Sunce nikad više
U Boru uskoro počinje snimanje filma o zagađenju i rudniku koji uništava jednu zajednicu. Snimanje ovog filma možete pomoći kupovinom samoodrživog mikro ekosistema.
Grupa mladih filmskih stvaralaca iz Beograda pokrenula je kampanju Održi svet, podrži film kako bi prikupili dodatni novac za realuzaciju filma Sunce nikad više, koji se bavi temom zagađenja i rudne eksploatacije u Srbiji. Oni su osmislili Pointless baštu, samoodrživi mikro ekosistem, sačuvan u staklenoj posudi, kao pravi mali isečak prirode.
Pored prikupljenja novca za snimanje filma, kampanjom žele da skrenu pažnju na sve lošije ekološke uslove u kojima živimo, ali i da Pointless bašte probude želju za stvaranjem malih zelenih oaza, bilo da se radi o prostorima u uglu stana, radnog prostora, ili na terasi, u dvorištu i parku ispred zgrade.
Kako ste došli na ideju da snimite film o ljudima koji žive u mestu koje nestaje zbog otvaranja rudnika u njegovoj neposrednoj blizini?
Ta ideja zapravo nije došla odmah. Kad smo počeli da razvijamo priču, a to je bilo pre više od četiri godine, taj scenario je bio sličan po atmosferi i mestu događanja, uvek ta neka stalna magla i dim u jednom selu, ali je nešto falilo. Onda smo David i ja pre dva leta zajedno snimali kratki dokumentarni film gde smo se susreli upravo sa jednim takvim mestom pokraj rudnika (fotografije koje vidite su mahom odatle). Ljudi i prizori koje smo tamo videli bili su vrlo upečatljivi, neki od njih toliko da biste verovatno, kada bi ih videli u nekom filmu, pomislili “ma ovo je žestoka stilizacija, ovo je preterivanje”. I taj osećaj, kao i priča o rudniku, o zagađenju, sve su više rezonovali sa nama, i prirodno su se “uvukli” u scenario.
Deo inspiracije takođe je došao iz tog dokumentarnog iskustva koje sam spomenuo. Ono što je i Davidu i meni bilo neverovatno u tom selu jeste spoj životne energije, pozitivnosti koji su emitovali meštani u kontrastu sa užasom u kom svakodnevno žive. Zagađene reke, prašina koja uvek lebdi nad selom, stalna buka, vazduh koji je otrovan i za biljke i za ljude, i na kraju sam taj rudnik koji prosto ne reaguje na višegodišnje žalbe i proteste… i opet pored svega toga, nema letargije među ljudima. Deca koja tamo rastu se igraju, istražuju, njima je taj krajolik, koji na momente podseća na pustinju ili neku negostoljubivu planetu, jedini dom i najdraže igralište. U liku Duleta, dečaka, hteli smo da spojimo ta dva: dečiji osećaj za čarobno i maštovito i razigrano, i objektivno vrlo sumornu “odraslu” realnost koja sve okružuje. Ideja filma negde jeste da ove dve perspektive mogu da međusobno utiču jedna na drugu i dopunjuju se, u oba smera.
Kada počinje snimanje filma, koliko će trajati, gde će biti sniman i kada možemo očekivati da ga publika prvi put pogleda?
Ukoliko želite da budete deo zajednice koja se trudi da svet u kom živimo učini smislenijim ili da se vaše ime nađe na odjavnoj špici filma, posetite Instagram i Facebook Pointless Filmsa li pišite na basta@pointlessfilms.rs kako bi se dodatno informisali i naručili Pointless baštu.
Tagovi:
Slični članci:
- Artist Kartelović, from Berlin to Brač: Street art, nostalgia, and festival culture
Artist Kartelović, from Berlin to Brač: Street art, nostalgia, and festival culture
We need to be open to exploring other cultures and communities.
- Kao rana zora i umivanje: poetika predgrađa Marine Perić
Kao rana zora i umivanje: poetika predgrađa Marine Perić
Sa Marinom Perić smo razgovarali povodom njene druge knjige, a prvog romana, "Sunce nas produbilo". Našli smo se na Vidikovcu, periferiji grada, gde je sunčev zrak oštriji i gde je smeštena radnja ove lirske priče.
- Bojan Đorđev: Kad razvijemo pažnju, desiće se i isceljenje
Bojan Đorđev: Kad razvijemo pažnju, desiće se i isceljenje
Đorđev je za B/A govorio o predstavi "Režim isceljenja" ali i drugim temama vezanim za teatar, umetnost, kulturu i društvo.
- Igor Zupe: Laibach je najveća art muzička grupa na svetu
Igor Zupe: Laibach je najveća art muzička grupa na svetu
U Sloveniji je muzički underground uvek bio kvalitetan, a mainstream ne, ističe slovenački reditelj.
- Sanja Stojkov (Neon Blck): Određeni motivi nastaju potpuno spontano, ali ne i slučajno
Sanja Stojkov (Neon Blck): Određeni motivi nastaju potpuno spontano, ali ne i slučajno
Do nedelje 16. juna u galeriji Kula u Cetinjskoj možete pogledati izložbu crteža ove tattoo umetnice pod nazivom „Super Fragment”.
- Tomoko Šibasaki: Što više vlada i društvo insistiraju na „uzornoj porodici“, to smo usamljeniji
Tomoko Šibasaki: Što više vlada i društvo insistiraju na „uzornoj porodici“, to smo usamljeniji
Samo jednom šetnjom po Tokiju možete videti i zamisliti promene vremena i društva, falinke u zakonu i sistemu, lične istorije i sećanja, život i veze ljudi.
Lajkuj: