Legat Čolaković
U periodu rekonstrukcije zgrade na Ušću ovaj prostor funkcioniše kao mini-muzej opredeljen realizaciji raznovrsnih programa iz oblasti moderne i savremene umetnosti, dizajna, arhitekture i filma.
Galerija Čolaković se nalazi u ulici Rodoljuba Čolakovića br. 2 na Dedinju, u zgradi koju su Milica Zorić i Rodoljub Čolaković poklonili gradu Beogradu, koji je upravljanje Galerijom poverio Muzeju, a za javnost je otvorena decembra 1980 godine, isto kada je napravljen i katalog zbirke.


Supružnici Čolaković formirali su značajnu i vrednu zbirku jugoslovenske umetnosti – Nadežda Petrović, Petar Dobrović, Marko Čelebonović, Milan Konjović, Zora Petrović, Petar Lubarda, Nedeljko Gvozdenović, koja je pripala ovom prilikom pripala MSU. U sastavu Legata nalazi se zbirka od ukupno 92 dela najpoznatijih jugoslovenskih umetnika kao i zbirka stilskog nameštaja, orijentalnih tepiha, stakla i procelana koja upotpunjuje ambijent enterijera.


Početkom devedesetih godina dvadesetog veka Legat preživljava teške trenutke, kada smenjivanje različitih zakupaca i njihov nemar dovode do ozbiljnih oštećenja prostora, kao i do različitih nestručnih preuređivanja unutrašnjeg i spolješnjeg ambijenta. Samim tim, od 1998. godine Legat prestaje s radom, a Muzej savremene umetnosti pokreće sudski postupak pred nadležnim organima, sa zahtevom da se zakupci isele, a Legatu vrati njegova osnovna funkcija. Dugotrajan i iscrpljujući sudski spor okončan je 2004. u korist Muzeja savremene umetnosti. Po završetku spora, započinje rekonstrukcija i adaptacija prostora. U tom cilju 2006. godine je izrađena projektna dokumentacija i načinjeno idejno rešenje po zamisli arhitekte Zorana Radojičića.
Galerija je adaptirana 2010. godine i pretvorena u multifunkcionalan prostor namenjen održavanju različitih programa i aktivnosti. U periodu rekonstrukcije zgrade na Ušću ovaj prostor funkcioniše kao mini-muzej opredeljen realizaciji raznovrsnih programa iz oblasti moderne i savremene umetnosti, dizajna, arhitekture i filma.



U legatu se još nedelju dana održava izložba Avangarda: od dade do nadrealizma.
Autorke izložbe su Aleksandra Mirčić (Muzej savremene umetnosti) i Biljana Andonovska (Institut za književnosti i umetnost). Na izložbi „Avangarda: od dade do nadrealizma“ predstavljeni su nadrealistički i dadaistički časopisi, kao jedan od povlašćenih oblika delovanja ovih avangardnih pokreta. Evolutivni tokovi i raznovrsnost dadaističke i nadrealističke štampe i ideja predstavljeni su kroz više od četrdeset periodičnih naslova objavljivanih od 1916. do 1992. godine.
Neki od časopisa koji su predstavljeni na izložbi su: Cabaret Voltaire, Merz, Cannibale, Dada, Zenit, Dada tank, Dada jazz, Dada jok, Littérature, Putevi, Svedočanstva, Večnost, Crno na belo, Bela revija, 50 u Evropi, Le grand jeu, Stišavanja, Tragovi, Četiri strane – I tako dalje, Commerce, Surréalisme, La Révolution surréaliste, Le Surréalisme au service de la révolution, Nemoguće, Nadrealizam danas i ovde, Danas, Naša stvarnost, Pečat, Minotaure, Documents, Acéphale, Le surréalisme, meme, L’Archibras, La Breche, Svedočanstva, Delo, Mediala.
Cilj izložbe je da proširi geografski, hronološki i poetički kontekst za sagledavanje pasioniranih uređivačkih praksi dade i nadrealizma. Izložba prati paralelno srpske / jugoslovenske i francuske publikacije i ukazuje na pluralitet nadrealističkih tendencija u obe sredine, kako bi se bolje razumela i specifična razlika koju uvodi delovanje zvanične „trinaestorice“ beogradskih nadrealista. Uključivanjem arhivskog materijala, nadrealistički časopis sagledava se kao velika laboratorija kolektivnog stvaranja, a posebno su naglašena pitanja organizacije grupe, automatizma i simulacije, želje i ljubavi, istraživačkog i angažovanog duha nadrealizma. Izložba naznačuje i smerove prevrednovanja nadrealističkog nasleđa u izmenjenim kulturnopolitičkim okolnostima posle Drugog svetskog rata.


Lajkuj:
Tagovi:
Komentari:
Ostavite komentar: Cancel reply
Slični članci:
- Savremena stambena arhitektura: Balon krovovi
Savremena stambena arhitektura: Balon krovovi
Od forme koja prati funkciju do forme koja prati zaradu.
- Jugoslovensko dramsko pozorište i polja za transformaciju
Jugoslovensko dramsko pozorište i polja za transformaciju
Čuveno vračarsko pozorište kroz vreme, režime, rekonstrukcije i performanse.
- BINA 2018: Od communis do komunikacija
BINA 2018: Od communis do komunikacija
Trinaesta Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture održaće se od 10. do 31. maja.
- SPENS: Gigant modernističke arhitekture
SPENS: Gigant modernističke arhitekture
Kao svojevrsni spomenik jednom vremenu i urbanističkom procvatu, i danas opstaje među vodećim zaštitnim znakovima Novog Sada. Razmatrali smo njegovu (arhitektonsku) vrednost, funkciju i simbolički značaj za grad.
- Upoznaj Novi Beograd: šta sve krije najmlađi evropski grad
Upoznaj Novi Beograd: šta sve krije najmlađi evropski grad
Obišli smo blokove Centralne zone Novog Beograda i kamerom telefona Samsung Galaxy S21 Ultra 5G napravili fotografiju zaostavštine jugoslovenskih graditelja.
- Cerak Vinogradi: Vrhunski arhitektonski poduhvat na rubu šume
Cerak Vinogradi: Vrhunski arhitektonski poduhvat na rubu šume
O umeću projektovanja i životu stanara u naselju punom zelenila, prvom beogradskom stambenom kompleksu - a jednom od samo tri u Evropi - koji je proglašen za kulturno dobro.
Divna tema !