastavljen od stranaca u ovoj sezoni
Najbolji tim Superlige Srbije sastavljen od stranaca u ovoj sezoni
Inostrani fudbaleru su u ovom veku ostavili dubok trag u srpskom fudbalu, a kakva je situacija ove sezone?
- 10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
10 najboljih pojačanja za Crvenu zvezdu i Partizan
Večiti u akciji „kupujmo domaće“? Možda će izgledati baš ovako...
Nije dobar link za Osmanovića
a dragan ćirić?
Čarli Čaplin i Elvis Presli su bili jewreji