Da li imate preko 18 godina?

Svet znanja – enciklopedije za decu i odrasle

Lepota enciklopedije je u tome što pruža informacije koje nismo nužno tražili i što otvara neke potpuno nove teme.

Šta je vaša prva asocijacija kada se pomene reč “enciklopedija”? Možda vas podseća na veliku kolekciju masivnih knjiga u kožnom povezu ili jednu od onih “velikih knjiga” koje na polici skupljaju prašinu, a koje kao dete niste smeli uzeti u ruke?

Živimo u digitalnom dobu i čini se da se svi o svemu informišemo – online. Koji god podatak da nam je potreban, veće su šanse da ga potražimo na Guglu, nego u knjigama, zar ne? Međutim, da li zaista internet može da zameni enciklopedije, udžbenike i priručnike koje su uredili eksperti iz određenih oblasti?

O kojoj god temi da želite da naučite vi ili vaše dete, internet zaista može biti dobra tačka za početak istraživanja. Ipak, za duboko razumevanje i temeljnija znanja, uvek vredi zaroniti u svet knjige. Lepota enciklopedije je u tome što pružaju informacije koje nismo nužno tražili i što otvara neke potpuno nove teme.

Zbog čega su enciklopedije dobre za decu?

Enciklopedija – univerzalno znanje

Enciklopedije su zbirke stavki, obično poređanih po abecednom redu. Kada su deca mala, njihova radoznalost i želja za učenjem nema granica. Kad su ovako gladni znanja, davanje pravih materijala za učenje je idealan korak. Termin „enciklopedija“ je skovan od grčke fraze „enkiklios paideia“ što znači „univerzalno znanje“.

U enciklopedijama ćete zaista pronaći univerzalno znanje, jer su prepune zanimljivosti koje pomažu deci (i ne samo deci!) da uče i shvate mnoge istine o raznoraznim pojmovima sa lakoćom. Postoje i dečije enciklopedije koje su prilagođene uzrastu, imaju jednostavno napisan tekst i živopisne ilustracije koje deluju magnetski privlačno.

Ako vaše dete nije toliki zaljubljenik u fikciju, a rado voli da uči  upija činjenice, verovatno da su enciklopedije pravi izbor. Primerci kakve pamtimo iz svog detinjstva, tomovi tvrdih korica, tamnih mračnih boja nisu više “norma”, ni za odrasle, a kamoli za decu. Danas postoje neverovatna izdanja, pa čak i džepne veličine koja su pritom pristupačna i puna zanimljivo predstavljenih podataka.

Čitanje enciklopedija je korisno za dete na mnogo načina, ali isto tako i odrasli mogu iskusiti sve (ili bar većinu) ovih benefita.

U enciklopedijama ćete naći dubinu i širok pristup temama

Kada govorimo o univerzalnim znanjima, jasno je sasvim da enciklopedije sadrže mnogo informacija i da idu “duboko” u objašnjenje bilo koje teme.  Svima nam je poznato da znanje koje se prenosi u rečnicima i drugim knjigama ponekad može biti površno, ali enciklopedija sadrži znanje koje se temeljno istražuje sa fokusom na detalje i činjenice. Pored toga što može dobiti podrobno opisane pojmove, pojave i događaje, dete koje čita enciklopedije može da nauči o svakoj temi šire, ali i da postavi sebi nove standarde u učenju. Izabraće da uvek temeljno i studiozno pristupa informacijama i lekcijama. Za odrasle takođe ovo može biti značajno, jer daje nove uvide i nekoliko različitih gledišta na neku temu.

Tačne informacije bez grešaka – pouzdana znanja

U modernom svetu gde je moguće uz dva tri klika doći do bilo koje informacije postoji jedan veliki problem – nikad sa sigurnošću ne možemo znati da li su podaci sa interneta tačni. Sa enciklopedijama to nije slučaj, uvek se možemo pouzdati u tačnost, relevantnost i istinitost podataka koje u njima pročitamo. Smatraju se najpouzdanijim izvorom informacija, jer se s vremena na vreme neprekidno uređuju i ažuriraju novim saznanjima. Tako nije moguće propustiti ništa novo, a dostupne informacije su sasvim sigurno tačne čim su našle svoje mesto u enciklopediji.

Jasnoća i razumljivost informacija – format i za decu i za odrasle

Znanje u enciklopediji služi za učenje i referencu, stoga je napisano na sistematičan i metodičan način koji se može lako pretraživati. Sve potrebne informacije su raspoređene po pravoj hijerarhiji. Tako čak i tako obimna knjiga, koja sadrži mnogo informacija, ne ostavlja čitaoca zbunjenim. Bilo da dete ili vi čitate ili istražujete enciklopediju, raspored informacija i jasan pregled omogućavaju čitanje s lakoćom.

Teme u enciklopediji su dobro istražene i detaljno obrađene. Ilustrovane enciklopedije za decu dolaze sa ilustracijama, mapama, grafikonima i fotografijama koje čine učenje zanimljivim zadatkom.

Enciklopedije – važan faktor u obrazovanju dece

Detetov razvoj govora, jezika i razumevanja je od ključnog značaja u ranim godinama učenja. Školski akademici zahtevaju od deteta da prikupi znanje iz obrazovnih knjiga za decu, kao i iz spoljnih izvora kao što su enciklopedije. Znanje u enciklopedijama nudi brojne prednosti za đake, u smislu šireg akademskog i društvenog znanja. Mnogi sadržaji koje nude udžbenici za poslednji razred osnovne škole značajno se mogu proširiti upravo čitanjem enciklopedija. Osmacima ovo može biti posebno zgodno i korisno kao priprema za srednju školu i gimnaziju, gde ih čeka mnogo ozbiljnije učenje.

Enciklopedija kao dobro polje za lična i stručna istraživanja

Od evolucije i geografije do nauke i tehnologije, politike, istorije, aktuelnosti, enciklopedije sadrže podatke o skoro svemu što vam padne na pamet. Možete dobiti više informacija koje pomažu da proširite svoje znanje o temama od interesa.

Enciklopedije kreiraju obrazovani i kvalifikovani stručnjaci nakon temeljnog istraživanja. Ovo čini knjige veoma pouzdanim izvorom. Mogu se koristiti za istraživanje, učenje, prikupljanje informacija itd.

Postoje razne enciklopedije koje možete čitati i proučavati i vi i vaša deca. Neki od reprezentativnih primera koji predstavljaju kapitalna izdanja su:

Enciklopedija sveznanja – sve što treba da znate u 21. veku

Stručni tim “National Geographic”-a priredio je “Enciklopediju sveznanja”, sa podnaslovom “Sve što treba da znate u 21. veku”. Ovo izuzetno izdanje potpuno će opčiniti svačiji radoznali um. Podeljena na sedam tematskih celina, sa preko 2000 ilustracija, enciklopedija otkriva najznačajnije ličnosti, dostignuća i ideje u istoriji čovečanstva.

Enciklopedija pitanja i odgovora – Brajan Vord

Ukoliko tražite knjigu za dete, možda je dobro početi od “Enciklopedije pitanja i odgovora”, koju je priredio Brajan Vord. U pitanju je knjiga u čijem središtu je, podrazumeva se, nauka, ali i opšta znanja za decu. Sa više od 1000 pitanja i odgovora, kao is a preko 800 ilistracija, ovo je savršen priručnik za radoznale mališane koji žele da znaju više o svemiru, našoj planeti i svim pojavama na njoj. Ovde će pronaći odgovore na pitanja šta je gejzir, koliko je star Univerzum, ali i koje kriv zbog izumiranja dinosaurusa ili zašto nam je potreban skeletni sistem.

Velika opšta ilustrovana enciklopedija – Larousse

Napisana u pet tomova, Velika opšta ilustrovana enciklopedija Larousse verovatno je jedini komplet znanja koji vam je potreban u kućnoj biblioteci. Larus je bez svake sumnje jedna od najznačajnijih leksikografskih kuća u celom svetu, a često se navodi i kao izdavač najboljih enciklopedija. Sigurno je da je svaka Larusova enciklopedija pouzdana i kvalitetna. Posedovati ove primerke je zapravo pravo ulaganje u znanje. Na preko 3.000 stranica pronaći ćete oko 5.000 crteža, fotografija, grafikona, mapa. Među 100.000 odrednica ima i oko 10.000 onih koji se tiču srpske istorije, umetnosti i kulture.

Za najmlađe postoje i interesantna Larusova izdanja kao što su “Moja prva otkrivalica”, “1000 reči”, “1000 životinja” i slično – knjige koje predstavljaju savršen uvod u svet znanja od najmanjih nogu.

Britanika – Nova enciklopedija za decu

Grupa autora priredila je “Novu enciklopediju za decu”. Ovo kapitalno i izuzetno ilustrovano izdanje “Britanike” pružiće sveobuhvatne informacije i činjenice o raznim oblastima – svemiru, životinjama, biljkama, ratovima, neurologiji i još mnogim drugim zanimljivim temama.

1000 zašto 1000 zato – leksikon znanja za decu i odrasle

Kao pravi leksikon znanja, sinonim za nauku i i istraživanje mnogim generacijama, enciklopedija “1000 zašto 1000 zato” decenijama stoji u vrhu liste vrednih izdanja. Među koricama ove dragocene knjige pronaći ćete sve što može da vas zanima – vas i vaše dete, jer sadrži mnoštvo vrednih podataka iz oblasti nauke, istorije, prirode, kulture, sporta i zabave kroz vekove.

Da li ste vi imali omiljenu enciklopediju kao dete ili tek sada otkrivate ove čudesne svetove znanja?

Lajkuj:

Ostavite komentar:

Slični članci: