Najveći evrovizijski hitovi
Pesma Evrovizije već godinama opstaje kao najpopularnije takmičenje na evropskom kontinentu, uprkos kritikama da se tamo takmiče pesme koje niko ne sluša, čiji je kvalitet upitan, a način glasanja favorizuje određene države.
Ipak, brojne države, njihovi televizijski centri i predstavnici muzičke industrije se trude da naprave pesmu koja će ostvariti veliki uspeh i ovo takmičenje, a samim tim i mnogo turista i prihoda, dovesti u njihove zemlje. Ova lista svedoči da je takmičenje donelo niz hitova i pesama koje su postale deo muzičke istorije.
Ovo je lista od samo 15 pesama, tako da verujemo da svako ima sopstveni izbor pesama koje smo probrali iz mora onih koje se brzo zaborave. Naravno, ne pobeđuju uvek najbolji, ali je glas publike ipak od presudne važnosti za nečiji uspeh.
15. Dschinghis Khan „Genghis Khan“
Tadašnju Zapadnu Nemačku 1979. predstavljao je Eurodisco pop band sastavljen specijalno za ovu priliku, a pesmu je napravio legendarni duo Ralph Siegel – Bernd Meinunger. Kao što i samo ime kaže, pesma govori o mongolskom osvajaču i tiraninu i veliča njegovu snagu, seksualnost i surovost. Zauzela je četvrto mesto na takmičenju održanom u Izraelu, ali je prodrmala tada uštogljeno takmičenje.
14. Marija Šerifović „Molitva“
Mnogi ljubitelji Evrosonga smatraju da je Marija Šerifović vratila kredibilitet takmičenju pobedom 2007. godine u Helsinkiju, godinu dana posle neverovatne pobede finskog hard rok benda Lordi. Srbija je prvi put nastupila samostalno i ostvarila pobedu zahvaljujući pre svega Marijinom snažnom glasu kombinovanim sa sjajnom, intimnom izvedbom uz pomoć njenih pratećih vokala. Bio je ovo i prvu put od 1996. da je pobedila pesma koja nije otpevana na engleskom.
13. Johnny Logan „Hold Me Now“
Tipična evrovizijska moćna balada donela je legendarnom predstavniku Irske drugu pobedu na Pesmi Evrovizije 1987. Obučen skroz u belo, Logan je svojim emotivnim izvođenjem pesme, koju je i sam komponovao, a koja govori o ljubavnom rastanku, ubedio stručne žirije u većini evropskih zemalja da je najbolji. Toliko je bio uzbuđen zbog pobede i ulaska u istoriju da mu je glas pukao tokom izvođenja pobedničke pesme na kraju takmičenja.
Johnny Logan je prvu pobedu odneo 1980. godine sa pesmom “What’s Another Year”, a bio je i tekstopisac pesme “Why Me” Linde Martin, koja je Irskoj donela pobedu 1992.
12. Dana International „Diva“
Na takmičenju održanom u Birmingemu 1998. godine pobedila je izraelska pop pevačica Sharon Cohen i tako ušla u istoriju kao prva transrodna pobednica ovog takmičenja. Njena pesma, otpevana na hebrejskom, izuzetno privlačne melodije, uz tekst koji je oda moćnim ženama iz mitologije i istorije, jako se dopala žirijima i zaslušeno zauzela prvo mesto. Ostaće upamćena i po tome što je pobedničku pesmu izvela u kreaciji koju je specijalno za nju dizajnirao Jean Paul Gaultier
11. Sirusho „Qele, Qele“
Pobeda Marije Šerifović u Halsinkiju dovela je Pesmu Evrovizije u Beograd 2008. godine. Finale je obeležio duel predstavnika Rusije i Ukrajine (pobedio je Rus Dima Bilan), ali je Jermenka Sirusho izvela sasvim izvesno najveći evrovizijski hit te godine „Qélé, Qélé“. Takmičenje je završila kao četvrta, ali je njena pesma postala hit po klubovima Evropi, posebno na mediteranskom primorju i balkanskim klubovima, posebno grčkim, širom Evrope.
10. Tajči „Hajde da ludujemo“
Sasvim sigurno najveći jugoslovenski evrovizijski hit delo je tada mlade zagrebačke pevačice Tatjane Matejaš. Zrinko Tutić je prepoznao njen potencijal i napravio zvezdu. Tajči je preko noći postala popularna ubedljivom pobedom na Jugoviziji u Zadru i sa pesmom „Hajde da ludujemo“ (kompozitor Tutić, tekst Alka Vuica) predstavljala je Jugoslaviju na Pesmi Evrovizije 1990. u Zagrebu i zauzela 7. mesto, što se smatralo jako dobrim plasmanom. Devojčice i devojke širom Jugoslavije su odlepile za plavokosom devojkom čiji je stajling neodiljivo podsećao na Merilin Monro.
9. Azúcar Moreno „Bandido“
Ostajemo na zagrebačkom takmičenju, gde je pobedu odneo legendarni Italijan Toto Cutugno sa pesmom „Insieme: 1992“ koja je govorila o stvaranju Evropske unije. Ovaj politički pamflet je nadmašio sve, ali i Zagreba pamtimo hit „Bandido“ španskog dua Azúcar Moreno (sestre Antonia i Encarnación Salazar). Spoj tradicionalnog flamenka i modernog zvuka osvojio je publiku, posebno na španskom govornom području, tako da su posle takmičenja ostvarila izuzetno zapaženu internacionalnu karijeru. Na takmičenju u Zagrebu bile su četvrte.
Sestre Salazar su imale peh u Zagrebu. Nastupale su prve, nastao je tehnički problem, tako da su se povukle sa bine, pa su pesmu izvele iz drugog pokušaja.
8. Lena „Satellite“
Divna osamnaestogodišnja pevačica iz Nemačke donela je ovoj zemlji pobedu 2010, prvi put nakon 1982. godine. Lena je bila veoma prijatno iznenađenje te godine u moru uglavnom dosadnih balada ili tipičnih dance pesama, svojom simpatičnom pop pesmom i jednostavnim, ali samouverenim nastupom. Pesma je u potpunosti očarala publiku u njenoj matičnoj zemlji, ali se jako visoko kotirala i na listama drugih evropskih država.
7. Helena Paparizou „My Number One“
Grci su ozbiljne napore uložili u ovom veku da se popenju na prvo mesto evrovizijskog postolja. I u tome je konačno uspela Helena Paparizou 2005. godine. Prethodno su Grci osvajali dva treća mesta – 2001. Helena u duetu sa Nikosom Panagiotidisom, a onda i Sakis Rouvas 2004. Helena je rođena u Švedskoj gde je i izgradila karijeru, a njen hit „My Number One“ je tipična mešavina grčkog buzukija i savremenog densa, uz vrlo jednostavan tekst o obožavanju voljene osobe. Žiriju se ova jednostavna pesma nije previše dopala, ali je „glas naroda“ presudio da Helena osvoji ovo takmičenje.
6. Måneskin „Zitti E Buoni“
Posle godinu dana pauze zbog pandemije, Pesma Evrovizije je održana prošle godine i pobedu je ostvario italijanski bend Måneskin sa pesmom „Zitti E Buoni“. govori o iskupljenju i predrasudama sa kojima se suočava glavni junak ove pesme. Publika je od prvog trenutka odlično reagovala na italijanski rok bend koji je svojom pojavom, pesmom i ponašanjem odskakao od evrovivizijskog proseka, pa su sa 25 poena (zahvaljujući pre svega „glasu naroda“) nadmašili Barbara Pravi i njenu baladu Voilà.
Måneskinu je ova pesma donela ogroman komercijalni uspeh, visoke pozicije na listama u Velikoj Britaniji i Sad, ali i sjajne tiraže širom evropskog kontinenta. Ovo im je otvorilo i nastupe na brojnim festivalima, a od jeseni ove godine ih očekuje svetska turneja koja bi trebala da počne u oktobru u Sijetlu, a da se u maju naredne godine završi u Talinu.
5. Brotherhood of Man „Save Your Kisses for Me“
Pobednička pesma iz 1976. godine je i dalje najprodavanija evrovizijska pesma u Britaniji svih vremena. Posle pobede u Hagu ova pesma je postala evropski hit, a logično u Britaniji je bila najprodavaniji singl te godine. Recept za uspeh je bio jednostavan. „Save Your Kisses for Me“ – pesma je savršeno otpevana i izvedena.
4. Sertab Erener „Everyway That I Can“
Verovatno najuzbudljivije finale održano je 2003. godine. Turska je pobedila sa samo dva boda prednosti nad Belgijom i tri nad Rusijom. Prvu pobedu Turskoj, koja se pojavila na Pesmi evrovizije 1975. godine, donela je Sertab Erener
Sa pesmom „Everyway That I Can“. Ozan Çolakoğlu, poznat po saradnji sa tuskog mega zvezdom Tarkanom, producirao je i aranžirao jedan od najvećih evrovizijskih hitova.
Miks tradicionalnih turskih ritmova sa modernim pop-dance zvukom, moćan glas Sertab Erener i trbušne plesačice na bini potpuno su „zapalile“ scenu u Rigi, a mi smo dobili hit koji se peo na vrhove lista u Grčkoj, Švedskoj, Holandiji, Austriji i Španiji.
3. Loreen „Euphoria“
Ćerka marokanskih imigranata je pokorila evrovizijsku scenu na finalnom takmičenju održanom 2012. godine u Bakuu. Za više od 100 poena Loreen je bila bolja od drugoplasiranog ruskog etno-pop sastava Buranovskiye Babushki. Treći je bio Željko Joksimović sa pesmom „Nije ljubav stvar“. Čak 18 zemalja je švedskoj predstavnici dalo maksimalnih 12 poena.
Pesma „Euphoria“ je na kraju godine bila na vrhu mnogih lista u Evropi, a u Velikoj Britaniji na 3. mestu, što je veoma retko za pesme koje se nadmeću na Evroviziji. Ali taj uspeh je potpuno zaslužen, jer je Loreen na evrovizijski podijum donela zarazan hit, podjednako dobar i za podijume u klubove i za takmičenja poput ovog. Naravno, njen glas i nastup su bili impresivni.
2. ABBA „Waterloo“
Četvorka iz Švedske je 1974. godine trijumfovala na takmičenju sa pesmom „Waterloo“ koja je postala planetarni hit, bend iz Stokholma vinula u sam svetski muzički vrh i transformisala Pesmu Evrovizije u muzički mejnstrim. Ostalo je istorija pop muzike.
Povodom pola veka postojanja Pesme Evrovizije Evropska radiodifuzna unija (EBU) je oktobra 2005. održala specijalnu televizijsku emisiju na kojoj je, od 14 pesama, „Waterloo“ proglašena najboljom. Za nju je glasalo čak 18 nacionalnih žirija.
1. Domenico Modugno „Nel blu, dipinto di blu“
Verovatno najuspešnija u istoriji Evrovizije, pesma čoveka koji se smatra prvim italijanskim kantautorom završila je tek na trećem mestu izbora koji je održan 1958. godine u Holandiji uz učešće tek 10 zemalja.
Tokom avgusta i septembra 1958, singl je proveo pet uzastopnih nedelja na vrhu Billboard Hot 100 liste i godinu je završio na prvom mestu. Modugno je na prvoj dodeli Grammy nagrada osvojio priznanje za ploču i pesmu godine.
Singl, poznat kao „Volare“, prodat je u 22 miliona primeraka širom sveta, a pesmu su obradili brojni umetnici, među kojima su Dean Martin, Louis Armstrong i David Bowie.
Tagovi:
Slični članci:
- Deset muzičkih momenata koji su obeležili prva tri dana EXIT festivala
Deset muzičkih momenata koji su obeležili prva tri dana EXIT festivala
- 10 razloga zašto posetiti ovogodišnji EXIT festival
10 razloga zašto posetiti ovogodišnji EXIT festival
Lajkuj: