Zgrada Kluza je izgradjena 1908. godine za potrebe prostora Oficirske zadruge. Projektovali su je arhitekte Svetozar Jovanović, Danilo Vladisavljević i Vladimir Popović. Zamišljena je kao robna kuća za oficire i njihovo osoblje, po čemu je prvobitno i nazvana. Tek posle Drugog svetskog rata dobija ime Kluz, kako se i danas zove.
U vreme izgradnje, ovo je bila jedna od najmodernijih predratnih gradjevina u Beogradu i druga po redu namenski izgrađena robna kuća, i kao takva važi za jednu od najvažnijih zgrada beogradske arhitekture iz prve dekade dvadesetog veka.


Izmedju SKC-a i Beograđanke, u centru Beograda, objekat je poslednjih nekoliko godina najčešće prazan, prljavih prozora i pomalo setnog dojma, što stvara nostalgični vajb oko ove poznate jugoslovenske robne kuće nekadašnjeg visokog rejtinga. Nakon procesa privatizacije završila je u vlasništvu Ceptera koji još uvek za nju nema konkretan plan, te se zgrada, kada nije zaključana, koristi par puta godišnje isključivo u svrhe održavanja manjih izložbi i događaja skromnih organizacionih kapaciteta.


Nakon prolaska kroz vetrobran glavnog ulaza, obloženog ogledalima koja kaleidoskopski reflektuju posetioce, dospeva se u prostrani enterijer koji stvara malo drugačiji osećaj od zapuštene spoljašnosti. Iako očigledno van funkcije i prazan, ne može se poreći aura nekadašnjeg sjaja koja iz ove velike dvorane isijava.


Galerije na dva sprata, po vertikali povezane eskalatorima, pružaju se cirkularno oko impozantnog atrijuma u čijem centru se nalazi ogromni kristalni luster, koji preko dva nivoa stvara ambijent za dogadjaje mnogo većih ambicija od praznine koju trenutno hostuje.


Možda se baš zato ekipa novogodišnje žurke “The Locals” odlučila da u pozađu napuštenog svetlucavog konteksta okupi šest DJ kolektiva aktuelne beogradske scene, koji će na dočeku 2015. godine pokušati da pokažu koliko potencijala ova zgrada krije, čak i u svojim kulisama.


Žurka će se dešavati u skladišnom delu Kluza, koji nikada do sad nije korišćen u svrhu zabave. Na dva nivoa biće smeštene tri bine: na prvoj Kišobrani i Banda Panda, na drugoj – Vatra i Friday Swag i na trećoj – Mystic Stylez i All that Bass. Svojevrsna sinergija gradskih struja, kolektiv kolektiva, “The Locals” predstavlja prvi konkretan korak organizovanog delovanja u pravcu jačanja lokalne DJ scene.


Informacije o kartama:
Promotivni kontigent od prvih 100 karata po ceni od 990,00 RSD
Karte u pretprodaji po ceni od 1.200,00 RSD do 25.decembra
Karte u prodaji po ceni od 1.500,00 RSD do 31.decembra
Cena karte na ulazu je 1.800,00 RSD
Karte u prodaji u Zla Shtek radnjama i svim Win Win prodavnicama u zemlji.
Tagovi:
Slični članci:
- Savremena stambena arhitektura: Balon krovovi
Savremena stambena arhitektura: Balon krovovi
Od forme koja prati funkciju do forme koja prati zaradu.
- Kultne beogradske građevine kroz objektiv brutalno dobre kamere
Kultne beogradske građevine kroz objektiv brutalno dobre kamere
- BINA 2019: Pozitivno&Aktivno
BINA 2019: Pozitivno&Aktivno
Od 9. do 30. maja u Beogradu, Novom Sadu i Pančevu odžaće se 14. Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture – BINA 2019.
- 18. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture
18. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture
- Upoznaj Novi Beograd: šta sve krije najmlađi evropski grad
Upoznaj Novi Beograd: šta sve krije najmlađi evropski grad
Obišli smo blokove Centralne zone Novog Beograda i kamerom telefona Samsung Galaxy S21 Ultra 5G napravili fotografiju zaostavštine jugoslovenskih graditelja.
- Dopisnica iz Splita 3: Smisao naselja, betona, obale
Dopisnica iz Splita 3: Smisao naselja, betona, obale
„Sve se dogadja u ljudima, a beton je samo zabilježeno“ - Dinko Kovačić.
Lajkuj: